:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 172
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Съкратените процеси получават по-ясни правила

Процедурата на съкратените процеси, които гарантират присъди под мининума и от 2 години предизвикват общественото недоволство, е на път да стане по-ясна и да не дава големи възможности за различно тълкуване от различните съдии. Министерството на правосъдието огласи вчера проект за промени в Наказателно-процесуалния кодекс, които засягат спорния институт.

Ако корекциите минат в този вид през парламента, съдът вече няма да може да отказва съкратен процес на подсъдимия, ако има законовите условия за него. Освен това, когато подсъдимите са повече от един, институтът няма да може да се прилага само за някои от тях.

Променя се и начинът за налагане на наказания. Ако се предвиждат алтернативни - например глоба или затвор, съдът ще е длъжен да наложи по-лекото, тоест глоба. Ако няма алтернативи, ще се пада под минимума.

Друга промяна в НПК най-сетне ще премести подсъдността на служителите на МВР и ДАНС в цивилните съдилища. И сега те не са военизирани, но отговарят пред съдии с пагон. Заварените дела ще бъдат приключени по стария ред.

Проектът за промени в НПК тепърва ще се обсъжда от кабинета и парламента и няма никакви гаранции, че ще бъде приет в този вид.
1
1490
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
09 Октомври 2008 09:42
"Ако корекциите минат в този вид през парламента, съдът вече няма да може да отказва съкратен процес на подсъдимия, ако има законовите условия за него."

И сега не може, законът използва изявително наклонение ("когато..., СЕ ПРИЛАГА". Изявителното наклонение в един закон означава ЗАДЪЛЖЕНИЕ, ИМПЕРАТИВНОСТ.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД