И тестовете за прием в гимназиите, и задължителните зрелостни изпити трябва да бъдат отложени. Въвеждането и на двете промени е прекалено рисково и в ущърб на учениците. Това е принципната позиция на просветното министерство, оповестена от министър Даниел Вълчев пред депутатите късно в сряда. Ако те одобрят отлагането, през юни 2006 няма да има матури. Решението за тестовете се взима автономно от МОН.
Според Вълчев аргументите "против" промените още от тази година са повече от аргументите "за".
"Големият плюс от матурите не е това, че министерството ще получи информация за нивото на образование, не е и в това, че ще стимулираме децата да учат. Големият плюс е за учениците - че получават обективна оценка, парираща субективизма", обясни Вълчев. Според него обаче в момента матурите не са вписани добре в системата и се явяват като самоцелни. "Съществуват и юридически проблеми, защото в различните видове училища образователният минимум, макар и еднакъв по регламент, се разминава", обясни министърът. Социологическите проучвания пък показвали, че обществото не е подготвено да приеме изпитите. Вълчев отново декларира, че техническата готовност за провеждането на матурите е налице, но се притеснява, че ако изпитите се компрометират сега, това ще е задълго.
По същия начин стоял въпросът с тестовете. Първо трябвало да се изпробват въпроси сред учениците и на базата на резултатите да се работи допълнително по формулировките. "Продължавам да считам, че е прекалено късно след 15 септември да се правят такива промени", добави Вълчев.
На въпрос на репортери, защо официално не се съобщава окончателното решение, министърът отвърна, че първо трябва да го узнаят депутатите. А и МОН било в неизгодната позиция да бъде обвинено, че спира нужни промени или обратното - че провежда експерименти. "Затова считам, че е редно да изложим позицията си аргументирано, преди да предприемаме стъпки", добави Вълчев.
|
|