Администрацията на Джордж Буш проучва дали да включи полярните мечки в американския списък на застрашените видове, тъй като обиталището им се топи в резултат на глобалното затопляне, съобщи американската преса.
През декември няколко природозащитни организации започнаха съдебен процес срещу правителството с искане да защити полярните мечки. Според тях повишаващите се температури на планетата причиняват топенето на ледовете, от които зависи животът на полярните мечки. Виновници за затоплянето са и човешките дейности, изхвърлящи парникови газове в атмосферата.
Американската служба за рибата и дивата природа в Аляска в следващата 1 г. ще проучва научни доказателства за промените в околната среда и как те засягат полярните мечки.
Полярните мечки живеят само на Северния полюс. Те могат да порастат до 2,5 метра на височина. Разчитат на леда за оцеляването си. Мечките се отправят на лов за основната си храна - тюлените - от ледените блокове, по тях се придвижват, срещат половинките си, раждат малките си. Но ледът се топи.
Според проучвания полярният лед никога не е бил толкова тънък. Ако тенденцията за топене продължи, през лятото на 2040 г. на Северния полюс няма да има лед въобще.
В някои области мечките прекарват летните месеци на сушата. Те гладуват до есента, когато ледовете се образува отново и могат да го използват като платформа за лов навътре в морето.
Според проучвания на популацията им около западния бряг на залива Хъдсън в Канада периодът на летен глад при мечките се е увеличил с 3 седмици от 1970 г. насам. Популацията там е намаляла с около 15% през последното десетилетие. Смята се, че броят на полярните мечки в света е между 20 000 и 25 000.
В Северна Аляска Американската служба за управление на минералите е установила, че някои мечки се давят в морето, след като им се налага да плуват все по-дълги разстояния. Документиран е случай за 4 удавени мечки, които се опитали да преплуват 257-километров участък през септември 2004 г.
Ако полярните мечки получат защита от САЩ, федералните агенции ще бъдат принудени да преценяват как техните действия ще засегнат животните на Северния полюс.
|
|