:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,792
Активни 801
Страници 31,357
За един ден 1,302,066
Охолство

Бедните българи с големите излишъци

Вместо да инвестират в инфраструктура, да намалят данъците и да вдигнат несимволично доходите, държавниците кътат милиарди
Петьо Цеков
Казват, че България била бедна държава, намиращата се в по-лошия край на Европа. Това не е вярно - българите може да са бедни, но държавата не е. От началото на тази година до днес бюджетният излишък на страната е 2 млрд. лв., държавните приходи растат с 10-15%, данъчните постъпления са рекордни, фискалният резерв вече гони 6 млрд. лв.

Хубаво е, че си имаме спестовно правителство, което е заделило под дюшека 2 млрд. лв. Лошото е, че думите "България" и "излишък" са антоними.

Тезата "фискална стабилност чрез бюджетен излишък", която, преведена на български, е нещо като "хубаво е да имаме бели пари за черни дни", е вярна и успешно обясняваше небалансираните бюджети, които правителствата през последните 4 години внасяха в парламента. Тази теза обаче по никакъв начин не се връзва с



образа на България като страна - членка



на ЕС, каквато ще бъдем след броени дни. Не може хем да влизаме в клуба на богатите, на стабилните и проспериращите, хем да спестяваме за зор заман, като отделяме милиарди от и без това тънките си доходи. Вярно е, че ни предстоят големи плащания към европейската хазна през 2007 г., но те би трябвало да идват от перо в бюджета, а не от бюджетни излишъци.

В Европа определено не правят така. Само пет от 25-те страни - членки на ЕС, имаха бюджетен излишък за миналата година - Финландия, Естония, Швеция, Ирландия и Дания. В Копенхаген са рекордьори по спестени пари - 2.3 на сто от БВП. Къде сме ние?



Ние сме абсолютни шампиони -



нашият бюджетен излишък клони към 4.8% от БВП за 2006 г.

Когато се опитваше да ни влияе, Международният валутен фонд държеше да имаме 3% излишък - колкото е приемливата рамка в ЕС между другото. Като видя, че работата не отива на добре, МВФ препоръча на правителството да заложи по-нисък бюджетен излишък - 2% от БВП. После вдигна ръце и си тръгна.

Важното в случая е, че тези 2 млрд. лв. са пари, които държавата е взела от гражданите и фирмите без видима нужда. Ако през последните 4-5 години от джоба ни не бяха изваждани средно по 1 млрд. лв., сигурно пак щяхме да бъдем най-бедните европейци, но дистанцията с граждани на съюза нямаше да бъде така голяма. Това е сигурно.

Ако не се прави на Плюшкин, едно семейство спестява тогава, когато задоволи основните си потребности - за храна, облекло, консумативи, образование, култура и т.н. Държавите - простирайки се според финансовата си черга, подреждат парите си така, че да им стигнат. Нещо повече - дори и богати страни като Франция, Германия и Италия имат дефицит, а не излишък.

У нас е точно обратното. Първо



държавата обира милиарди от гражданите



и фирмите, а след това същите данъкоплатци се редят пред банките (огромна част от тях чужди) за кредити - за да вържат двата края.

Лошо няма, ще кажат едни - парите се въртят и това е най-нормалното нещо на света.

Лошото е друго - спестените пари не се използват рационално. По време на царския мандат с част от бюджетния излишък - около 340 млн. лв., бе създадена държавната компания "Публични инвестиции", която май нищо съществено не направи. И така ще бъде, докато спестените средства се инвестират в 5 градинки, 7 автобусни спирки и N на брой чешмички.

Преходът показа, че българинът е безкрайно търпелив човек, склонен да се лишава от доста неща в името на неясни цели. За 17 години той изока само веднъж - през 1997 г. Хубаво е обаче политиците, докато му свалят ризата от гърба, ясно да определят приоритетите, в които държавата би могла да инвестира излишъците.

Не може



влаковете в страната да се движат с 48 км в час,



а правителството да скатава милиарди левове. Не може инфраструктурата да е във все по-плачевно състояние, а кабинетът да спестява. С 2 млрд. лв. булевардите на София могат да бъдат постлани с една педя асфалт, а линиите на метрото да се кръстосват като буквата Ж. Някак си нелогично е да не може да намериш 3 млн. лв. за създаване на търговски регистър, а да си играеш с милиарди.

Щом се трупат излишъци, очевидно е, че данъците в страната са високи. Похвално е, че властта кандиса и ще направи корпоративния данък 10% - най-ниския в Европа. Похвално е, че данък общ доход за най-бедните също ще бъде по-нисък през следващата година. От свалянето на двата налога хазната ще загуби между 250 и 400 млн. лв. Значи излишъкът догодина ще бъде най-малко 1.6 млрд. А защо не падат тогава останалите данъци? Защо не пада ДДС?

И в крайна сметка - щом след 2002 г. държавата си позволява да пести, значи е крайно време заплатите и пенсиите да скочат несимволично.
снимка: Велислав Николов
В това малко ковчеже бе сложил проектобюджета за 2006 г. финансовият министър Пламен Орешарски. Как ли се е събрал вътре такъв огромен бюджетен излишек?
61
5250
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
61
 Видими 
08 Октомври 2006 23:05
Всичко, което си заслужава да се каже по въпроса, вече е казано от Фридман:
There are four ways in which you can spend money. You can spend your own money on yourself. When you do that, why then you really watch out what you’re doing, and you try to get the most for your money. Then you can spend your own money on somebody else. For example, I buy a birthday present for someone. Well, then I’m not so careful about the content of the present, but I’m very careful about the cost. Then, I can spend somebody else’s money on myself. And if I spend somebody else’s money on myself, then I’m sure going to have a good lunch! Finally, I can spend somebody else’s money on somebody else. And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.


_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
08 Октомври 2006 23:10
Тоя път на Цеков
Зел ми е думите от устата. А и същия тон е вложил даже. Се така да не си поплюва.

___________________________________
kaily.dir.bg-ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС
08 Октомври 2006 23:20
Тази идея на сегашните бандити да окрадат след 01.01.07 и валутния резерв вече беше добре обяснена от Станка Динева на страниците на в-к "Атака". Но от тази статия не се разбира в-к "Сега" на чия страна е. И какво иска да каже.
08 Октомври 2006 23:34
По време на царския мандат с част от бюджетния излишък - около 340 млн. лв., бе създадена държавната компания "Публични инвестиции", която май нищо съществено не направи.

Как така да не направе бе Цеков, що жълти активисти напълниха гуши по тая програма и що пари прибраха.Здраве му кажи. Инак статията си я бива
09 Октомври 2006 01:29
Ами това си е официален обирджилък... Надвзимат данъци, правят по-малък бюджет за да плащат малки пенсии и т.н. и излишъкът вместо да иде ... (тук могат да се посочат милион места защото тези пари за нашата държавица ще потънат като вода в пясък - толкова много дупки има) отива дпрез "елита" да се разпределя... Къде по джобовете, къде по сметките, къде по обръчите и т.н. Това са абсолютни, безочливи и нагли кополета...
09 Октомври 2006 02:10
Двама старци си седят в градската градина, хранят птичките с трошички и приказват помежду си:
- Абе тия птици много приличат на нашите политици - казва единият. - Докато са на земята, се задоволяват с трохи, пък като излетят на високо, ти се изсират на главата.

09 Октомври 2006 02:26
Бедни ли сте или не сте? Ако сте бедни, защо в София имате всеки ден автомобилни задръствания, 4е и във Варна ве4е?
09 Октомври 2006 02:59
Петьо Цеков
'
Петьо Цеков
09 Октомври 2006 02:59
E6
09 Октомври 2006 03:28
Добра статия, добри мнения...........
09 Октомври 2006 04:36
Внимание, популистко писание! Не вервах да са възможни чак толкова елементарни разсъждения защо фискът у нас е консервативен. Види се времето на скакалците-комуняги идва и апетитът за оглозгване е нараснал. Да опази Бог!



09 Октомври 2006 04:36
Първо държавата обира милиарди от гражданите и фирмите, а след това същите данъкоплатци се редят пред банките (огромна част от тях чужди) за кредити - за да вържат двата края.

Тук Петьо Цеков е казал нещо фундаментално важно.
*
Ако приемем, че в определен момент на пазара има съответствие между съвкупността от произведени стоки и услуги и паричната маса в обращение, то какво прави държавата, чрез данъците (ненатуралните, а паричните, каквито са съвремените) ? Тя не изземва в натура произведените стоки, а само паричното им съответствие, даващо достъп до тези стоки и услуги. В нормалният случай на равновесие между приходи и разходи в бюджета и нулев дефицит, преразпределя достъпа до стоките и услугите от лицето А към Б, което ги потребява вместо А.
*
Какво става, обаче при бюджетен излишък (непохарчени пари). Държавата изземва паричното изражение, но не и самите стоки. Тя просто намалява паричната маса в обращение. Тези стоки и услуги, остават без своето парично съответствие в наличност на пазара. Практически дефлация, като ефект е трудно постижима. Практически тези стоки и услуги остават непродадени. Непотребени. Похабени.
*
И сега следва важният момент.
Появяват се чужди банки, които предлагат кредити. Допълнителна парична маса. Покритието й ? Ще кажете от вън. Не ! Покритието са същите тези реални стоки и услуги за които държавата е иззела паричното им съответствие, но не и самите стоки.
*
Или далаверата е перфектна - осигуряваме покритие на чужди пари без покритие (хартийки и голи числа по сметки), чрез същите наши си стоки и услуги, които сме произвели, но държавата, чрез данъчната си и бюджетна политика на трупане на паричен излишък ни е отнела достъпа до тяхното потребяване.
*
Т.е. спрямо една и съща налична на пазара съвкупност от реално произведени стоки и услуги, държавата отнема паричното съответствие (символите), а чуждите банки го възстановяват (давайки само символи, но не и покритие), печелейки от лихва и създавайки зависимостта на длъжника. Добивайки власт.
*
Наистина перфектно ! Колко ли болен от човекомразие е бил гениалният мозък измислил схемата и колко ли прости и продажни са били приложилите я в България ?



Редактирано от - ole-le на 09/10/2006 г/ 05:26:52

09 Октомври 2006 09:00
"Бедните българи"?!?
Защо всички под един знаменател? За кои точно българи става въпрос?
За този, който всеки ден съвестно ходи на работа и си плаща данъците? За крадеца на коли, продавача на дрога, оядения общински съветник, мутрата с БМВ-то, депутата с кражбите или кой ?
Излишъкът затова и излишък, за да се прибере в джобовете на управленците. Нищо че е откъсван от залъка на бедния народ.

09 Октомври 2006 09:05
Ако е вярно , как държавата има излишъци от 2 милиарда годишно и като вземем предвид , че това вече се пише тай малко от 7-9 години , в държавата трябва да има натрупани 10-14 милиарда.
Целият проблем е в друго.Тези пари ги няма и в написаното за излишъците , няма нищо вярно?
Това са празнословия.Някаква пропаганда , пускаща парата през свирката
09 Октомври 2006 09:28
А къде са тези милиарди излишъци с които ни пълнят главите всяка година?Нещо не се виждат.Може би господин Орешарски ще ни светне по този въпрос ако и той знае.В последното дълбоко се съмнявам.Висят си някъде тези милиарди като виртуални пари.Само че с виртуални пари се прави и виртуална икономика.Изобщо виртуална държава.
09 Октомври 2006 09:37
Крайно време е да са разбере, че България (държавата) и българите (гражданите данъкоплатци) НЕ са едно и също нещо.
Бюджетът на държавата не съществува сам за себе си, а за да обслужва същностните интереси на гражданите на републиката.
И в допълнение - задължително трябва да има независим от държавата и корпоротивните интереси контрол върху харченето.
Само при тези условия хората няма да са бедни и страната ще просприра.

Редактирано от - Voltervoice на 09/10/2006 г/ 09:39:51

09 Октомври 2006 09:37
Мечта на всеки социалист е да е социален - да се грижи за другите. Да събира парите на хорта и после да ги харчи за тяхно добро. Хората обаче обичат да се грижат за тях и за това си избират социален президент и социални правителства които да ги оправят за 800 дни например. А на 800 лв. бруто общите удръжки са 400 лв. Ако някой има нормални средно европейски доходи то той със сигурност не трябва плаща данъци
Няма да плащам данъци на това правитвлство!
09 Октомври 2006 10:08
, , А на 800 лв. бруто общите удръжки са 400 лв.”
така пише един форумец?
---
Докато всяка втора изръсена дума , няма значение от кой и по какъв повод , в България си е чиста лъжа , никаква управия няма да има.

В България хазната не се пълни от работещи и капиталисти , защото икономика почти няма.

2/3 са косвени данъци , !/3 са преките.

Обикновените хора , нормалните хора , трябва да знаят .Косвени данъци не плаща този , на когото остават пари , върху парите който му остават.Тези дето едва свързват двата края , те върху целият си доход , върху целият си доход , плащат косвени данъци.
И нали разбрахте. 2/3 са косвените и само 1/3 са преките данъци , който пълнят хазната.
09 Октомври 2006 10:10
ако някой иска да види каде са ни бюджетните излишъци, да отиде пред някое от чалга дискотеките петък вечер и ще разбере къде са парите ни
09 Октомври 2006 10:26
При два милиарда търговски дефицит, нормално е два милиарда бюджетен излишък, т.е два милиарда лева изтеглени от обръщение.
Иначе при валутен борд и при намален валутен резерв ще се наложи промяна на фиксирания курс, което просто не е позволено при борда.
Не забравяйте, че при валутен борд обема на парите в обръщение е равен на обема на наличната валута по фиксирания курс. Един от начините за изтегляне на български левове от обръщение е именно бюджетния дефицит.
09 Октомври 2006 10:27
На 800 лв. бруто работника плаща около 250 лв. (ДОД и осигуровки) а работодателя още 150 примерно. Може да бъркам в съотношението но сумат беше около 400 лв месе4но или около 5 хил. годишно. За косвени данъци не говорим в момента. Обаче това е ситуацията -Държвата преразпределя към 50% от БВП пряко или косвено.
09 Октомври 2006 10:31
И като допълнение с други думи - Колкото по-голям е бюджетния излишък толкова по-зле е държавата.
Намалява вътрешното потребление, а знае се че то заедно с външните инвестиции са двата основни фактора за динамично развитие на икономиката.
Така, че правителството да не ми се хвали с бюджетния излишък.
09 Октомври 2006 10:35
хунвейбин съгласен съм с почти всичко което си написал, но това не го разбирам -
Косвени данъци не плаща този , на когото остават пари , върху парите който му остават.
?
България не е страна която е богата с кой знае какви природни ресурси, нито
има нормално развита икономика (липсва ефективна организация) и не на последно място
няма съответната култура и възпитание, за да има в обществото справедливост.
Ето защо, най-лесно е престъпната политическата олигархия в България да ограбва
нормалните граждани чрез държавата с високи косвени данъци.


09 Октомври 2006 10:40
Направи му сметките в дажби ориз ..иначе няма дате разбере
09 Октомври 2006 10:45
Косвени данъци не плаща този , на когото остават пари , върху парите който му остават.
Така и би трябвало да бъде при това състояние на икономиката. Защото оставащите пари се инвестират пряко или косвено в икономиката, а тя има крещяща нужда от инвестиции.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
09 Октомври 2006 10:49
Voltervoice

Косвените данъци са ДДС , акцизи , такси и др.такива-плащат се косвено , когато харчиш парите , а не директно , когато получаваш парите
За да ги платиш , трябва да купиш.
Бедните си харчат цялата заплата-пенсия , върху цялата плащат косвени данъци, защото са я похарчили.

Когато ти остане от заплатата , когато не ги похарчиш парите , когато ти се появи излишък от пари , косвени данъци не плащаш, а когато ги внесеш в банка , не само не плащаш , ами парите носят пари.

Най якия признак , че държавата е бананова е това съотношение , на косвените спрямо преките данъци.
Казано на български и разбираемо , граби се от народа-защото 2/3 от бюджета се пълни от косвени данъци
09 Октомври 2006 11:13
И кво ни се внушава, "пари има действувайте..."Ха Ха.
09 Октомври 2006 11:16
хунвейбин благодаря за разяснителния отговор, но това беше излишен труд. Ставаше въпрос за неясния, или двусмислен изказ на цитата.
Моите почитания -

Редактирано от - Voltervoice на 09/10/2006 г/ 11:17:56

09 Октомври 2006 11:47
Не е особено точно казаното в статията.
Самото МВФ изискаше от България бюджетен излишък и половината от него да отива за нарастване на резерва, за да "докажем" платежоспособност и финансова стабилност.
Втората причина е вярна. Правителствата (всичките) правеха "ненапрегнат" бюджет за да се получи максимално възможен дефицит. Той не се разпределя по пера, както е предвидено в закона за бюджета, а по усмотрение на правителството. Това дава пари на управляващите да работят за политическите си интереси. Много точен е примера с Симеоновите чешмички. Ем предизборна агитация, ем на местните и централните партиини функционере по "някой" лев за партиина вярност.
А за бюджетен "излишък" на нашето дередже е направо смешно да се говори. Голям популист го е измислил този термин за нашите условия. При нашата пътна и ж.п. инфраструктура, при липсата на пречиствателни станции и въобще екология, при състоянието на училищната база и съвременно оборудване, състоянието на болниците и здравеопазването, техническото оборудвани на полицията и т.н.
Какъв излишък като се нуждаем от десетки милиарди в евро, за да станем нормална държава?
09 Октомври 2006 13:25
.. и на Петьо нешо му е докипяло. да беше завършил е едно "деееееба" ..
09 Октомври 2006 14:15
хунвейбин
Това което си написал е вярно!Но!Не разбирам защо го казваш с негативизъм?Реално бедните са в пъти повече от богатите.Тоест за да компенсира държавата евентуално по ниското данъчно облагане на хората с ниски доходи и да се опита да г прехвърли към тези с високи, би следвало драстично да вдигне подоходните данъци (поне) за хората облагани по най-горните ставки(да го кажем така).Сам разбираш, че ако държавата премине към един такъв вариант ще направи едно голямо нищо.Нито ще направи богатите по малко богати, нито бедните по малко бедни.Това за което е редно да помисли е как да се вдигнат доходите на бедните, а не как да направи богатите по малко богати.
09 Октомври 2006 14:42
С тази демографска катастрофа, идиотска политика на доходите и данъците (с които се товари немилостиво работещото население), отсега ви казвам, че ние ще сме втората Унгария. Въпрос на време е ситуацията да стане взривоопасна. Единственият отдушник на напрежението, са българите зад граница, които подпомагат семействата си (смятайте около 600 000 изпращащи по стотина долара месечно). Заприличахме на титова Югославия.
09 Октомври 2006 14:49
Бе то Докторе да бяхме заприличали на Титова Югославия, каквато аз я знам 1966- 1970, то ще си ударя гъза в тавана!! Ама аз не се плаша, няма такава опасност, точно няма!
09 Октомври 2006 14:54
WHAT's UP Държавата ще направи най-добре да не се мъчи "да мисли" щото най-го не може този спорт /виж "случаите" АЕЦ, магистрала Тракия, Щрабаг, Дунав мост 2, ГКП с Гърция дето Костов ги обеща още 1998 година/!! Ако "махне" днешното преразпределяне на БВП /~ 42%/ ще направи най-добре! Па те бедните и богатите си знаят работата! Да ама /Д.Дидро/ "който е глупав то е за дълго" не като да се напиеш, наспиш и утре кукуряк!! [/list]
09 Октомври 2006 15:03
хунвейбин,
дали са преки или косвени данъци, няма никакво значение нито за икономиката нито за потребителя. Разликата е чисто техническа. И в двата случая се калкулират в цената и ги плащаш ти. А пари извън покритието им със стоки и услуги нямат никакъв смисъл. Който иска да си ги трупа и да си ги "има" по сметки. Въпросът е колко от тях харчи.
09 Октомври 2006 15:11
При два милиарда търговски дефицит, нормално е два милиарда бюджетен излишък, т.е два милиарда лева изтеглени от обръщение.

Mikele,
прав си на пръв поглед. Въпросът е обаче от къде се финансира този търговски дефицит (абстрахирайки се от сивата и черна икономика) и дали изтегляйки левове единстваното което правим не е да освобождаваме покритие на други пари без покритие (независимо от валутите) и да натоварваме допълнително икономиката с разходи за лихви ?
09 Октомври 2006 15:17
Бюджетен излишък - и какво от това?


Авторът справедливо негодува срещу превърналия се в "хроничен" бюджетен дефицит. С примера, който дава обаче, с държавната компания "Публични инвестиции" (действителното наименование на компанията е "Публични инвестиционни проекти" ЕАД) авторът на практика повтаря риториката на ДСБ, която свързва въпросната компания и нейния капитал от 340 млн. лева с т.нар. "царски чешмички"... май. Това е, меко казано, не съвсем вярно и малко некоректно... май.

Хубаво е когато се правят разсъждения на тема "бюджетен дефицит/излишък" да се прави сравнение по години и то не само по един показател, а по няколко. Например по тези:


• КФП, +/- (1999-2006) Натиснете тук
• Външен дълг (2001-2006) Натиснете тук
• Валутни резерви (1995-2006) Натиснете тук


При доминирано от "щедри" комунисти (плюс алчен Доган) правителство, като това с което разполагаме днес, много лесно можем да залитнем в другата крайност - "хроничен дефицит" и почти светкавично изчерпване на натрупания в момента резерв. Добре, че НДСВ и рамкираното от Ники Василев "коалиционно споразумение" все още успяват да сдържат нетърпеливите мераци на др.Масларова и нейните съпартийци...

Експерименти в икономиката много лесно могат да се правят. Примерът с Унгария на Дюрчани е показателен за това до къде води една небалансирана, "социална", бюджетна политика. Бедният унгарски премиер-министър би се изсмял на нашите "проблеми" с излишъка, за които пише г-н Цеков. Този макроикономически "проблем" мен също не ме касае чак толкова. Той по-скоро е коз в подкрепа на тази политика, която предполага това данъците и осигуровките ни да падат, а доходите ни да растат. Аз категорично съм "ЗА" такава политика. Не съм много сигурен обаче дали подобна политика би се следвала от сегашното българско правителство, ако в него не участваше НДСВ. Така, че ако утре корпоративния данък стане 10%, а ДОД и осигуровките паднат аз ще знам, че това се дължи не на др.Станишев, Масларова, Емел Етем и Овчаров, а на "приемствеността в политиката" гарантирана ни от Негово Величество .

Дълги години единствен гарант за икономическата стабилност в България бе МВФ и валутния борд. След 2001 г. към тях успешно се присъедини екипа на царските "юпита". В бъдеще (при затихващото влияние на МВФ у нас) тази роля все повече ще се изпълнява от Брюксел и от всяко "благоразумно" българско правителство, което води фискална политика близка до тази на ЕС.
09 Октомври 2006 15:27
Боби,
и без да си удряш това в тавана, стотици български семейства са точно като героите на филма "С цървули из дивия запад"
09 Октомври 2006 15:36
Поредния добър материал на Петьо Цеков.
А за кутиите за гласуване, не разбрах, дали е питам Н.Василев дали последния е ходил да види боите в магазините?
09 Октомври 2006 15:42
ole-le
09 Октомври 2006 16:05
Май и тук нещата са малко като с кутиите за бюлетините. Докато не се "тегли чертата" излишъкът е нещо което се увеличава и намалява във времето. Поне част от излишъка се дължи на отпускане (съвсем официално) на по-малко пари от предвиденото в бюджета, докато не се разбере дали ще се съберат планираните приходи. Като се види че се събира планираното, разликата трябва да се отпусне и дано да се отпусне по-навреме, защото ако са даде в средата на декември ще има поредното харчене за идиотизми за да не се връщат парите обратно. Освен това лятото свърши и ще започнат парите за топлене (само ако знаете на колко места вече са свършили парите за топлене), за чистене на пътища, повечко горива, попълване на резерв..., дълговете на болниците си стоят, общините си качват задълженията в очакване на допълнителните 10% а идва и светлият ЕС и трябва да се извадят 600-700 млн за първата вноска...
09 Октомври 2006 16:05
ole-le
Твърди следното.
, , дали са преки или косвени данъци, няма никакво значение нито за икономиката нито за потребителя. Разликата е чисто техническа.”

-----------------

Страшно много цинизъм има в това твърдение , затова му обръщам внимание?
---------------

Да го обясним с пример?
Да вземем две деца.На едното дневният ресурс е едно левче , на другото 5 лв.
Чрез косвените данъци –те са данъкоплатци.Децата са данъкопладци.
Когато и двете си купят по една кифла
-От левчето на едно , като го похарчи за кифлата , за косвени данъци отиват 30 ст.-това са 33 % от неговият дневен доход.Такъв става неговият данък , върху неговият доход.
-На другото от левчето също отиват 30 ст , но това вече са 6 % .от неговите парички за деня.
А кифлата е необходима за да живеят.И двете имат нужда от еднакъв брой кифли.
Виждате ли я разликата.
Когато се взима , решаващо значение колко има , от кого се взима и от каква сума се взема.И както виждате се взима много повече от бедното дете.Неговият данък е в пъти по голям.


Чрез косвените данъци се граби основно от народа, от оцеляващите.
Ако беше едно и също-храните , книгите и много други неща , които имат еднакво значение за хората , за задоволяване на ОЦЕЛЯВАНЕТО ИМ като хора , нямаше да ги има/косвените данъци/.

Това важи за учебниците , за дрешките , за всичко свързано с оцеляването на едно дете.Едното го обричат , на другото му осигуряват разкош и разгул.



Редактирано от - хунвейбин на 09/10/2006 г/ 16:18:10

09 Октомври 2006 16:22
Примерът с двете деца и кифлата е трогателен, но не бива да забравяме, че таткото на "бедното" дете разчита на това бизнесът на таткото на "богатото" дете да върви и той да печели повече, така че накрая да му останат пари както за преки данъци така и за заплата на "бедния" татко... Омагьосан кръг...

Редактирано от - DILBER TANAS на 09/10/2006 г/ 16:31:54

09 Октомври 2006 16:31
Господа , когато като данъкоплатци , с пъти по голям данък , се превръщат , пенсионери , деца , хора с ниски доходи-ТОВА Е ГРАБЕЖ.
Никой от тях не разчита на бизнеса на богатия , абсолютно никой.
В случая става въпрос за МАРОДЕРСТВО , което определя , кой са богати и кой бедни.
Мародерството е типична черта за банановите държави.
09 Октомври 2006 16:39
Наистина ли ти пука за дечицта ...
Дари си тогва компютъра на някое детенце, та да не четем комунистически фантасмагории за равенство и справедливост.
В човешката история никога не е имало равенство, ама никога - иам относително равенство и относителна справедливост, а който е по умен и работлив по принцип живее по добре.
За сметка на това има държави които дават възможност на гражданите (дори на по тъпите) да си да изкарват пари и да ги харчат.
Ако мислиш за кифла в най добрия случай получаваш- кифла
09 Октомври 2006 16:46
Някой тук се правят на халтави.

Тенденцията към свобода и справедливост , се постига сато се сритат задниците на МАРОДИТЕ и това ще стане, защото вече личи , че почва да става
По добре е да си мисли за задника , отколкото да смесва мародерството със справедливост и свобода.
09 Октомври 2006 16:47
аз не сьм много ок сьс тази статия , толква ли е трудно да се разбере 4е водиме рестирктивна фискална политика сьс цел финансова стабилност и ниска инфлация, ако изха4име тези пари цените растат а това не е много добьр вариант при положение 4е на 1 януари влизаме вьв ес.

автора няма идея от икономика, незнам засто рьси такива простотий горкия
09 Октомври 2006 16:56
След последния бисер на хунвейбина не се стърпях ... Това е абсолютната грешка българите, че първо гледат в чинията на другия, колко кифли тъпчел. Абе хунбейбин, що не питаш пък какво родителите на еднто и другото дете работят. Дали пък на това с 1-я лев бащата не цоца шльоковица по цял ден и не му се хваща на работа, а на другото да бачка по 10-12 часа на ден? Що не питаш майките как са. Дали едната да е на кафета и лафче по цял ден из съседките, а другата да става и ляга по тъмно? Тази тъпа комунистическа идеология всеки да яде по една кифла независимо как се труди, вече я видяхме през онези 45 години, оценихме я и отрекохме! Не става! Провали се тази система и сега я сменяме. По-важното е как да се промени манталитета на българина, че когато види една кифла повече в чинията на съседа си, да си каже - Абе тоя яде повече кифли, значи трябва аз да работя повече за да ям и аз повече. А не да да се чуди, как да му я преразпредели косвено или пряко ...
09 Октомври 2006 16:56
ХУНВЕЙБИНА - прав. Това е мародерство, наложено от МВФ. Според тяхната логика на абсурда. Която води към бананизация.
Изобщо нямаше нужда от тъпия им валутен борд. Точно той замрази естествените процеси на прехода, и фиксира един профански модел на упрвление на финансите. Че и на държавата.

09 Октомври 2006 17:00
Без валутния борд нашенските идиоти щяха да направят още по-големи идиотщини. Кучето е заровено в нефелната политика на доходите. Но всяка идиотщина си има край.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД