България очаква днес предупредително писмо от Еврокомисията, което се основава на изводите в нейния мониторингов доклад. Документът бе разгледан миналия вторник в Европарламента. Подобно писмо през юни бе наречено "жълт картон" от еврокомисаря по разширяването Оли Рен.
Разликата сега ще е, че към предишните пет проблемни области се добавя и темата "Свобода за предоставяне на услуги" заради малкия брой на автомобилите със задължителна застраховка "Гражданска отговорност" (само 45%). Другите са "Фирмено право", "Селско стопанство", "Регионална политика", "Правосъдие и вътрешни работи" и "Околна среда".
Писмото ще бъде официален сигнал, че България влиза в нов кръг на наблюдение за доказване на годност да стане член на Евросъюза от 1 януари 2007 г. Също в петък у нас пристига председателката на Смесения парламентарен комитет Катрин Ги-Кен. Месец по-късно в Брюксел ще има заседание на комитета. Френската социалистка Ги-Кен бе от най-енергичните защитнички на страната ни по време на дебата за доклада в ЕП.
В понеделник ще дойде наблюдателят за България в Европарламента Джефри ван Орден. Той трябва да подготви доклад, който да оцени и от името на ЕП подготовката на страната. Британският консерватор заяви още преди месец пред "Сега", че вече е решил как ще завърши доклада си - с препоръка България да бъде приета в ЕС на 1 януари 2007 г. Той обаче поиска да види как властите в София прилагат законите и как вкарват в затвора босове на организираната престъпност.
На 2 ноември започва тридневно официално посещение у нас на шефа на Европарламента Жозеп Борел. Всички срещи ще преминат под впечатлението от доклада, който бе строго критичен заради изоставането на страната.
"Имаме чувството, че България е проспала последната година," каза пред германския в. "Ханделсблат" Елмар Брок, председател на Комисията по външната политика в ЕП. Той също харесва метафората "жълт картон" и я използва във вторник в пленарната зала на ЕП, за да определи по този начин доклада на Комисията на ЕС.
Неговият сънародник, социалдемократът от Бундестага Гернот Ерлер заяви пред радио "Дойче веле", че през следващите няколко месеца България трябва да покаже истински намерения за реални реформи в проблемните области, а не да прави козметични промени само за издокарване пред Брюксел.
|
|