:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,663,950
Активни 432
Страници 6,515
За един ден 1,302,066
Интервю

Ако мислим прагматично, ще трябва да въведем плосък данък

Щом ресурсът на държавата се насочи към 33 болници, можем да ги направим златни и да караме болните в тях с хеликоптери, твърди депутатът и член на ръководството на БСП Петър Димитров
снимка: Борислав Николов
Петър Димитров
Петър Димитров е роден на 27 януари 1949 г. в Клисура. Повече от десет години е депутат от БСП. Преподавател е в Икономическия университет - Варна. Председател на комисията по бюджет и финанси в сегашното Народно събрание.



- Г-н Димитров, на пленума в петък Висшият съвет обсъжда два варианта за промяна на данъците, като единият беше въвеждането на плосък данък. Откъде дойде тази идея и защо в крайна сметка се отказахте да я предложите за дебат на конгреса?

- Не беше подложена на дебат, защото до голяма степен пленумът мина под знака на тази идея. Не бихме могли да си позволим да сведем конгреса до данъчна конференция, абсурдно е. От тази гледна точка решихме, че е по-разумно да не занимаваме конгреса с този въпрос. Не че той е маловажен и че трябва да го реши някой друг. По-скоро решението беше, че трябва да се направи широко публично обсъждане и на тази база да се предлагат варианти за намиране на решения. А идеята ни я поднася практиката. Почти всички наши съседи отиват към този вариант. В Прибалтика практически всички са към този вариант, Русия отиде към 13% данък, Македония се готви да въведе 8% данък догодина. На един достатъчно интегриран и отворен пазар не може да не се съобразим с конкуренцията.

- Колко вероятно е тази идея да бъде възприета?

- Ако вървим в рамките на идеологическите щампи, не би трябвало да се приема. Ако отидем в сферата на прагматизма, и то социалния прагматизъм, мисля, че трябва да се приеме по една проста причина. Намалихме корпоративния данък и го направихме най-малкия в Европа, данък печалба, вместо да падне с 33%, както очаквахме, е по-голям спрямо същия период на миналата година с над 44%. Т.е. при падането на ставките изсветлява сивата икономика, става безсмислено да лъжеш държавата си и приходите в бюджета растат. Това не е популистки ход, това си е чисто прагматичен ход. Има и втори много силен аргумент. При този вариант приходите в републиканския бюджет не само няма да паднат, а се очаква формално, без изсветляване, ръст от около 39 млн. лв. А при другия вариант със значително намаляване на ставките се очаква загуба от около 558 млн. лв. Ако искаш да имаш повече пари за социални програми, вероятно е по-разумно да отидеш към такъв вариант. Но няма решение и аз не бих желал да се превръщам в магарето знаменосец на плоския данък, което обезателно следва нещо. Обаче си мисля, че сегашното структуриране на подоходния данък не е справедливо. С високи ставки се облагат значително по-високите доходи, за да има преразпределение. Логиката на прогресивното облагане е по-заможните хора, които са си надвили масрафа, да заделят по-голяма част от парите си за социалните програми и за по-бедните. Вместо това ние сме направили една скала между 200 и 250 лв. - ставката е 20%, след това става 22% и над 600 лв. слагаме най-високата ставка от 24%. Каква е логиката? Не мисля, че тези с над 600 лв., които наказваме, са особено богати и затова трябва да им сложим такава ставка. Ако се отива към прогресивна ставка, стъпката трябва да бъде значително по-голяма.

- В какъв смисъл по-голяма?

- Смятате ли, че заплата от 600 лв. в момента е най-големият доход, който трябва да бъде гледан осъдително? Аз не смятам.

- Споменахте за въвеждане на данък богатство. Над какъв размер на дохода би трябвало да се въведе?

- Това също е по-скоро вариант на социална чувствителност, отколкото на някакви сложни изчисления. За Западна Европа много високите данъци вероятно са за доходи от 1-2 млн. евро. За България много висок доход е 100 000 лв. Не говоря хората с над 1400 лв. да ги обявим за богаташите и да им сложим данък богатство. Това не е сериозно. Но е факт, че в България в момента има дразнещо богати хора, които не се притесняват да го демонстрират и да го навират в очите на хората.

- За кога отложихте дебата по данъчната политика?

- Дебатът трябва да се проведе до есента, за да има варианти на закони.

- Как виждате този обществен дебат, под каква форма?

- И сега се предвижда, преди повечето закони да влязат в парламента, изпълнителната власт е задължена да ги консултира със засегнатите страни. В случая засегнатата страна на практика са всички българи. И от тази гледна точка има представители на обществените организации. Има десетки форми. Като започнете от интернет диалога и свършите със срещи с хората, своеобразни допитвания, които някои от телевизиите правят всеки ден. Да видим какво е мнението на българина. Разбира се, най-демократичният начин е референдум, но аз съм реалист и разбирам, че няма време да се организира. Но това е съдбовно решение, тъй като, ако веднъж се направи тази стъпка, обратното връщане е безкрайно трудно. То предполага унгарския вариант - с хора по улиците, недоволство и огромно напрежение. Това не бива да се прави с лека ръка и аз го осъзнавам и не съм сляп ентусиаст на тази идея. Просто трябва да преценим и ако в резултат на такава мярка приходите в бюджета, в НОИ, в здравеопазването ще скочат с много, аз съм категорично "за" нея. Ако няма такъв ефект, няма защо да го правим.

- Доколко имате подкрепата на ръководни фактори в БСП за тази идея?

- Фактът, че беше внесен на заседанията на пленума, говори, че това не е индивидуален ход.

- В управленските приоритети, които одобри конгресът, не се предвижда увеличение на здравната вноска, което беше предвидено в актуализираната програма, одобрена от Висшия съвет през април. Отказвате ли се от вдигането й?

- Абстрактно погледнато, увеличаването на здравната вноска означава повече пари за здравеопазването. Реално погледнато - не означава нищо. Разходите си имат структура. В тези разходи е казано - примерно за отбрана ще са 2.6% от БВП, за образование - 4.3%. Ако остане това самоограничение - че разходите не могат да бъдат повече от 40% - за да дадеш повече пари на здравеопазването, трябва да преструктурираш другите разходи и да отрежеш нещо. Повече пари и сега могат да се дадат на здравеопазването, но трябва да се свият други системи. Ето пак повод за обществен дебат - кое да се свие? Другият вариант е да вдигнем разходите на 42% от БВП. Третата страна на този въпрос е, че това пак е част от осигурителната тежест, която в момента е 36.5%, много голяма и трябва да стане 38.5%. Какъв е смисълът да сваляш с 3 пункта осигурителната тежест и в същото време да я вдигаш с други 2 пункта? Ефектът ще бъде никакъв.

- Лансирахте идея окръжните и университетските болници да не са вече търговски дружества, да станат държавни и в тях да се лекува по цени на здравната каса. За това също ще трябват пари.

- Те трябват на обществото и дори да са губещи, обществото ще ги поддържа, понеже искаме хората да са живи и здрави. Ако ресурсът на държавата се насочи към 33 болници, можем да ги направим златни и да караме болните в тях с хеликоптери. Вместо да даваме пари на 300 болници. Другите болници да са общински или частни - на физически лица, както се прави в цял свят. Разрешаваш им свободно ценообразуване, така че да се борят за себе си. Те могат да лекуват по цени на здравната каса, тя ще плаща. Но ако искат по-високи цени, това си е тяхна отговорност и те трябва да си ги съберат. Не може това да бъде отговорност на данъкоплатците. Това, че някой не функционира ефективно и не може да лекува по цени на здравната каса, не може да бъде проблем на обществото. Идеята е тези държавни болници да ви приемат за лечение гарантирано, да не могат да ви върнат или да ви слагат в едни безкрайни опашки. И второто нещо - да ви лекуват по цени на здравната каса.

- Предвижда се да се ограничи възможността лекарите, които работят в държавните болници, да работят и в частни. За това обаче трябва да им се вдигнат заплатите.

- Това не може да стане нито от днес за утре, нито може да се реши еднозначно. Спускането на декрети "От утре няма да работите в частни болници", не е сериозно. Но има конфликт на интереси. Най-важната съставка е, че се работи в държавната болница, за да си намират клиенти за частната. Това е непоносимо. От тази гледна точка се изразява воля да се търси решение на този проблем.

- Откога може да влезе в сила?

- Формите трябва да се търсят. Може да бъде стъпково ограничението, през определена част от времето да може да се работи, по-строга регламентация.

- Смятате ли, че бюджетът може да поеме мерките, които смятате да предприемете?

- Няма нереални неща.

- Възможно ли е актуализацията на пенсиите да стане от 1 октомври?

- Ако беше невъзможно, нямаше да го предлагаме. Не е лицемерен ход с надеждата, че коалиционните партньори ще го отхвърлят. Обратното, това е изчислен вариант с подкрепата на НОИ и социалното министерство. Всички разчети са минали през изпълнителната власт.

- Консултирани ли са с коалиционните партньори?

- Тези стъпки не могат да бъдат предварително консултирани. Висш орган на БСП е конгресът. Той заседава в събота. Дори на пленума станаха промени в документите. Да отидем да питаме коалиционните партньори какво може да реши конгреса на БСП? Ние записахме, че това е мандатът, който конгресът дава на партийното си ръководство за преговори с коалиционните партньори. Не го правим под масата, скрито, злонамерено. Те имат своите предложения, ние нашите, политиката е компромис.
26
3793
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
18 Юни 2007 03:20
Тоя Пещо е с толкова лява резба, че няма повече накъде!
18 Юни 2007 07:25
И още не е в затвора! Ми той уби човек на пътя и опита да избяга от местопроизшествито!
18 Юни 2007 08:05
Toзи мошеник трябва да бъде затворен в лудница.Ако Станишев позволи това сценария от1997г ще се повтори.В България няма намаление на данъците особено при управление на комунисти.Тази година данък общ доход беше намален с 8лв за най високата скала но пък социалните бяха обложени откъдето загубих 30лв.Ето така комунисти намаляват данъци.Тези глупаци няма ли да проумеят най после факта че бедните са бедни защото са мързеливи и необразовани.Значи да вземем от способните и да дадем на простотията.Благодаря но аз няма да живея в такава страна.Не желая да стимулирам мързела на хората.Да не говорим че много от тях просто не плащат данъци върху истинските си доходи.Този глупак не проумява ли че посяга върху елита на страната.Не мога да разбера и пенсионерите защо гласуват за тези мошеници.Вдигнат пенсиите с по 10лв а цените в пъти и наивните стари хора вярват.
18 Юни 2007 10:01
"бедните са бедни защото са мързеливи и необразовани"/ППетров/ Ето ви образец на безкрайно дясно мислене. Дори не подлежи на коментар. По интересно е "лявото" расъждение на господина. Прагматично е да се взима "плоско" от всеки еднакво. От бедния - хляб, от болния - лекарство, от богатия - марково уиски. Несправедливо е от бедния да се взима само 20%, а от богатия цели 24%.
18 Юни 2007 10:51
Тома - чел си ама не си прочел - Господина казва, че при плосък данък от 10% (и то като се запази необлагаем минимум от 200 лева) сметките на БСП сочат, че постъпленията ще се увеличат, а при прогресивната скала на данъчно облагане ще намалеят и то с цели 500 милиона лева.
Тука вече идва шизофренията - само и само да кажат, че облагат богатите (демек всеки един с месечен брутен доход над 800 лева), БСП са готови да вдигат данъците, дори и с риск да загубят бюджетни приходи и нещата да тръгнат към батака.
18 Юни 2007 11:24
Неверния Тома,
това не е образец на "дясно мислене", а на комплексарско мутронемислене.
"Елит" ?
18 Юни 2007 12:29
Преднамерено нищонеказване.
Публично преливане на една и съща вода от лявото - в дясното канче, после обратно.
... хората трябвало, непременно, задължително да имат по-високи доходи, ама, ... ама - нямало как.
Най-демократичното е референдум, ама няма време, пак - няма как.
Много добри намерения имали за данъчната политика,
но - решението ще се взема след изборите, благоразумно.
-
18 Юни 2007 13:37
не знам го господина, може и благочестив но объркан да е, но всички, политици названи носят тежък срам, два и педесе е бурканче детска храна, колко левчета да отгледаш сега детенце ти са нужни, после двайсе лева на калпак за интелект, три и нещо бона до абитурент, а сега осем до десет са най евтината нужда за година, и тръгват си децата и не помислят да погледнат назад, вижте що се сътворили, харесвате ли този франкенщайн държава
18 Юни 2007 13:51
Приемането на плоска ставка трябва да е придружено с повишаване (удвояване) на минималните прагове, иначе няма да има ефект.
В Румъния сложиха плосък данък 16% и веднага вдигнаха събираемостта и абсолютната сума прибран данък. Но там много малко хора и фирми си позволяват да плащат на джоб. Защо ли?
Ако и ние сложим такава ставка (и вдигнем праговете), получаващите реално в диапазона 600-1200 лева ще плащат данък и осигуровки върху реалната сума.
В момента (почти) всички със заплати над 500 лева в частния сектор крият горницата над праговете и я получават на джоб, а не по ведомост.
18 Юни 2007 14:06
В края на 2005 г. депутатът от Коалиция за България Петър Димитров, както си пътувал към Варна, блъснал и убил на място 74-годишен мъж от Русе. Така на бюджета била спестена поредната пенсия. Стратегията да се морят старите хора постепенно дават резултат - камуняките най-после ще въведат плосък данък.
18 Юни 2007 15:11
на другара им орешарски заплатката му стигала, не се налагало заплати да увеличава
18 Юни 2007 15:28
Какво му е лошото на плоския данък? Един и същ процент върху различни суми дава различен данък. Плоският данък е бил известен още по турско като "десятък". Ако тогавашните хора плащаха данъци като сегашните, историците кой знае какво щяха да пишат за "непосилно данъчно бреме".
А критериите за богатство (някъде 800, другаде 1000 лв.) са направо смехотворни.
18 Юни 2007 15:42
Какво му е лошото на плоския данък?
Че увеличава значително честотата на жлъчните заболявания

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
18 Юни 2007 16:11
Баща ми има фирма. Майка ми работи при баща ми. Аз работя за друга фирма. Имам две живи баби и един дядо. Така 3ма работещи се грижат за трима пенсионери. Според сметката на държавата излиза, че тя ще се грижи по-добре отколкото аз, майка ми и баща ми за пенсионерите в нашето домакинство. И за да се грижи за възрастните трябва да вземе повече от работещите. Да всемем предвид факта, че децата наследяват родителите си както и това, че родителите наследяват децата си ако вторите починат първи. Нима чрез данъците държавата не върти едни пари от единия джоб в другия като комисионната дето взима за това са заплатите на чиновниците!?!?!
18 Юни 2007 16:27
bvdsoi,
По същество си прав.
Да си призная, не бях са замислял за това. За много хора това би бил по-лесен и по евтин вариант, но няма да стане, защото трябва да даваш и на другите.
18 Юни 2007 16:47
"Добър ден, Ганке" - относно плоския данък.Сега ме мързи да ровя да видя какви точно аргументи бяха измъдрили "специалистите"срещу него.Сега щели референдум да правят. От какъв зор? Сите комшии кажи-речи го въведоха и резултатите във 100% от случаите са положителни. Та какво точно ще обсъждаме, че не схванах?
Повече пари и сега могат да се дадат на здравеопазването, но трябва да се свият други системи. Ето пак повод за обществен дебат - кое да се свие?

Ми разходите на парламента свийте бе - не е ли очевидно?И на другите безполезни лапачи, като прочутата комисия, дето ни опазваше личните данни.И оня юнак ми иде на ум, дето си решил заплата от 7000, пък засега работа за 2лв няма насреща.
Смятате ли, че заплата от 600 лв. в момента е най-големият доход, който трябва да бъде гледан осъдително?

Аз пък не виждам защо трябва да се глада осъдително какъвто и да било доход, придобит по почтен начин. Останалото е работа на прокуратурата, данъчните, съда...И комай точно те са за осъдителен поглед, а
18 Юни 2007 17:18
Патагонеца пита: "какво му е лошото на плоския данък" и дава за пример колко бил хубав десятъка в Империята. То че десятък е по-добре от 50% е безспорно, ама не е там работата. Ще опитам да обясня простичко. На 10 души с доход по 100 лева взимате данък по 10% = 100лв приход. Втори случай - на един човек с приход 1000лв взимате 10% = 100лв. Приходът еднакъв. Травмата на всеки от тези с по 100лв е равна на травмата на богатия, само че умножена за 10 души. Богатия ще си купи едно марково уиски по-малко, а бедните ще си купят по 10кофички кисело мляко по-малко. Обществото затова е ОБЩество, защото болката на членовете му се сумира.
Следващият довод: оставете парите на богатите, защото те инвестират. Верно, бедния не инвестира във акции, той инвестира в живот, в оцеляване. Ако той не оцелее кой ще работи в фабриките на инвестиращите? Разбира се всеки "инвеститор" се грижи за себе си, но тоталния интерес /включително на всички инвеститори/ се или поне трябва да се защитава от държавата.
18 Юни 2007 17:40
А бе друго си е да има "бой по канчето" на "богатите"!
Само не разбрах, как човек със заплата от хиляда лева става богат?
А за тези, дето взимат по 100 или по 200 лева - ами те и сега не плащат ДОД, няма да плащат и при плоският данък - защото ще има необлагаем минимум.
18 Юни 2007 17:44
Тома,
Никой не иска увеличаване на данъците на бедните. Не би следвало доходите им да намалеят при плосък данък. Говори се също и за необлагаем минимум.
Съмнявам се някой с 1000 лева доход да пие марково уиски. Даже с много по-голям доход не си го позволяват често. Това е разликата между т.нар. средна класа в България и европейската средна класа.
Кои са средната класа в България? Предимно млади по-високоплатени специалисти (според статистиките). Ами тези хора искат да си купят жилище, отглеждат или им предстои да отглеждат деца, нали трябва да се възпроизведат!? И какво, да се вземе от тях и да се субсидира възпроизводството на непродуктивните класи?
18 Юни 2007 17:57
Богатия ще си купи едно марково уиски по-малко, а бедните ще си купят по 10кофички кисело мляко по-малко.


Това е демагогия. Проблемът е, че с тази демагогия се ояждат олигарсите на "пролетарската" партия.
Тезата е , че всеки с по-голяма заплата е измамник, който цица пот от трудовия народ и го държи беден. Разбира се с изключение на "другарите-капиталисти", които вярват в комунизъма , но са "принудени" да богатеят капиталистически чрез обществени поръчки и прочие народни блага.

Проблемът е че тази теза не отчита, че всеки честно спечелен лев(дори 1000) е резултат на пот, мъки, стрес, компромиси и прочие.
Така че за честно получаващия 1000 лева, данъкът не е "едно марково уиски по-малко", а кръвопийство, което бива разпределяно на търтеи и използвачи.
Така че тази теза първо не е обществено полезна.

Второ тази теза е типично в духа на марксизма от 19-ти век, но е идиотска в новите реалности и е контрапродуктивна.
Когато човек не е закрепостен и види , че от него непропорционално се изземва доход, той си взима шапката и заминава някъде, където не го скубят в името на равенството. Обществото губи неговия ДОД и държавата увеличава данъка на бедните. Това за специалистите.
Предприемачите капиталисти си наемат хора, които така да им представят доходите, така че да не са облагаеми. Затова е пълно с луксозни коли , офиси и апартаменти на офшорни фирми. Пак се губи доход.
Затова нашите другари -капиталисти поднасят тази теза само на конгреси пред каскетлиите, но иначе свалят данъци на чорбаджии-изедници(корпоративен данък) и дори говорят за плосък данък извън конгреса.
Щото а са вдигнали данъците, както е по тази теза, а са останали само с каскетлии, а те доход не формират=> държавните приходи са малко=> хранилката на другарите ще намалее.



18 Юни 2007 18:26
Лунатик, добре си го обяснил, но:
1. Каскетлиите няма да те разберат - защото не могат или защото не искат. Останалите са го разбрали, няма какво да им се обяснява.
2. Обяснението не включва феномена "я че си запалим плевнята, да изгори на съседо къщата"

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
18 Юни 2007 18:33
Този топ идиот е един от главните виновници, заради които, доходите на българина се сринаха и са на последното място не само в ЕС, но и в цяла Европа до Урал.
Очаквали да падне корпоротивния данък с 33 %, предвид намалението му от 15 на 10 % пък той взел , че се увеличил.
Абе хайванин, как да падне като сега се събира корпоративен данък от доходите през 2006 г. Авансовите вноски също са на база миналата година. Като ги пробутваш тези цфри преизчисли ли тези суми с процента на инфлацията ? Отчете ли ръста в БВП. Отчете ли последния тарикатлък на НАП, че по рано лихвите по данъците и акцизите се отчитаха в специален параграф, а сега съответната лихва, като приход към съответния данък или акциз, с цел да покажем, колко е нарастнала събираемостта и как положително се отразявало намалението на корпоративния данък?
Същото е и с намалениета на ДОД. Това единствено е от полза на богатите. Бачкатора изобщо не се интерисува дали данъците и осигуровките които работодателя внася са 10 % или 50%. Интерисува го колко ще вземе сухо и за това се споразумява с капиталиста изедник. Намалението на преките данъци, носи единствено свръхпечалба на олигарсите, а те както сме се нагледали толкова години, не са се забързали да инвестират.
18 Юни 2007 19:03
Manrico,

знам че темата е дъвкана и предъвквана и че в тезите и аргументите няма и грам оригиналност, но все пак повторението е майка на знанието.

А на бачкатора със сухото ще кажа само, че ако изедника реши да си спести 50-те% и 5 години не плаща осигуровките и данъците след което фалира фирмата, ще си остане със сухото на сухо. Е студената вода от реката поне засега е безплатна.
18 Юни 2007 20:26
Популизъм и простотия. Язък, че иде "отляво".
Показателно е, че се говори за "прагматичност" през цялото време. Превеждам си го така: като не можем да вземем от когото трябва, ще вземем от когото можем. Т.е. от заплатите, които са на светло и от способните и свестните, дето работят на светло. Ще праснем начеващата средна класа, истински богатите ше са недосегаеми.
18 Юни 2007 21:28
"Ако мислим прагматично, ще трябва да въведем плосък данък"
Щом и тоз ги говори таквиз работи ще ни бъде...
От постингите не става ясно каква е позицията на тов.Сидоров со товарисчи, ама щом подп.Путин е въвел плосък данък сигурна са съгласни...
18 Юни 2007 21:48
"Същото е и с намалениета на ДОД. Това единствено е от полза на богатите. Бачкатора изобщо не се интерисува дали данъците и осигуровките които работодателя внася са 10 % или 50%. Интерисува го колко ще вземе сухо и за това се споразумява с капиталиста изедник."
Това е или "Атака" или "Идея за България(СБАЛНП “Св. Наум” IV км)".
Трето нема!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД