Има ли нарушения при връщането на делото за контрабанда срещу Николай Методиев - Пилето и още 19 души, ще проверява Висшият съдебен съвет. Шефът на Софийския градски съд Светлин Михайлов и градският прокурор Николай Кокинов имат една седмица да пратят доклад за причините, довели до второто връщане на делото на държавното обвинение. Кадровиците бяха сезирани от колегата си Божидар Сукнаров, който прочел за проблема с Пилето във вестниците. "Първо си помислих, че Методиев се е подиграл с правосъдието, но като прочетох статиите, излиза, че правосъдието само се е подиграло със себе си", каза Сукнаров.
Съдия Димитрина Ангелова върна материалите на прокурор Нелчо Неделчев преди седмица заради недоглеждане. Оказа се, че има разминаване в датите на престъплението в диспозитива и в обстоятелствената част на обвинителния акт. Ангелова обаче не върна делото, преди да го насрочи и да призове подсъдимите, а в съдебно заседание. А и това бе второто връщане на процеса заради пропуски. Първият път бе в края на януари.
НПК ограничава максимално възможността за връщане на делата за доразследване. Честото връщане обаче е проблем, който бе посочен и в последния доклад на ЕК. Утре във ВКС има национално съдийско съвещание по проблема. Висши магистрати предположиха, че съдията е върнала делото, за да го отчете като приключено и така да подобри статистиката за работата си.
Ако проверката установи, че съдията и прокурорът са нарушили професионалните си задължения, те ще бъдат предложени за дисциплинарни наказания.
ВСС реши още всеки месец шефовете на съдилища и прокуратури да изпращат справка за движението на група от дела с обществен интерес. В тази категория кадровици подредиха 10 групи: организирана престъпност, особено тежки убийства, пране на пари, злоупотреби с еврофондове, тежки данъчни и финансови престъпления, митническа контрабанда, трафик на наркотици и хора, фалшифициране на пари и банкови карти, тежки подкупи, корупция по високите етажи на властта. ВСС ги взема под контрол заради плана за действие по показателите за напредъка на съдебната реформа, борбата с корупцията и организираната престъпност.
Работна група от съвета ще преглежда информацията за делата. Ако открие нещо смущаващо в сроковете, ще праща казусите за проверка на инспектората си. "Това ще има дисциплиниращ ефект и ще се напомни на административните ръководители, че носят отговорност", обясни Цони Цонев от съвета.
ПРАВИЛА
ВСС е готов с проект за етичен кодекс на магистрата. В него са разписани основните принципи за независимост, безпристрастност, справедливост, благоприличие и конфиденциалност. В проекта липсват прословутите декларации "Чисти ръце" за имущество на светло, както се очакваше.
|
|