Сгушен в котловината, Априлци посреща с много слънце. Гледката от високо те приковава - типичните за Балкана къщи са накацали като в живописна картина. Сякаш недокоснат от хаоса на цивилизацията, градът изкушава с девствената си природа, чистия въздух, непринудените, добродушни хора. Животът тук не кипи, не бърза, обзема те безметежно чувство за спокойствие. Местните жители кротко си гледат домашните животни, цепят дърва, метат двора. Тишината се нарушава само от някое куче или крава.
Разбира се, белезите на цивилизацията не са подминали и Априлци. Тук ще откриете интернет-клуб, дискотека, модерни хотели, луксозни вили, магазини за дрехи първа и втора употреба, както и такива от типа "Всичко за 1 лв."
Ако искате да видите истинската дива красота на планината, отидете в резервата "Северен Джендем". Той е сред деветте резервата в Национален парк "Централен Балкан", чиято граница минава през общината. Теренът тук е стръмен, скалист, недостъпен, прорязан от много планински потоци. А в западната част се намира известното Видимско пръскало.
Тъй като се намира в просторна котловина, заобиколена все от високи планински върхове, зимата в Априлци е мека и слънчева, а летните нощи са прохладни. Общината е върху 243 кв. км. Почти половината от тях са заети от гори - дъбови, букови и иглолистни. Освен двете по-големи реки - Острешка и Видима, които се вливат в р. Росица, през Априлци текат и множество малки рекички, извиращи от високите склонове. Водата в тях е много вкусна, а на места образуват живописни малки водопади.
Априлци е обявен за град преди 30 г. по повод 100-годишнината на Априлското въстание. В него се обединяват селата Видима, Острец, Ново село и Зла река (името идва от буйната "зла" река, която често правила пакости). Сега селата са квартали, но уви комуникацията помежду им не е добра.
Населението е под 4 хил. души, но градът пази богата и древна история. Тук са открити останки още от неолита, както и от тракийската епоха - под връх Острец е намерено светилище на тракийски бог. Местните хора твърдят, че недрата на земята се крият бисери, затова иманярите се навъртали доста в района.
И в Априлци Левски прави таен революционен комитет. По време на Априлското въстание (известно в Априлци като Новоселско) в него е обявена 9-дневна свобода в Новоселската република, за което дръзките планинци плащат с много кръв и 772 изпепелени сгради. Опожарен е и девическият манастир "Св. Троица". Днес той е възстановен, пази старинни ръкописи и старопечатни книги, а костницата му е сред атракциите за гостите на града.
В цялата околност на Априлци са пръснати паметници в чест на героите от Новоселското въстание, към които водят много планински пътечки. Сред най-интересните е новата екопътека, която започва малко след ВЕЦ "Видима" и завършва на място, откъдето може да се види Видимското пръскало. По нея са изградени мостчета, беседки, специални "класни стаи" с пънчета за децата. До лятото ще бъдат изградени още 5 екопътеки. Друга маркирана пътека отвежда до хижа "Тъжа" (името й идва от българка, която силно тъжала за изгубената си свобода), а оттам и до връх Ботев (2376 м). Над Априлци още се извисяват върховете Марагидик, Острец и Триглав.
Първите жители на Априлци са били непокорни болярски родове и преселили се търновци по време на турското робство.
Трудно е да се каже кое е по-очарователно в Априлци - девствената природа или жителите му - сърдечни и гостоприемни. Посрещат те като стар приятел, спират работата си, насочват те накъде да вървиш или пък направо тръгват с теб. Всички поздравяват, като че ли цял живот са те познавали.
Павлина Христова ни въвежда в офиса си и с охота разказва час и половина за забележителностите на града, в който живее вече 28-а година. От нея научаваме откъде идва името на махалата "Черни Осъм". Заради южното си изложение снегът в нея винаги се топи най-рано и оттук се вижда "черна" земя ", обяснява тя. Разказва за училището по туризъм, за модерната болница, спонсорирана от Швейцария, за старческия дом, за читалищата и клуба на пенсионерите, за младите художници в Априлци. Става ясно, че тук има три ВЕЦ-а, три предприятия (едното от които зареждало с месо "Шератон"), над 30 басейна. В бъдещите планове са школи по занаятчийство и лифт до хижа "Плевен", където има писта.
8 г. семейството на Павлина управлявало малък хотел, но след ремонт по проекта "Красива България" го продали на англичани. Сега ръководи фирма за недвижими имоти - м. г. е продала повече от 10 къщи, половината на чужденци. Тя твърди, че интересът към купуване на вили и земя в района е много голям.
Като виждали как "чуждите" хора си нареждат дворовете и градинките, и местните започнали да се стремят да ги правят по-хубави. "Като се попродадоха в Априлци някои имоти, хората се замогнаха, почнаха да си правят ремонти на къщите, да си купуват коли, да живеят по-добре", разказва тя.
Жителите на градчето се хвалят, че при тях е много спокойно. "При нас няма кражби и престъпност", радва се 79-годишният дядо Матьо, който се радва и на новозаселилите се, и на туристите.
Въпреки че още не е топтуристическа дестинация, Априлци става все по-привлекателен. В момента се строят цели 6 нови хотела. Сред съществуващите места за настаняване са 5 тризвездни хотела с над 250 места, в които цените варират между 40 и 50 лв. за двойна стая, частни вили и квартири. 14 от къщите са категоризирани, а 15 са в процес на лицензиране. Има и "нелегални" къщи, които предлагат стаи за около 12 лв. на нощувка.
"Св. Георги" е една от старите църкви в центъра на Ново село, която е отворена само през почивните дни. "Говорим за град Априлци, но тук си е село. И да е отворена, през седмицата просто няма кой да влезе", обяснява отец Калин. От 6 г. той пътува всяка седмица по 60 км от Габрово, за да отвори храма. Задължително извършва традиционната служба, дори да няма нито един посетител.
Скандалото - едно от селцата към Априлци, е също твърде интересно заради архитектурата си - старите къщи са възстановени в автентичния им вид. Местните го наричат "малката Венеция", заради красивия каньон на реката. В него е църквата "Св. Архангел Михаил", забележителна с изображенията си на гълъби върху каменния корниз. В съседното село Гумощник пък се намира гробът на българите, загинали на кораба "Титаник". А в с. Черни Осъм е единственото училище на Балканския полуостров за планински водачи.
Априлци предлага почти всички видове туризъм. Тук може да яздите кон, да се окъпете в някоя от реките, да събирате гъби и билки, да отидете на пикник или да поемете по някой от безбройните туристически маршрути. Имате възможност и за риболов, алпинизъм, колоездене, плуване, тенис, ски. От града има редовни автобусни линии до Троян, Севлиево, Габрово, Ловеч.
Априлци се слави с овчето си мляко, пчелния мед и пълнените агнета, които се пекат в пещи по Гергьовден. Разбира се, тук можете да опитате всевъзможни гозби - боб, качамак, баница, тутманик. А срещу 3 лв. можете да си сготвите и сами. И докато отпивате от отлежалата троянска сливова, а на чевермето се върти почти готово печено прасенце... ще усетите и другите типично български достойнства на това (засега) закътано местенце.
-----
ЗАНАЯТИ
Ивайло Иванов и съпругата му Ирина Вачкова са сред малкото останали занаятчии в Априлци - ваят керамични съдове.
За седмица двамата и двете им помощнички могат да направят около 100 предмета. Суровата глина се източва върху грънчарското колело, декорира се и съхне. След това се пече на 920 градуса, слага се глазура и пак се пече на 1080 или 1100 градуса, обяснява технологията Ивайло Иванов. За съхненето обаче понякога са нужни 15-ина дни.
Грънчарите не се оплакват от липса на работа, даже на моменти едва смогват. Сега имат поръчка за 600 чаши от САЩ. По принцип обаче грънчарите правят бутикови модели.
"Типичната за района керамика наистина се купува повече - обяснява майсторът, но хората у нас, които се занимават с подобни неща, са само десетина." Всяка година той прави каталог на колекцията си и създава нови авторски идеи за форми и цветове.
<Неозаглавен> |
<Неозаглавен> |
<Неозаглавен> |
<Неозаглавен> |
<Неозаглавен> |
------ |
Църквата в Априлци |
<Неозаглавен> |
<Неозаглавен> |
<Неозаглавен> |
<Неозаглавен> |
<Неозаглавен> |
Дядо Матьо показва къде е Априлци. |
<Неозаглавен> |
<Неозаглавен> |
30-годишният Ивайло е сред малкото млади занаятчии, които изкарват прехраната си в Априлци. |
<Неозаглавен>
1. Всяка година в една от най-старите църкви в Априлци - "Св.Георги", има служба за 142-та загинали местни хора в Априлското въстание.
2, 3. Традиционните селски къщи са част от чара на старопланинското градче. Все повече от тях вече стават собственост на чужденци.
4. Освен трите по-големи реки, пресичащи Априлци, в градчето има безброй малки рекички и поточета, извиращи от високите склонове и образуващи на места живописни водопади.
5. Почти 80-годишният дядо Матьо показва къде точно се намира на картата Априлци.
6,7. Много от местните предпочитат града през зимата, тъй като красотата му тогава се виждала най-добре. А гледката от високо просто приковава.
8. Специалитетите на старопланинския град могат да изкушат и най-капризните. Сред тях са печените прасенца и пълнените агнета.
2, 3. Традиционните селски къщи са част от чара на старопланинското градче. Все повече от тях вече стават собственост на чужденци.
4. Освен трите по-големи реки, пресичащи Априлци, в градчето има безброй малки рекички и поточета, извиращи от високите склонове и образуващи на места живописни водопади.
5. Почти 80-годишният дядо Матьо показва къде точно се намира на картата Априлци.
6,7. Много от местните предпочитат града през зимата, тъй като красотата му тогава се виждала най-добре. А гледката от високо просто приковава.
8. Специалитетите на старопланинския град могат да изкушат и най-капризните. Сред тях са печените прасенца и пълнените агнета.