:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,761
Активни 834
Страници 5,691
За един ден 1,302,066
Анализ

Избори по теоремата на Томас

Социологически проучвания на общественото мнение у нас не изучават нагласите, а се опитват да създадат такива
Илия Наумов
Уилям Томас е емблематична фигура в американската социология, основател на прочутата Чикагска школа. А т.нар. му теорема гласи: "Ако хората определят ситуациите като реални, те са реални в своите последици."

Рядко съм срещал толкова важна и дълбока социална закономерност, формулирана така просто и ясно. От непознаването или неразбирането на тази "теорема" обаче страдат всички наши политици, медиатори и за съжаление твърде много социални учени. Иначе как да си обясним тяхното недоумение, че при официална статистика, която показва макроикономическа стабилност и растеж, намаляване на безработицата и повишаване на жизнения стандарт (повече хора си купуват коли, повече ходили лятос на почивка и т.н.), мнозинството българи отговарят в проучванията на общественото мнение, че са по-зле от преди и не разчитат на по-добро бъдеще.

"Евростат" и разни други организации по света, които изследват т.нар. "индекс на щастието", неизменно ни класират, ако не на последно, то на предпоследно място. Това страшно озадачава домораслите ни специалисти по социалните проблеми. Те никак не могат да си обяснят защо в същото време нигерийците и жителите на Шри Ланка са много по-щастливи - почти като скандинавците например. Озадачението им се дължи или на невежество, или на идеологическа предубеденост, или и на двете.

Тези, които разбират теоремата на Томас, обаче нямат затруднения. Те



не обвиняват хората за това, че мислят така, както мислят



Освен това те обикновено знаят, че има и един друг фактор, който определя нагласите на хората - сравнението. Спрямо скандинавците например ние се чувстваме нещастни, защото обективно сме лишени от много неща, които те имат - материално благополучие, обществен ред и сигурност, социална солидарност и справедливост и други подобни. Нигерийците пък не се сравняват със скандинавците, т.е. нямат чувството, че им липсват важни за тях неща, и това ги прави щастливи.

С казаното искам да облекча терзанията на учудващо големия брой политици, политолози, социолози, както и на хората, които им обръщат внимание. Има обаче и нещо по-важно. Сериозното внимание към "теоремата на Томас" бе привлечено от най-влиятелния през последните 50 години социолог Робърт Мъртън (той именно я нарече така) с разработките му върху самоизпълняващите се и саморазрушаващите се прогнози. В тях той анализира действието на формулираната от Томас закономерност - когато хората вярват в нещо, те действат в съответствие със своите вярвания - конструктивно или деструктивно. Печалното в случая е, че



хората могат целенасочено да бъдат накарани да вярват в нещо



и следователно да действат по съответен начин. Защото в преобладаващата си част убежденията и вярванията на хората в съвременното общество са резултат от въздействието на мощна индустрия, която формира обществено мнение. Чрез масмедиите и другите средства за комуникация цяла армия от квалифицирани шамани (PR специалисти) промива мозъците на хората и ги зареждат с артефакти, т.е. с изкуствени образи и представи. Неизкушеният гражданин приема, че светът и животът изобщо са това, което "пише във вестника", което "дадоха по телевизията" или пък (пази, боже!) което е казал любимият политик. Това е Оруел "1984", повече откогато и да било.

Все пак не всичко в това отношение е безнадеждно. Още никой не е изнамерил начин да накара всички да чувстват и да мислят еднакво, и то както той иска. Често дори колкото повече някой се старае да го направи, толкова повече предизвиква обратен ефект. И това е саморазрушаващата се прогноза. Политиците я задействат чрез неадекватните си приказки и действия. Политолозите - чрез суетното си и нищо незначещо говорене. (Пара)социолозите пък чрез смешните си статистики - колко процента от анкетираните лица как са отговорили на безсмислените въпроси от сорта "Кого харесвате повече?". Като че ли не могат да прочетат някоя книжка или поне стар брой на "Ню Йорк таймс" от предизборен период например (все пак допитванията до общественото мнение са започнали и са се развили най-добре в САЩ), за да видят, че сериозните полстъри (така, а не "социолози" наричат там сондьорите на общественото мнение) питат респондентите си други неща. Например кой от кандидатите за президент е по-компетентен и би могъл да се справи по-добре с проблемите в сферата на икономиката, на социалната политика, на обществения ред и сигурност, на отбраната и т.н. Или кои са основните и приоритетните проблеми на обществото, които претендентите за политическо лидерство трябва да решават. И на основата на отговорите на подобни въпроси се правят прогнози. Които като правило се сбъдват - те не създават и не се основават върху артефакти.

И сега, когато сме непосредствено пред президентските избори, се питам дали някой ще се замисли над теоремата на Томас. Защото, като гледам и слушам кандидат-президентите, техните подгласници, имидж и опиниън мейкъри, упорито ми се натрапва една спонтанно формулирана мисъл от Кърт Вонегът: "Понякога много му се чудя на Създателя".
Снимка: "Сега"
В преобладаващата си част убежденията и вярванията на хората в съвременното общество са резултат от въздействието на мощна индустрия, която формира обществено мнение.
56
5111
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
56
 Видими 
08 Октомври 2006 23:13
Ми това е естествено - нали за такива проучвания плащат само партиите
Който плаща, той поръчва музиката
08 Октомври 2006 23:45
Ооо, някой се осмели да повдигне малко завесата!
08 Октомври 2006 23:47
Един нож може да бъде използван за рязане на хляб, но и за убийство, също!
"Убийственият" ефект на социологическите пручвания и анкети НЕ е в тяхното Провеждане, а в тяхното Публикуване!
Проучване на т.нар. "Обществено мнение" по политически въпроси поръчват, защото НАИСТИНА имат /трябва да имат!/ нужда, органите на държавното и местното управление и партиите. Те ПЛАЩАТ НЕмалрко пари, за да получат това за което са платили- РЕЗУЛТАТИТЕ от Проучването на Общественото мнение! След това решават дали ДА ПЛАТЯТ и за публикуване на получената от социологическите агенции ПЛАТЕНА Информация! Но защо ще плащат за публикуването на тази Информация- за да я получи НЯКОЙ друг , по този начин, БЕЗплатно ли?! НЯМА Логика! Но има Логика, ако Информацията обслужва интереси на този, който е платил, за да му я доставят социологическите агенции! Но той, пък, НЯМА интерес да публикува информация, която НЕ е в негов Интерес!
Значи, зад ВСЯКА публикувана масово Информация се крие Интерес на този, който преди това си е платил, за да я набави! И зад всяка НЕпубликувана Информация също се крие Интерес на този, който е платил, за да си я набави!
Ерго, публикуването на данни от социологически изследвания е Начин да се "обработва"/ да се МАНИПУЛИРА!/ т.нар."Обществено мнение"! Хора, бъдете бдителни, когато ви предлагат ПУБЛИЧНО Информация от социологически проучвания! КАЗАХ!
09 Октомври 2006 00:03
Темата е много добра, много актуална, много съществена за развитието на бг обществото и абсолютно премълчавана и игнорирана от медиите.
Дано това да не е само глас в пустиня и да се спре дотук.
Браво на автора за смелостта!

09 Октомври 2006 00:57
томас казва неща които важат за нормални държави, прогнозите у нас са предварително решени събития, слагат малко грешка за воал и опса сбъднаха се, а бъдеще, на кой политик му пука, ес да му мисли
09 Октомври 2006 02:18
Депутат се горещи от трибуната в Народното събрание:
- Половината от вас, господа, са негодници и корумпирани!
- Извинете се и си вземете думите обратно! - заплашва председателят Пирински.
След кратък размисъл ораторът казва:
- Добре, господа, половината от вас не са негодници и корумпирани.

09 Октомври 2006 03:40
Това е съвсев естесвено и няма нужда от никакви теореми. Всеки сам гради съдбата си. Мненията и внушенията на други не са от значение. Важни са предишни случки, за да си направиш изводите. Ако някой е излъгал веднаж, не е нужно повече да го слушате нали..... На това му казват experience ......
09 Октомври 2006 04:22
Доста от българските социолози не са учени (не служат на науката), а бизнесмени, предприемачи - ярък пример са Андрей Райчев и Кънчо Стойчев. И не само предприемачи, ами предприемачи-монополисти. Те примерно определят рейтинга на ТВ рекламата (цената й) и строят голф клуб в Каварна съвместно с лице (Красимир Гергов), контролиращо 90% от рекламата в една национална телевизия (бТВ). А партиите и държавата у нас пък са най-важната част от бизнеса - зер те определят кой ще е и кой няма да е бизнесмен.
*
Потеклото на много от българските социолози е от апарата на комунистическата пропаганда (сега - пиар-а или политтехнологията по путински). Андрей Райчев беше пълномощник на ЦК на БКП за идеологическите институти в 80-те години, няколко още са работили в Ин-та за младежта при ЦК на ДКМС и т.н. Както ЮФ и журналистиката, така и специалност Социология в СУ се комплектуваха от доста партийни и комсомолски кадри, рабфаковци и немалко чуждестранни студенти комунисти, стипендианти на ЦК на БКП. Социологията (както и журналистиката) до десети беше етаж от властта, те физически седяха в партийните домове. Защо и сега да не седят?
*
Разбира се, има и много добри непартийни социологически работници (предприемачи) в полето на маркетинга/рекламата, които отдавна работят като на запад, но и те не се занимават с наука, а обслужват клиентите си. Нови продукти, нови пазарни сегменти, ефективност на рекламата, brand management.
*
Затова истинската (научна) социална информация у нас е кът, а спекулациите off the top of our heads на реални социологически теми, които си позволяваме и тук понякога, се посрещат от много читатели с раздразнение, та чак агресия.
*
Не само социолозите са виновни. Българската публика в известна значителна част има някои стадни, тоталитарни нагласи и не си включва мозъка на "он" (което без съмнение прави във всекидневните си практически дела, инак няма да оцелее физически), когато мисли за политиката и политическото (и гражданското). Това е наследство от комунистическата пропаганда, въпреки иронията и неверието в нея тогава. Формата си остава независимо от отношението към нея - капитализмът е див и варварски - такъв го практикуваме като станем и ние капиталисти; богатството е винаги мръсно, далавера; БКП е мъдра и ни води към светлото бъдеще - царят е мъдър и т.н., Бойко е еди-какъв си, Волен е еди-какъв си. Тази част от публиката винаги харесва най-лошото и може винаги да бъде баламосвана най-лесно и то от най-безскрупулните хора.
09 Октомври 2006 08:47
няма го начина да вервам, че гоце имал толкова процента, нито пък че николай вадел процент като беронов и сидеров, бих повервал на американска агенция, цените едва ли са по.високи, явно са нежелани заради истината на тея дето ги сърдя ще кажа техната истина че битието опрeделя съзнанието, лично мнение изказвам, имам право на живот, след като измислихте термин луузер, има и крадльо

Редактирано от - Пейчо Пеев на 09/10/2006 г/ 09:25:25

09 Октомври 2006 09:48
Тя теоремата на Томас може и да е добра.Само че у нас се прилага теоремата на партийните мераци.Услужливи агенции добре ги обслужват срещу заплащане.Изобщо страната на кривите огледала.
09 Октомври 2006 09:55
Съжалявам
Но авторът заблуждава аудиторията
"Теоремата на Томас" е свързана с т.н. качествени методи на изследването, главно работа с групи, с лични документи, с биографии
Демоскопията една от машините за оценка на общественото мнение по принцип би трябвало да фиксиратт статистически, т.е. количествени отношения - например, честота на подкрепата за еди кой си в определени категории анкетирани лица
Статията е куха защото оставя на страна основния въпрос - всички данни, независимо от количествени или качествени изследвания са свързани със сериозна теоретическа работа. Подлежат на интерпретация
Тук социолозите много малко се обучават на този род работа - учат много но малко изследват по време на обучението
Другото е навик да се крие зад големите числа и непоемане на отговорности
Трето , ниско качество на организация на изследванията - халтура, с една дума.
Поадобен род публикации не дават обективна преддстава за състояние на социологията. Целта им е да обслужи днешната ситуация, а не да я анализира
Какво научихте от публикацията - само това че чрез анкетите социологът може да манипулира
Ама това извинявам се новина с голяма брада
Тук има такива опити но поради непрофесионализма и нехайството на изпълнителите по правило се провалят
09 Октомври 2006 10:12
"Социологически проучвания на общественото мнение у нас не изучават нагласите, а се опитват да създадат такива"
Драги ми проф.Наумов,
След като си професор би трябвало да знаеш, че има една книга със заглавие "Tipping point" написана от един американец на име Майкъл Уолъс. Американски издания твърдят, че е любимото четиво на всички американски политици, политолози, социолози и т.н.т. Посветена е на социалния инженеринг и се разглежда подробно технологията за предизвикване на събития. Препоръчвам ти я с най-добри чувства.
А относно теоремата на Томас, един мой приятел, който се занимава професионално с политика и съответно с всичко свързано с нея, при това забележете без да е професор, още преди време ми каза следните две теореми над които Ви съветвам да помислите.
1. "Хората сами създават своите очаквания и след това сами си ги изпълняват."
2. "В социологическите изследвания се отразяват не толкова истинските мнения и отношения на хората, а по-скоро техните идеали и свързаните с това очаквания."
Аз лично смятам, че теорема №2 е доста по-вярна от цитираното най-отгоре ваше твърдение.

09 Октомври 2006 10:21
"За да има обществено мнение не е нужно да има общество" -
много по-старо наблюдение от цитираната т.нар теорима.
Един въпрос - като е теорема доказана ли е, или пак се правите на интересни?
напълно съм съгласен с Чичо Фичо -
09 Октомври 2006 10:38
Това за нигерийците не е вярно. Били са щастливи преди 20-30 години, когато са живеели в затворено общество. След като са тръгнали по света са престанали да бъдат щастливи. Защото са започнали да се сравняват с другите. И сега в Западна Европа едни от най-големите групи са нигерийските имигранти.
Сега за най-щастливи се смятат жителите на някакъв остров в Тихия океан, които се занимават предимно със земеделие и рибарство. Досега са останали встрани от туристическия поток и водят предимно уседнал живот.
Изводът е - колкото по-малко знаеш (за света, пък и въобще), толкова си по-щастлив. Ако нямаш избор понякога си по-щастлив, защото ако избереш нещо автоматически другите възможности се закриват за тебе, а след време може да се окаже, че са били по-добрите. Сигурността на познатото те кара да се чувстваш по-комфортно, отколкото риска на непознатото.
Но..., в края на краищата неудволетворението е това, което движи света. Неудволетворението обаче не способства за щастието и в личен план е най-добре всеки да си даде сметка докъде се простират личните му способност и амбиции, вместо да живее в постоянно недоволство и злоба към себе си и околните.
09 Октомври 2006 11:02
Ей, един открито да каже, че нашите социолози са "социоманипулатори..."Нейсе, а пък като се сравняваме по-богати ли ставаме или като се оплакваме, кво става...ЕС ни приемат без конкурс, но едва като одрипавяхме съвсем...Ха Ха.
09 Октомври 2006 11:05
щастието е радоста да си жив, а откъде идва е ясно от древни времена, пак напъни да се обясни живота, по статистика инфлация няма, хляба скочи с 10 стотинки, за месец са 6 лева башка, заплатата няма да мръдне, ръкоплескам от споходилото щастие и всички запеваме хей живот здравей, здравей
09 Октомври 2006 11:05
"Как да си обясним, че при официална статистика, която показва макроикономическа стабилност и растеж, намаляване на безработицата и повишаване на жизнения стандарт (повече хора си купуват коли, повече ходили лятос на почивка и т.н.), мнозинството българи отговарят в проучванията на общественото мнение, че са по-зле от преди и не разчитат на по-добро бъдеще."
Ами много просто. Повече хора си купуват коли и пр, но мнозинството от хората продължават да живеят в бедност. Просто диференциацията се увеличава.
09 Октомври 2006 11:37
Чичо Фичо
09 Октомври 2006 11:49
След като 85% от българите твърдят, че са изгубили сериозна част от стандарта на живот, който са имали до 1989; след като икономическата статистика потвърждава, че общия стандарт на живота е паднал почти двойно оттогава; и след като по социално разслояване сме втори в света след Англия, е очевидно, че не социологията прави българите нещастни
09 Октомври 2006 12:18
Чичо Фичо,
09 Октомври 2006 12:54
Извинявам се, Малкълм Гладуел е автора на "Tipping point"
09 Октомври 2006 13:01
Ето едно доказателство на "теоремата"
Форумната дискусия по нейния повод.....
09 Октомври 2006 13:07
Г-н Наумов
09 Октомври 2006 13:09
Тракиец, нови данни за индекса на Gini ли са публикували? Дай да ги видим, не ги стискай! Или това са данни от проучване в кварталното кафене?

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
09 Октомври 2006 13:27
кварталното кафене казва това което вижда и пречупва политиката пред човешкия ракурс, лошото на доброто защото злото само ще смени фасадата, истината е по.тънка категория на знанието, истината не винаги е това, което изглежда, гневен си при несправедливост, а зло е когато те отвращава злоба, безпомощност е, силата не я познава

Редактирано от - Пейчо Пеев на 09/10/2006 г/ 15:18:41

09 Октомври 2006 13:28
Манрико, прочуванията в кварталното кафене имат една интересна характеристика, отразяват състоянието на хората на 100%
Докато другото.....си е чиста стъкмистика.
09 Октомври 2006 13:42
Манрико, прочуванията в кварталното кафене имат една интересна характеристика, отразяват състоянието на хората на 100%
И аз се отбивам понякога в кафенето, та знам. Обаче отразяват не състоянието, а настроението - и то не на всички хора, а на посетителите на кафенето.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
09 Октомври 2006 13:46
В кое кафене ходите уважаеми господине??
Това на Червило ли?
09 Октомври 2006 13:49
Социолозите не само прилагат теоремата на Томас - те я и доказват: (снимка: натиснете тук)
09 Октомври 2006 15:43
д-р Илия Наумов
09 Октомври 2006 16:58
Наумов е прав.
Освен Евгени, Андрей, Огнян и Иван в България има няколко десетки добри автори по обществено-политически въпроси.
(Както показа преди няколко дни и интервюто на Варзоновцев. Стига е минавал от тук - да пише и той!)
09 Октомври 2006 18:41
brigadir, кво ще кажеш за "хората са довеждат до състояние да вярват, че сами създават своите очаквания и след това сами си ги изпълняват" opinionated . За това говори чиляка.
Фактологически статията не е много верна. В България вече преобладават позитивните нагласи и очаквания в личен и обществен план и катастрофата и ако да се състоя е минало.
Добре е да се чете Оруел и Вонегът, ако не Чомски.
09 Октомври 2006 18:55
Избори
НЦИОМ прогнозира балотаж между Първанов и Сидеров
9 Октомври 2006-MEDIAPOOL.BG
Ако изборите бяха на 5 октомври, 42% от избирателите биха гласували за Георги Първанов, 11% - за Волен Сидеров, десните кандидати Неделчо Беронов и Георги Марков биха си поделили по 4% електорална подкрепа, а Петър Берон – около 1-2%. Любен Петров и проф. Григор Велев ще вземат под 1%. Това показва национално представително проучване на Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ), извършено сред 1000 пълнолетни граждани в 85 населени места.

09 Октомври 2006 18:59
Не трябва да се обвиняват хората за това, че мислят така, както мислят, казва автора. Така той разбира теоремата на Томас. Добре, да се съгласим с него. Но ако следваме тази логика, от теоремата може да се направи следното следствие: "Ако хората имат определен начин (стандарт) ма живот, то този начин (стандарт) е реален". И ако авторът е верен на себе си би трябвало да каже, че хората не трябва да обвиняват за положението си другите (политиците, евреите, американците, марсианците, съдбата), а себе си. Защото това положение е реално и произтича от техния начин на мислене.
В статията има и доста верни неща, но ясно си личи левичарския уклон на автора. Абе - уманитарист, както би казал Манрико.
Интересно е в тази връзка да си припомним една от причините за "феномена" Волен Сидеров. Един умен анализатор беше казал, че повечето от поддръжниците му го харесват не защото се надяват да им подобри живота, да накаже корумпираните и да върне заграбеното. Харесват го, защото им казва: "Вие не сте виновни за дереджето си, виновни са ви политиците ...." и т. н., да не ги изброявам пак. И ако калпазаните, дето гласуват за него, успеят докато им дойде изпита (изборите) да научат следствието на Болярчето към теоремата на Томас, Сидеров ще се класира на седмо място.
09 Октомври 2006 19:05
Волен Сидеров: Георги Първанов предаде своята партия и стана кандидат на ДПС

09 октомври 2006 | 17:55 | Агенция "Фокус"
Вършец/Берковица. Георги Първанов предаде своята партия и стана кандидат на ДПС. Това заяви кандидатът за президент на “Атака” Волен Сидеров на среща със свои симпатизанти във Вършец и Берковица, съобщиха за “Фокус” от предизборния щаб. Въпреки делничния ден и ранните часове на срещите – 11 ч във Вършец и 15 в Берковица – препълнени зали посрещнаха кандидатпрезидентската двойка Волен Сидеров и Павел Шопов.
“За да има успех държавата, трябва да има достатъчно силна средна класа. Важно е младите да останат в България. Българи трябва да управляват България и те да не са участвали в ограбването й. Залъгалката с лявото и дясното се срина. Дясното е без идейна основа. А в лявото - партийната вихрушка е от милионери като Гущеров и Румен Овчаров. Ахмед Доган е милионер в зелено. Юнал Лютфи и Емел Етем също, те забогатяха от властта, която им бе осигурена от Георги Първанов. Самият Първанов предаде своята партия и стана кандидат на ДПС. Крайно позорно е да влезем в ЕС с мандата на една етническа партия каквато е ДПС”, посочи Волен Сидеров.
В Берковица Сидеров заяви, че при последното преброяване в Берковица са се обявили само 12 души за турци, а в същото време съществува проект за Музей на ориенталското изкуство, към който щяла да бъде построена и джамия.
“Ако Първанов вземе втори мандат, това ще стане”, прогнозира кандидатът за президент.
“Последното убийство в София според министърът на вътрешните работи Румен Петков било нормално и логично. Това е така, защото Петков е част от престъпния свят. Той е източвал банки по аферата “Акрам”, има четири висящи дела докато е станал министър и в същото време е бил шеф на предизборния щаб на Първанов по време на предишните избори”, коментира Сидеров.
По думите на Волен Сидеров циганската престъпност се е развила и е станала драстично явление поради липсата на държавност.
“За тази липса е отговорен Първанов. Циганските кланове живеят по свои закони – не плащат данъци и ток нападат цели села и полицаи. Това се представя като толерантност, но това е толерантност на гърба на другите. Прилагат се двойни стандарти . Има обвинения за дискриминация , но дискриминирани са обикновените и честните хора”, посочи Сидеров.
Той коментира още, че президентът Първанов като шеф на службите не си е свършил работата, защото не е реагирал срещу създаването на мюсюлмански съюз във Велинград. “Президентът е човекът, който назначава службите, трябва да ги насочва, да им търси отговорност”, добави лидерът на “Атака”
Кандидатът за вицепрезидент Павел Шопов посочи, че му прави впечатление огромната прилика като ентусиазъм и емоционален градус във всички зали в различните градове, които посещава кандидатпрезидентската двойка. По думите му вълната, която е поела “Атака” е много силна.


09 Октомври 2006 19:11
Едва след като прочетох за тая теорема успях напълно да си обясня щастието на тоя дето лекарят му предписал Прозак:
- Докторе, пак се насирам нощем, но вече не ми пука
09 Октомври 2006 19:19
el mojado,
Какво по-точно искаш да ти кажа? Аз много, много от социология не разбирам, но това, че "хората сами създават своите очаквания и сами ги изпълняват"е стара икономическа теория, с която се обяснява възникването на инфлационните процеси и тяхното лавинообразно норастване. По въпроса дали някой по някакъв начин може да доведе голяма група хора "...да вярват, че сами създават своите очаквания"!?!
Сигурно е възможно с методите на социалния инженеринг описани в "Tipping point".

Минавам от тук напълно си прав "Статията е куха защото оставя на страна основния въпрос - всички данни, независимо от количествени или качествени изследвания са свързани със сериозна теоретическа работа. Подлежат на интерпретация"
И без да съм специалист социолог знам, че не е въпроса да съставиш анкетна карта и да получиш някакви резултати.
РАЗЛИКАТА МЕЖДУ ДОБРИТЕ И ВЕЛИКИТЕ СОЦИОЛОЗИ Е В НАЧИНА НА ИНТЕРПРЕТИРАНЕ НА ДАННИТЕ!!!
09 Октомври 2006 19:27
Brigadir, el mojado, ето тук има една поредица, която ще ви хареса

http://www.radr.net/video/

Четирите части на "Century of the self" са доста интересни за всеки, който иска да разбере нещо повече за медийната пропаганда през 20 век. Прав е Чомски когато казва, че "демократичните изборите" са превърнати в нещо като избор на нова паста за зъби
09 Октомври 2006 19:43
бригадир, за това говоря.
Мики Зи

Новият словесен ред

превод: Александър Ванчев

Нашето общество, чрез корпоративната пропаганда и свръхдозата от тъй наречения патриотизъм, се превърна в една голяма чаршия от единия до другия бряг. Купуваме почти всичко – от битова техника до изборни измами – стига да ни убедят, че ни трябват.



Копи и пейст е от една от статиите от линка на ресторанта.
Отново
стига да ни убедят, че ни трябват.

В американското общество човек е длъжен да се съпротивлява на постоянното дъднене " Купувай, купувай, трябва ти, трябва ти" Иначе се превръщаш в мишле. Ама не просто не купувай от Уолмарт а купувай от Таргет или К-март, а от никъде не купувай. Купуването е горивото на света превърнат в корпоративна кочина. Ядеш- сереш, ефект изглежда никакъв, но някои богатее и добива все повече лостове да укрепва кочината от която няма излизане.
Аз лично мапоследък разглеждам покупките си изключително критично и след 8 години в щатите не копувам почти нищо.

Редактирано от - el mojado на 09/10/2006 г/ 19:46:31

09 Октомври 2006 21:26
Ел мохадо, анджък де! Осъзнаването, че си пушечно месо е голямо достижение!
Баш в щатите има силно движение за неконсюмеристки начин на живот. Виж в търсачка на permaculture
С тея пари се окъкаха вече...
Почнаха да ни убеждават, че животът е пари. Е, не е.
09 Октомври 2006 22:00
Някой искал данни, ето ви съвсем пресни:
БВП на България през 1989 година е 40% от средния БВП на ЕС. Поради липсата на голямо социално разслоение сред населението, разликата е сравнима със средния стандарт на живота. През 2005 година БВП на България е 25% от средния БВП на ЕС. Поради голямото социално и териториално разслоение /например в София се разпределя 40% от БВП на страната/, стандарта на живота в България е около 6 пъти по-нисък от средния в ЕС.
09 Октомври 2006 22:02
Изводът, който се прави в кафенетата е, че нещастието е съвсем очевидно
09 Октомври 2006 22:11
Тракиец,
според кафенеттата 25% гоъйнг ъп, е по-добре от 40% гоуийнг даун.
09 Октомври 2006 22:17
Бих казал че и в двата случая сме занген-зунген...
09 Октомври 2006 22:25
В кафенетата мислят, че БВП се разпределя, извън кафенетата - че първо трябва да се произведе...

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
09 Октомври 2006 22:28
Още от хилядолетия в източната философия , йога и др е известно, че събитията плуват в ефира-праната, под форма на матрица, на първообраз, и човешката воля, емоция и мисъл- целенасочена енергия, ги сглобяват. На тази база се обосновават хилядолетни източни практики. Самата астрология се основава на вертикален разрез на събитията-принципът на херменевтиката”Каквото –горе, такова и долу”
Естествено, че СМИ са огромен източник на манипулации и пропаганда.И още по естествено е те да се използват по време на избори. Всичко е въпрос на мярка, а в залога на тази игра мярка няма. Не е виновен лудия, че изял зелника, а е виновен бай Стамат, че мисли с долната си глава."Масите наричат истина информацията, която им е най-добре позната — написал Йозеф Гьобелс — Обикновените хора са много по примитивни, отколкото предполагаме. Затова пропагандата, по същество, винаги трябва да бъде проста и безкрайно повтаряща се. В крайна сметка най -добри резултати във влиянието над обществото постига само този, който е способен да сведе проблемите до прости слова и изрази и у когото му стига мъжеството да ги повтаря постоянно в една опростена форма, без да се интересува от възраженията на високочели интелектуалци"
За пропагандата и медиите
Натиснете тук
А относно примера с Ню Йорк таймс-тва пък е най типичен израз на пропаганда. Правено е още през 80те. Номерът се казва създаване на проблем
Kinder, D, & lyengar, S.
09 Октомври 2006 22:32
Пропуснах да дам линк за най-яката книга по темата Натиснете тук
Аре, ша черпите друг път!
09 Октомври 2006 22:57
Зе Мария, а можеш ли да отгатнеш кои е политика от най- high profile на които най прилягат гьобелсовите думи цитирани от теб
В крайна сметка най -добри резултати във влиянието над обществото постига само този, който е способен да сведе проблемите до прости слова и изрази и у когото му стига мъжеството да ги повтаря постоянно в една опростена форма, без да се интересува от възраженията на високочели интелектуалци"

09 Октомври 2006 23:09
Като имали своя опит , хората решавали задачи на балистиката и преди Сиракузеца... Които си го нямат,"избират" как да падат ... Някой Фор-умници , гаче светулки , взеха да проблясват... http://forum.segabg.com/img/thup.gif[/img]

09 Октомври 2006 23:26
най.добрият опит е опита, рекламира се нещо дето не се харчи, гоце не е комунист, такъв е генерала, нема лошо да си доносник, българите ги обичат, виж процента на николай, постоянното нищо не можеш да промениш.... после виждаш от кого ги е страх социологиите и щрак, има и още, ама сетете се сами
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД