- Г-жо Варадинова, кои са основните промени, които трябва да се направят в конституцията?
- Първото, с което смятам, че е редно да се започне, е във връзка с изменението на закона за съдебната власт по отношение на имунитета и несменяемостта на магистратите. Може би не изцяло да отменим тази конституционна разпоредба, но трябва да настъпи някаква промяна.
Освен това е крайно време да разрешим въпроса с възможността чужденци да купуват земя.
Другият казус е преминаването на натовски войски през територията на България да не става с решение на Народното събрание. Смятам, че моментът за промяна на конституцията е назрял. Ние от една година си говорим за това.
- Кога може да бъдат направени промените?
- Смятам, че от началото на есенната сесия до края на годината може би ще оформим мнозинство и в началото на следващата година е възможно да се направят промените. Естествено те трябва да се обсъдят и да се систематизират, а не да се правят на парче.
- Доколко е реално да се събере необходимото мнозинство?
- Смятам, че е възможно. Знаете, че специално по отношение на съдебната система сме критикувани в два поредни годишни доклада на Европейската комисия и затова правим тези реформи. Сега доста неща не могат да се направят именно заради ограниченията в конституционните текстове.
- Сондирали ли сте вече мненията на останалите парламентарни сили, за да видите кой би ви подкрепил?
- Ние правим това ежедневно, най-малкото в правната комисия, на различни форуми и дискусии преди разглеждането на законопроектите. Така че диалогът не е спрял и не може да се каже, че той тепърва ще започне. Той се провежда от началото на 39-то НС.
|
|