Гражданите предпочитат самостоятелно управление на ГЕРБ пред възможността за следизборна дясна коалиция със СДС и ДСБ. Това сочат данните от последното социологическо проучване на МБМД за септември. Кметската партия да управлява сама предпочитат 29 на сто от анкетираните. Само 8% подкрепят съюз със СДС. Още по-непопулярна е евентуална коалиция с ДСБ - 3%. Троен съюз между новата и старата десница печели симпатиите на 6 процента от интервюираните.
Българите категорично не харесват коалициите, показва още проучването. Всички партии губят от участие в съюзи. Ако БСП се опакова с малките леви партии, НДСВ и ДПС се явят в либерален алианс, а десните се обединят, ГЕРБ ще спечели два процента от спада в подкрепата за тези коалиции, показват данните.
Повечето български граждани не припознават десните партии като алтернатива на сегашното управление. 34 на сто смятат, че те ще управляват по същия начин, 26% са убедени, че ще е по-зле. Само 21 процента са отговорили утвърдително на въпроса дали десницата е способна да предложи по-добро управление на страната. Неуспешна се оказва и подписката на ГЕРБ, СДС и ДСБ за уволнение на правителството. Според резултатите от сондажа само 5% са се подписали, 30 на сто я одобряват, но не са сложили параф, а 27% са направо против. Според шефката на агенцията Мирослава Радева цифрите, огласени от десните партии, са силно преувеличени.
МБМД регистрира спад в желанието на хората за предсрочни избори. Ако през юли-август 37% са подкрепяли преждевременната смяна на властта, сега това искат 32 на сто. "Има сериозно обществено недоверие към десницата", коментира Радева.
Като цяло обществото е обзето от политически маразъм, констатират социолозите. Според анализа им ГЕРБ засега не запълва политическия вакуум и не успява да се превърне в главен мобилизиращ фактор, който да извади българите от апатията.
Ако изборите са днес, ГЕРБ печели 24.7%, БСП - 18.2%, ДПС - 8.2%, "Атака" - 6.5%. Четирите партии са сигурни обитатели на следващия парламент. Шансове има и СДС, но остава на ръба на бариерата. Тези цифри обаче са валидни само ако се запази сегашната пропорционална система. При въвеждане на мажоритарен вот сметките напълно ще се объркат.

А дали българинът обича коалициите, няма никакво значение, важно е че Брюксел ги обича, особено за страни като нашата!
