Информационната ни система засича дублирани отчети на пациенти, мъртви души, надписани лекарства за 8 млн. лв. месечно, съобщи директорът на здравната каса Румяна Тодорова. Това е два пъти повече от засичаните грешки и дублажи преди въвеждането й, допълни тя. Системата работи от началото на годината. Опитите за въвеждане на софтуера започнаха преди 10 г., но той беше завършен едва миналата година и струва 3.5 млн. евро. Парите са по заем от Световната банка.
От 30 юли всички изпълнители на медицинска помощ - лекари, болници, стоматолози, ще могат да подават онлайн отчетите си към здравната каса, обяви зам.-директорът на институцията Александър Огнянов. Това ще става с електронен подпис през сайта на НЗОК. Онлайн отчетите няма да са задължителни, медиците могат да продължат да работят както и досега с електронни носители, поясниха от касата.
Няколко месеца по-късно, отново през сайта на касата, всеки гражданин ще има достъп и до своето електронно здравно досие. Това ще става с парола, която ще е или специален код, или ЕГН-то на пациента. В досието ще има както общи здравни данни - тегло, ръст, алергии, така и ще бъде отразен всеки преглед, лечение, изписано лекарство, платени от здравната каса. Целта е и пациентите да следят дали на тяхно име не се отчитат неизвършени дейности, за които след това касата плаща. Достъп до досието на пациента ще има и лекарят му, ако той го оторизира.
ПРОГНОЗА
Около 130 млн. лв. по-малко ще бъдат събрани от здравни вноски тази година, каза още Румяна Тодорова. Това обаче са част от парите, които е предвидено да влязат в резерва на касата в БНБ, т.е. те така или иначе не са планирани за плащане на лечение.
Колко струва - ясно, а колко е загубила касата от забавеното въвеждане на информационната система?
Има ли някой, който знае колко е натрупания резерв в здравната каса?
Малко странна ми се вижда тази работа - по-малко със 130 милиона събирани здравноосигурителни вноски, но няма страшно - те тези пари ТАКА ИЛИ ИНАЧЕ НЯМА ДА СЕ ИЗПОЛЗВАТ ЗА ЗДРАВЕ
-ЗА ЧИЙ ТОГАВА ГИ СЪБИРАТЕ???