:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,663,772
Активни 220
Страници 6,337
За един ден 1,302,066
ВСИЧКО ЗА ПРОДАН

Македония залага честта си заради НАТО

Президентът Цървенковски склонен "временно" и на името БЮРМ заради членството в пакта
Снимка: Ройтерс
Президентът Бранко Цървенковски обяви, че Македония е направила достатъчно отстъпки в преговорите с Атина, за да бъде приета без повече уговорки в НАТО.
Македония, изглежда, е решена да направи компромис с името на страната. Откакто съществува като независима република, спорът между нея и Атина как да се нарича наподобява изключително рядък образец на антична трагедия. В основата на сюжета се преплитат митове и реалности.

Амбицирана да стане час по-скоро член на НАТО и ЕС, младата държава дава знак, че е склонна да бъде приета и с унизителното си име, лепнато й от ООН заради Гърция - Бивша югославска република Македония (БЮРМ). Така се разбра в началото на месеца от интервю на президента Бранко Цървенковски за гръцкия вестник "Катимерини", цитиран от македонските медии.

"Бихме желали страната ни да бъде приета в НАТО с конституционното си име Република Македония. Но ако това дори за миг би забавило присъединяването ни към пакта, имаме готовност да приемем и варианта БЮРМ, с който сме представени в ООН. Естествено, само като временно решение на спора", заяви македонският държавен глава.

Македонската позиция, която изразява от най-високо място желанието за "временни" отстъпки по спорния с Атина проблем, несъмнено е изстрадан ход. Чрез него се цели да бъде смекчена твърдата гръцка позиция и заплахите, че като член на НАТО и ЕС Атина ще налага вето до момента, в който Скопие не се откаже официално от името на гръцката провинция Македония.

Заради посещението на Джордж Буш на 10 юни в Тирана, където той пожела да види и премиерите на Македония и Хърватия, които заедно с Албания образуват адриатическата тройка кандидатки за НАТО, Скопие внезапно се разбърза. За да получи одобрително кимване от Буш, Македония трябва да му даде аргумент за натиск над Гърция, която в противен случай би могла да наложи вето, когато догодина се обсъждат кандидатурите за НАТО.



Потомците на древните елини погледнаха скептично на сигнала от Македония,



че кандисва на името БЮРМ. Въпреки публичната декларация на президента Бранко Цървенковски гръцката външна министърка Дора Бакояни окачестви като лишена от перспектива стратегия изявлението на македонския държавен глава. Недоверие изрази и гръцкият премиер Костас Караманлис. Кабинетът в Атина очертава три предпоставки за пълно нормализиране на двустранните отношения със Скопие. Приоритетни са добросъседството, отказът от действия и политика, проповядваща народоосвободителна идеология, както и проявяване на сговорчивост и умереност в преговорите за постигане на взаимноприемливо решение по въпроса с името. "Време е Скопие да изостави пропагандните практики, ако иска да влезе в ЕС", призова чрез гръцките медии министър-председателят Караманлис. Лидерът на гръцката опозиция Георгиос Папандреу също препоръча кабинетът в Атина да не се подлъгва.

"Възможността Македония да се присъедини към алианса и други международни организации с абревиатурата БЮРМ е предвидено от временното споразумение между двете държави. И докато целта на този документ е да се постигне взаимноприемливо решение по спора с името, в Скопие остават непреклонни и по същество не спазват споразумението", констатира и говорителят на външното ведомство в Атина Георгиос Кумуцакос.

Мотивите на гръцката страна, с която се подкрепят тези твърдения, са, че още от провъзгласяването на независимостта си като бивш член от разпадналата се югофедерация на 8 септември 1991 г., Собранието (парламентът) в Скопие гласува нов основен закон. С него конституционното име на държавата се преобразува от Социалистическа република Македония (СРМ) в Република Македония. Тя приема за национален флаг "Звездата на Виргина", променен по-късно под силен натиск от Атина.

Преговорите, които досега се водят за името на Македония под егидата на САЩ, предвиждат редица компромисни варианти, които обаче не решават проблема като цяло.

Несъмнено



за Македония е изключително важно да бъде в НАТО,



а след това и в ЕС. Правителството в Скопие възлага големи надежди на мощната подкрепа от Вашингтон, който би трябвало да активизира и Брюксел. В името на висшата цел от Скопие видимо не желаят да се задълбочава конфронтацията с Атина. Защото управляващите в Македония много добре съзнават какви проблеми могат да им създадат гърците.

Въпреки всичко обаче, за да докажат, че в края на краищата пак тяхното магаре ще излезе мъжко, македонците с присъщия си инат пускат вече в обращение новите си документи за самоличност. На тях, включително и върху задграничните паспорти, съдържащи биометрични данни, с които се надяват да бъдат приети като равноправни членове в ЕС, по стара народна традиция е изписано "Република Македониjа". На кирилица и латиница.
Снимка: Ройтерс
Премиерът на Гърция Костас Караманлис призова Скопие да изостави пропагандните практики, ако иска да влезе в ЕС и НАТО.
14
4033
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
18 Юни 2007 09:50
За какво точно беше написана цялата статия?
(освен хонорара)
18 Юни 2007 09:55
Тези ***** наричани от нас "македонци" не можаха дори име да си измислят.
Да не говорим за история, език и обичай.
И за какво им е на телетата държава? Дано ги вземат в Ес, иначе шиптарите ще им скъсат задниците.

Редактирано от - bot на 18/6/2007 г/ 12:34:25

18 Юни 2007 10:19
*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума (т.1.1)

Редактирано от - bot на 18/6/2007 г/ 12:33:07

18 Юни 2007 10:21
Никаква дума Македония!!!
Държавата трябва да се нарича Скопие.
18 Юни 2007 12:52
Егати тъпата статия, така и не разбрах каква и е идеята.Моля някой по-умен ако може да ме светне.Предварително благодаря.
18 Юни 2007 12:53
Точно така Бай Драгане!!!
18 Юни 2007 12:56
я, бота ви "коригирал"... аз тъкмо се засилих да се възмущавам от писаниците ви... ма мое ли сте толкоз злобни?! поне да бяхте дали нормален коментар а не класическо плюене по различните от вас...
но, ай да не се обаждам и аз щото туку виж съм слезнал и аз на нивото ви
18 Юни 2007 13:39
Какво да ги коментираш , горките бюрманци. Като коне с капаци са и никога няма да се променят. .....може би след няколко поколения
18 Юни 2007 16:38
Интересно чий ще дири в НАТО държава на която всички съседи са потенциал ни противници
18 Юни 2007 16:46
Макнюз съобщава:
"Президента Цървенковски планира да покани за съветник музиканта, известен с бившото име Принс, който ще му помогне да разреши окончателно спора с Гърция.
Освен срещи с гръцкото правителство, музиканта ще изнесе серия безплатни концерти в Гърция, с които смята да промени общественото мнение за името на Бивша югославска република Македония.
Единственото условие поставено от мениджъра на звездата е: ако не се намери подходящо взаимноприемливо име на републиката да се използва графичен знак, с който тя да може да влезе като член в НАТО и ЕС ..."
Край на цитата

18 Юни 2007 18:52
Братята македонци /не влагам никаква ирония/ са в окаяно положение. Те - хем са най-големия слабак в региона , хем искат да влезат в "белите клубове" - НАТО и ЕС , хем си държат на салтанатлъците... Гърците , като най-мощната балканска държава , упражняват най-голямата гавра над Скопие... Ама и аз се чудя , се пак тая страна е част от историческата българска област Македония /Мизия + Тракия + Македония / Как да се наричат тия хора ?? Като са обявили независимост /А тя е факт / , трябва да си имат и някакво разумно име. Изглежда българската позиция спрямо комшиите отвъд Малашевска планина е по-нормална и разумна от гръцката...
18 Юни 2007 19:20
БЮРМ ?-Български Югозападен Район Македония? Па да!!
18 Юни 2007 20:58
В Република Македония има и хубави неща М-да , наистина ! Шосетата им са малко по-добри от нашите , дупките са неизмеримо по-нарядко Трафикът е много по-спокоен . Можеш да пътуваш 10 минути , без да се разминеш с кола ! Това у нас е невъзможно , дори и в Долно Уйно /майтап-не съм бил във въпросното уйно... / Шофьорите им карат далеч по-кротко , почти няма каскадьори камикадзета Цените са по-ниски от нашите /стандартът - също//Половината возила са "Застави"-чки от преди 30 години/ Макетата като цяло са много свестни и кротки хора , изключително любезни и отзивчиви. Изобщо не е вярно , че са масово "бугарофоби" - може и да има такива , но като цяло изпитват добри чувства към нас , даже нещо като респект... /голяма част от възрастните имат роднини по Софийско и Пиринско.../Ако не ги закачаш на национална тема , не я подхващат. Из цяла Македония , обаче , гъмжи от символи - звездата се вее под път и над път, редом с знамето на ... ЕС Източна Македония е по-цивилизована. Още не са плъпнали албанците...От Битоля /те му викат БитолА/ на горе и на Запад - вече всичко е албанци. Дори в Охрид и Струга има вече забабулени , да не говорим за Тетово и Гостивар...Там е бъкано с тракторчета , тип "косоварски бежанци" , и велосипеди на всеки метър.../Нощем е ужас , изскачат внезапно , няма никаква осветеност.../ С една дума , ако в близките няколко години Скопие не влезе в ЕС /за НАТО е глупаво да обсъждаме , армията им е по-смехотворна и от нашата, членството им ще бъде чиста формалност...То и сега по шосетата им се моткат джипове с КФОР.../ та , ако не влезнат в ЕС - ще изостанат неспасяемо от региона.и албанската имплозия ще ги унищожи окончателно. Другия вариант е - да влезат в ... , е знаете къде!
18 Юни 2007 21:06
За да станем , обаче , притегателен център за македонците, трябва драстично да си оправим държавата. Иначе ще се натискат само за визи и БГ паспорти , но не -и да станат истински българи /каквито те всъщност са , но по фройдовски подтискат тия си исторически инстикти чрез второсигналната "македонска идентичност"/ Та - като станем във всеки обществен аспект по-добре от тях , от дупките по пътищата - до възпитанието , токава те сами ще си дойдат при нас. За сега сме далече от тоя момент.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД