Нещата у нас вървят на зле. Този извод се налага от последните данни на националната статистика за развитието на икономиката и за финансовото състояние на населението. За съжаление, големите обещания за бърз и устойчив растеж и за несимволично увеличаване на доходите, с които НДСВ дойде на власт, за девет месеца така и не се претвориха в реални резултати. Точно обратното. Условията за живот и за стопанска дейност видимо се влошават. Дори конкретните числа на статистиката да не са съвсем точни (практика е те да се поставят под съмнение), все пак с тях се очертават тревожни тенденции.
Ясно се вижда, че
стандартът на живот не се подобрява
Въпреки че от началото на годината се наблюдава символичен ръст на доходите. Средната работна заплата за страната се е повишила от 250 лв. през януари до 265 лв. през март. В обществения сектор трудовото възнаграждение е скочило с 22 лв. до 304 лв., а в частния сектор - с 10 лв. до 238 лв. на месец.
Ръст на доходите се отчита и, ако се проследят промените в семейния бюджет на едно средно за страната домакинство. Според НСИ общият му доход през март е бил 339.30 лв. Той е нараснал с 32.94 лв. спрямо същия месец на миналата година. Общият му разход пък е скочил с 30.35 лв. до 322.83 лв. Основната част от тези средства обаче, както и година по-рано, е отивала за осигуряване на прехраната. Което според експертите е знак, че жизненият стандарт не се е подобрил. През март парите, похарчени за храна, са били 41,2% от общия разход за месеца на това средно за страната домакинство. В сравнение с година назад делът им се е свил само с 0,6%. По-тревожното е, че въпреки високия дял на този разход,
потреблението на основни храни продължава да намалява
Тази тенденция с леки прекъсвания се наблюдава от година. Например консумацията на хляб средно на лице е паднала от 11,2 кг за март 2001 г. до 11 кг през същия месец на тази година. Месечната дажба от прясно мляко се е свила от 2,2 на 2,1 л, на плодове - от 1,5 на 1,2 кг, а на зеленчуци - от 2,3 до 2,1 кг. Символично с по 100 гр се е повишило потреблението на месо, сирене и картофи съответно до 1,7 кг, 0,8 кг и 2,5 кг на лице месечно. Консумацията на кисело мляко е нараснала с 200 гр до 1,9 кг, а на яйца с един брой до 12 бр. за месеца.
За ток, вода, горива и поддръжка на жилището през март са отишли 13,9% от общия разход на средното за страната домакинство. Делът на този харч е нараснал с 0,4% спрямо същия месец на миналата година. Като се добавят средствата за телефон и други комуникации, за транспорт, за алкохол и цигари, каквито масово се потребяват у нас, излиза, че тези основни пера
са погълнали около 70% от всички разходи на семейството
за месеца. Почти същото е било положението и през миналата година. Парите за здравеопазване са орязани от 4,9% през миналия март до 4,7% през същия месец на тази година. По-малко средства вече се харчат и за облекло и обувки. През март те са представлявали едва 3,4% от харчовете за месеца.
Още по-показателно за това, че жизненият стандарт на населението не се подобрява, е наблюдението на потребителите, което статистиката провежда всяко тримесечие. В него хората сами определят положението си. Последните данни обаче са подчертано песимистични. Спрямо година назад се влошават както оценките за настоящото, така и очакванията за бъдещето. През април 25,8% от анкетираните лица са заявили, че финансовото състояние на семейството им се е влошило малко в сравнение с това преди 12 месеца. Година по-рано такава оценка са дали 2% по-малко от запитаните. С около 5% е нараснал делът на хората, за които условията за живот са се влошили много. През април те са били 29,5%. Като се обобщят тези оценки излиза, че повече от
половината от българите сега живеят по-зле
в сравнение с година назад. 38,9% са декларирали, че финансовото им състояние не се е променило. През миналия април делът на хората с тази позиция е бил по-голям - 42,1%. Намалели са и тези, които отчитат някакво подобрение. През април те са били 4,4% от анкетираните или с 3,2% по-малко спрямо същия месец на миналата година.
Притеснение будят отговорите на въпроса "кое твърдение описва най-добре финансовото състояние на вашето домакинство". През април 23,5% от анкетираните лица са декларирали, че затъват в дългове. Спрямо същия месец на 2001 г. делът им е нараснал с 2,5%. Хората, които заявяват, че са принудени да теглят от спестяванията си, за да се издържат, са намалели за година от 5,6% на 4,9%. С един процент се е свил и делът на тези, които успяват да спестяват малко. През април те са били едва 4,7%. Нито един от запитаните не е декларирал, че спестява много, докато през миналия април тази позиция са заявили 0,2% от запитаните. Най-висок се запазва делът на хората, които смятат, че "свързват двата края". През април те са били 64,8% или с около процент повече спрямо същия месец на миналата година.
За една година
очакванията за бъдещето са се влошили значително
Оценките на домакинствата през април са по-песимистични спрямо същия месец на 2001 г. 19,5% е бил делът на хората, които очакват финансовото им състояние да се влоши малко през следващите 12 месеца. Година по-рано това мнение са споделяли едва 11,9% от анкетираните. С около 3% е нараснал делът на тези, които очакват рязко влошаване на условията им за живот. През април те са достигнали 13,2%. Същевременно с това са намалели хората, които очакват подобрение във финансовото си състояние в срок от една година. Такива оптимистични очаквания през април са декларирали едва 6,6% от анкетираните или близо два пъти по-малко спрямо същия месец на 2001 г. Намалял е делът и на хората, които смятат, че материалното им положение няма да се промени - общо 47,4%.
Българинът гледа все по-песимистично на възможността да си купи кола и жилище. През април 84,6% от запитаните са заявили, че е съвсем невероятно да си вземат автомобил през следващите две години. Година по-рано делът им е бил с 4% по-малък. 92,6% пък са обявили категорично, че няма да си купят или построят жилище в такъв период от време. Само за около 2% от хората тези придобивки изглеждат достъпни. Но и техният дял е намалял с около 1% за година. По-малко са и тези, за които изглежда вероятно да спестят някакви пари през следващите 12 месеца. През април делът им е бил 2,4% или с около процент под нивото от този месец на 2001 г. За сметка на това се увеличават хората, за които изглежда невероятно да спестяват. Делът им е скочил от 71,9% през миналия април до 78,9% през същия месец на тази година.
Усещането за безперспективност се засилва и от оценките за общата икономическа ситуация. Близо 50% от запитаните през април са смятали, че тя се е влошила през последните 12 месеца, а 31.3% не са отчели никаква промяна в условията през този период. Същият е и делът на хората, които не очакват нещо да се промени за срок от една година. Всеки четвърти българин очаква икономическата ситуация да се влоши. Около 46% от анкетираните са заявили, че безработицата ще расте, а 23% - че ще остане на сегашното ниво.
За съжаление, други изследвания на националната статистика показват, че този негативизъм е напълно основателен. Последното наблюдение на работната сила поднесе
лошата новина, че безработицата изобщо не е намаляла
през първите три месеца на тази година. През март без работа са били 641 700 души или 19,5% от икономически активното население над 15 години. Такъв беше размерът на безработицата и в края на миналата година. В това официално число не влизат онези 529 200 души, които са в работоспособна възраст, имат желание и готовност да работят, но са се отказали да търсят препитание най-вече, защото са се обезкуражили. За година техният брой е нараснал с 61 200 души. По непонятни причини обаче статистиката води тези лица извън работната сила, като икономически неактивни и на практика ги поставя в една група с пенсионерите, инвалидите и някои други категории. С този подход, целенасочено или не, безработицата се ограничава в малко по-приемливи граници. Иначе официалното число на безработните за март би набъбнало до стряскащите 1 170 900 души.
Изследването сочи, че 417 600 души от официалните безработни стоят без препитание вече повече от година. 281 800 са били съкратени или уволнени. В градовете са 450 400 от безработните, а в селата - 191 400. Висшистите без работа са 64 500. Със средно образование са 349 500 от безработните, а с основно и по-ниско образование - 227 800.
И високата безработица, и ниският стандарт на живот могат да бъдат преодолени най-вече чрез подем в икономиката. Вместо оживление, обаче у нас се наблюдава
срив - в промишлеността, вътрешната и външната търговия
Данните на НСИ сочат, че през първите три месеца на тази година промишленото производство се е свило с 3,1% спрямо същия период на 2001 г. За сравнение година по-рано от януари до март включително е регистриран ръст на производството от 2,5%. Тогава скок е отчетен и в приходите от продажби на предприятията в сектора. През първото тримесечие на миналата година те са нараснали с 5,1% спрямо същия период на предходната 2000 г. От януари до март тази година обаче приходите от продажби са паднали с 10,6% в сравнение със същото време на 2001 г.
Чувствителен спад се наблюдава и във вътрешната търговия. За първото тримесечие нетните приходи от продажби са се свили с 4,6% спрямо реализираните през същия период на 2001 г. Този спад е по-драстичен спрямо отчетения през миналата година. Тогава от януари до март продажбите са паднали с 1,8%. Както и преди година основна причина за спада са намалените обороти в търговията на едро. През първите три месеца те са се свили с 6,8%. Година по-рано спадът е бил 2,5%.
В търговията на дребно също се наблюдава негативен обрат. През първото тримесечие продажбите са намалели с 1%, докато преди година в този период е реализиран ръст от 2,2%. Тогава е регистрирано увеличение в търсенето и на храни, напитки и тютюневи изделия, и на нехранителни стоки съответно от 2,5% и 2%. Тази година растат само продажбите на първата група стоки с 1,2%. Пазарът на нехранителни стоки се е свил с 2,2%.
Сривът във външната търговия допълва тенденцията на влошаване на икономическите условия. Според експертите на статистиката той е резултат основно от спада в производството. За първото тримесечие на тази година износът е намалял с 6,9% спрямо този период на 2001 г. и е възлязъл на 1,2 млрд. долара. Вносът се е свил с 4,1% и е достигнал 1.6 млрд. долара. Преди година бяха регистрирани далеч по-благоприятни за страната ни тенденции. Тогава и износът, и вносът отбелязаха повишение. През миналата година статистиката отчете, че от януари до края на март доставките на наши стоки зад граница са нараснали с 9,4%, а вносът - с 5,7%.
Най-чувствителна засега е загубата на пазари в ОНД. Износът на наши стоки за тези страни през първото тримесечие е намалял с 22,7%, а вносът оттам - с 16,2%. Износът за страните от ОИСР е намалял с 3,2%, докато вносът от тях е нараснал с 3,8%. Доставките на наши стоки за Европейския съюз са се свили с 2,9%. В същото време импортът на европейска продукция се е увеличил с 3,5%.
С всички тези данни статистиката поставя доста тревожна диагноза за икономическото ни развитие. Остава управляващите да й обърнат внимание и най-после да потърсят ефективни решения.
|
|