"Убийството на Емил Кюлев е знак, че организираната престъпност навлиза в нов етап на дейността си, при който могат да се очакват и по-тежки провокации към държавата и обществото." Това заяви вчера президентът Георги Първанов на заседанието на Съвета за координация на борбата с престъпността.
Вътрешният министър Румен Петков също не изключи да има нови посегателства срещу държавността, но не уточни какво има предвид.
Заседанието, в което участваха министрите на финансите и на вътрешните работи, главният прокурор, шефовете на ВКС и Националната следствена служба, както и председатели на парламентарни групи, трябваше да демонстрира "волята и единството на българските институции в борбата срещу престъпността, както и да набележи конкретни мерки и действия".
След него лидерът на ДСБ Иван Костов съобщи, че всички с изключение на главния прокурор Никола Филчев, са се отказали от тезата за политическа украска за убийството на банкера Кюлев. "Ако се приеме, че убийството е политическо, това означава, че сме на крачка от гражданска война", поясни Костов. Филчев първи обяви разстрела на банкера за политическо убийство. Вчера той допълни, че друга от 4-те версии е посегателството да е свързано с бизнесинтереси.
"Групировките трябва да бъдат притиснати незабавно с цялата държавна мощ", призова Първанов участниците в съвета.
След заседанието от "Дондуков" 2 обявиха, че всички участници се обединили около разбирането, че са необходими видими резултати в борбата с организираната престъпност в най-скоро време като единствен начин да се запази доверието на гражданите в институциите на държавата. "В хода на обсъжданията, с изключение на представителя на ДСБ Иван Костов, бе постигнато съгласие да бъде ясно изразена обща политическа воля за ефективно противодействие на организираната престъпност и корупцията", заявиха в официално съобщение от прессекретариата на президента.
"Ситуацията показва, че МВР не е в блестящо състояние, но аз съм убеден, че имаме воля и ресурс да се справим", заяви след заседанието Румен Петков.
Президентът подкрепи лансираната светкавично в сряда стара идея да има специален закон за борба с организираната престъпност. "Този проект трябва да бъде максимално добре подготвен, а не юридическо недоносче", предупреди обаче той. Самият Филчев обясни, че този закон може да е само от няколко глави, които регламентират промени в НПК, законите за МВР, за финансовия контрол, за конфискацията на незаконното имущество, за специалните разузнавателни средства. "Имаме един проект, от който още не сме доволни. Това са идеи, които не бих могъл да споделя", отказа подробности Филчев.
Вчерашното заседание бе използвано от президента, за да поиска и премахване изцяло на имунитетите на магистрати и депутати. Самият той говори за това от април 2003 г. От скоро представители на различни политически партии допускат тази възможност, но най-категорични са десните. "Подобна мярка не само ще доведе до реално равенство на всички граждани пред закона, но и ще демонстрира волята никой да не стои над правосъдието", обясни президентът.
"Ако се прецени, че трябва да бъде задействана една такава процедура, смятам за необходимо да уредим и конституционното положение на дознанието, да потърсим и други промени в основния закон, които да направят съдебната система по-прозрачна и по-отговорна пред обществото", каза Първанов. Той предложи да се обсъди възможността чрез промяна в Закона за съдебната власт да се създаде специализирано прокурорско звено за борба срещу корупцията.
По-рано вчера в послание до Първата източноевропейска регионална конференция, посветена на мерките за борба с организираната престъпност, президентът напомни, че "ако от едната страна на медала е организираната престъпност, от другата е корупцията". "Ако съдебната система не намери сили и ресурс да се бори с вътрешната корупция, то никой закон няма да има ефект", посочи още Първанов в поздравление, поднесено от правния му съветник Борис Велчев.
"Моментът и начинът на убийството на банкера Кюлев е тежък удар върху образа на страната ви", заяви пред форума първият секретар на делегацията на ЕК Фернандо Понс Канто. Според него България не се нуждае повече от усъвършенстване на законовата база за борбата срещу организираната престъпност. Дошло е време за прилагане на законите, подчерта Канто.
"Шокиран съм от поредното убийство в България. Очаквам българското правителство да изправи убийците на Емил Кюлев пред съда", коментира пък американският посланик Джон Байърли, цитиран от БТА.
Аз очаквам Парванов да проължава да поощрява и да награждава мутри и ченгета!
Мутра да си в България и да имаш Парванов за президент!...Шапка на тояга!
Басирам се сто към едно, докато Парванов е президент нито един мафиот няма да влезне в затвора!