"Не очакваме и на тези избори да гласуват повече от 70-77 000 българи в чужбина" - това обяви външният министър Ивайло Калфин дни преди да напусне МВнР и да поеме функциите си на европейски депутат. От думите му се разбра, че вотът на сънародниците ни зад граница е скъп и неефективен.
В подкрепа на думите си Калфин представи статистика, според която през 2001 г. зад граница са гласували 66 132 души при 158 секции. Четири години по-късно са били 77 020 при почти двойно повече секции - 344, които Соломон Паси разкри. На втория тур на президентския вот през 2006 г. са участвали 70 670 наши сънародници. Голямата част от избирателите са от Турция, но и бройката там е предвидима, твърдят от Външно. Статистиката сочи, че през 2005 г. са гласували 43 855 при 76 секции, а на последните президентски избори - 55 911. В неделя едва ли могат да се чакат изненади и в южната ни съседка, обобщиха от МВнР. В САЩ пък отчетеният максимум е 5000 бюлетини, независимо дали има секции в Холивуд и на други екзотични места.
На 5 юли българите в чужбина ще могат да упражнят правото си в 273 секции по цял свят, но броят на урните може леко да се увеличи, тъй като при заявен интерес ще се отворят допълнителни секции. Урни със сигурност ще има във всичките ни 115 задгранични представителства, независимо дали са подадени заявления за гласуване. След отваряне на секция в Тулуза се очаква това да се случи и в друг френски град - Лил, ако местните власти разрешат. ЦИК обаче побърза да обяви, че там ще има секция. Двете секции се отварят по преценка на Външно, тъй като е отчетен засилен интерес.
Междувременно ЦИК обяви, че открива 9 нови секции в чужбина - в САЩ - в Далас и Сан Диего, в Австралия - в Пърт и Сидни и една в Оукланд, Нова Зеландия. Нови четири ще има и в Европа - освен в Лил, в Бърно, Чехия; Мостолес в Испания и в Оркус, Дания.
Вчера Ивайло Калфин обвини партиите за лошата информираност на българите в чужбина по проблемите на парламентарния вот. Той призна, че наистина т.г. са публикувани по-малко съобщения в големи вестници заради икономии, но пък всеки можело да получи данни в интернет. До днес ще са ясни адресите на секциите в чужбина.
------В БЕДА
От есента във Външно ще бъде създаден кризисен център, който ще работи по случаи с български граждани, изпаднали в беда в чужбина, съобщи още Калфин. МВнР проучило чуждия опит и вече подготвило наредба. Съществувал един дребен проблем - липса на пари, тъй като МС сви разходите покрай икономическата криза, а подобен център се нуждае от специален фонд. Това бе причината центърът да не заработи по време на целия мандат на това и предходното правителство. МВнР разполага с 200 000 лв. годишно за помощ на българи в беда, а и няма изчистен механизъм как точно ще се връщат сумите.