Корупцията в България се изплъзва от контрол през последните 5 г., става ясно от ежегодното изследване на Световната банка, което обхваща 212 държави. С това страната ни се нарежда сред по-лошата част от света - не само не върви напред, но регистрира отстъпление по някои от ключовите показатели за добро управление.
През 2003 г. по показателя "контрол над корупцията" България е била оценена с 55.8 точки от максимум 100. Пет години по-късно пада на 52.2 точки. Това означава, че властта се ползва все повече за лична изгода и че държавните институции отчитат интересите главно на съмнителния елит, а не тези на гражданите.
"Някои държави бездействат, а други дори отбелязват отстъпление по ключови измерения на управлението", отбелязват авторите на изследването. Данните сочат още, че правителството работи по-неефективно в сравнение с 2003 г., т.е. качеството на публичните услуги пада, а държавните служители не са независими от политически натиск. България има малък напредък само по спазването на закона, качеството на регулациите, свободата на словото, отчетността и политическата стабилност.
Качеството на държавно управление по света също не отбелязва голямо подобрение през последното десетилетие. "Не трябва априори да приемаме, че богатите и могъщи държави се отличават с най-добро ниво на управление и борба с корупцията. Финансовата криза е доказателство за това", смятат от банката.
|
|