Премиерът Сергей Станишев предложи 15 мерки за борба с инфлацията, които ще предприеме правителството. |
По специална европейска методика ще бъдат определени кои са рисковите пазари и фирми у нас и те ще станат обект на редовно наблюдение и по-чести проверки от страна на НАП, местните данъчни власти, Комисията за защита на конкуренцията и Главната инспекция по труда, обяви министър-председателят. Заедно с това правителството е подготвило нов закон за защита на конкуренцията, който ще разшири правомощията на КЗК да разследва нарушения. Проектът, който ще бъде обсъден от МС следващата седмица, ще промени и методиката на определяне на санкциите за нарушение на закона. Глобите ще бъдат увеличени, като станат процент от оборота на санкционираните фирми, допълни Станишев.
Паралелно с това щяла да се засили ролята на Комисията за защита на потребителите - тя ще има правомощия да публикува черен списък от фирми, които редовно и масово нарушават правата на обикновените граждани.
Кабинетът смята да промени и методиката на определяне на цените на тока, водата и парното. Сега методиката позволява стойностите им да се определят в зависимост от това какви инвестиции са обещали енергийните и водни фирми, а не какво действително са вложили.
Премиерът смята да въведе и по-строг контрол върху спазването на правилата на конкуренцията при производството на земеделски продукти, тъй като сега производителите получавали минимални цени, а крайният продукт се предлагал с огромни надценки.
---------
ОЩЕ МЕРКИ
Част от мерките срещу инфлацията са и запазване на бюджетен излишък от 3% от БВП, както и таван на публичните разходи от 40 на сто. В това число влиза и отказ от диференциране на данъчните ставки, особено по ДДС, за да не се изкривяват пазарните сигнали, които идват от цените, допълни премиерът. Нормативно ще се регламентира възможността за външно одитиране на национално и местно ниво на държавното управление. А финансирането на бюджетните организации за следващ период ще бъде обвързано с постигнатите резултати от предходния период.