:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,296,992
Активни 511
Страници 4,560
За един ден 1,302,066

Депутатите си признаха за мътните финанси на партиите

Промените в закона за политическите формации срещнаха остри критики в НС
Политици отляво и отдясно в парламента си признаха от трибуната, че със заобикалки на законите партиите получават повече пари, отколкото отчитат по предизборни кампании. Лявата Мая Манолова защити предложените от БСП за поправки в закона за партиите с мотива, че сивият бизнес е навлязъл мощно в политиката и с нуждата да се елиминират черните каси. "Едва ли има партия, която реално да декларира истинските си разходи по време на кампания. Ако вземем медийното време за клипове и реклама и го умножим по обявената цена, ще стане ясно, че има големи несъответствия", обяви тя. Затова акцентът трябвало да падне върху контрола на реално изразходваните средства.

Илко Димитров от БНД пък призова да паднат всички тавани на даренията и разходите по кампании, като се предвиди много по-строг контрол. "Колкото и лимити да се слагат, те се надвишават стократно, при това незаконно, всички го правим", призна си Димитров.

Част от предлаганите текстове пък бяха разкритикувани и от опозицията, и от част от управляващите като противоконституционни. Най-голямо недоволство предизвика предложението на БСП да се заличават партиите, ако не са постигнали 1% на два последователни национални избора. Според Екатерина Михайлова от ДСБ това противоречи на заложения в основния закон текст за правото на сдружаване. "Това е несериозно. Ще ни се смеят в ЕС и извън него", подкрепи я и Ремзи Осман от ДПС. Той призова да не се прави закон, който ще създаде впечатлението, че парламентарните партии търсят служебна победа. ДПС е против изискването за участие във вот да се допускат формации със структури в поне половината от общините в страната. "Ние нямаме такъв проблем, защото имаме структури навсякъде. Но може някоя от лидерските партии да прецени, че не са й нужни такива структури", подчерта той. Любен Дилов-син пък предупреди, че този текст ще възроди професията "партиен работник".

--------НАГОРЕ

ДПС ще подкрепи предложенията на БСП и НДСВ за вдигане на държавната субсидия. Сега тя е 2% от минималната работна заплата на получен глас, царистите предлагат да стане 5%, а левите -6%. В замяна ще бъдат забранени даренията от юридически лица, а на тези от физическите ще бъде сложен таван. Според проекта на НДСВ той трябва да е 100 лв., според този на БСП - 30 000 лв. Отляво и отдясно обаче отхвърлиха идеята за 100 лв. като популизъм.
3
1662
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
09 Октомври 2008 08:24
Всички промени в партийните закони са насочени към ограничаване на конкуренцията. Все повече пречки пред новите партии, от които единствено може да дойде някаква промяна. Капсулират статуквото...
09 Октомври 2008 09:49
Естествено е БСП да не са съгласни частни лица да могат да "спонсорират" само с до 100 лв партията. В тоя случай ще трябва "щедрия спонсар" да раздава на много хора по 100 лв. и някои -да си ги присвоят /усвоят/......Твърде неудобно е......
09 Октомври 2008 15:53
А защо даренията от физически лица да не се обвържат с платения от тях ДОД? Например 1/12.
За разходите по кампанията също има решение. Медийното време да се договаря предварително от ЦИК и партиите да плащат пак през нея.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД