Отлаганата години наред реформа в правилата за научно израстване у нас е на път да се случи. Просветният министър Сергей Игнатов представи нов законопроект, който ще позволи на университетите сами да произвеждат докторанти, доценти и професори. Така званията вече няма да са национални, а ще са локални, на самия университет, като основната гаранция за запазване на качеството според МОМН ще е прозрачността.
Законът за научните степени и звания е приеман в далечната 1972 г. и предвижда централизирана система за даване на степените и званията в науката. Кой да бъде доктор, доцент, професор, решава Висшата атестационна комисия. Тежката процедура се сочи като основния проблем професурите у нас да се защитават на преклонна предпенсионна възраст. През годините са готвени множество нови законопроекти, но до приемането им така и не се е стигало заради разнопосочни интереси и разногласия в научната общност.
Новият законопроект предвижда дисертациите да стават пред научно жури от 5 души, трима от които външни за университета. Процедурата за професор ще се облекчи, а акцентът ще е изместен върху приноса им за развитие на институцията и наличието на докторанти, които са защитили при съответния кандидат. Целта е да се сложи край на "оперетните професори" и да се стимулира развитието на школи.
"Веднага ще се появят заглавия за доморасли професори. Но и колегите в Западна Европа растат по домовете. Един учен е такъв или не не поради бюрократично решение. И Оксфорд, и Сорбоната сами решават кой да бъде доцент и професор. Нормално е на 40-45 години ученият да е минал целия път и да има възможност да развива школа", коментира Игнатов. Той уточни, че на мястото на ВАК ще бъде създадена апелативна комисия, която ще има контролни функции и членовете й ще се назначават от министъра. Тя няма да може да забранява едно или друго решение, но ще може да изисква университетът да отлага при проблеми процедурите. "Тази комисия ще поддържа сайт, на който преди защитата ще се качват авторефератът на български и английски, решенията на 5-членното жури и рецензиите. Недопустимо е едни и същи рецензии да се използват многократно, както се случва", обясни министърът.
ПРОБЛЕМИ
Въпреки оптимизма Сергей Игнатов призна, че министерството тепърва ще мисли какво да прави с летящите преподаватели и процедурите по акредитация. В момента наличието на хабилитиран преподавателски състав е един от основните лостове за предпазване на системата от нездравословно разрастване. Не е ясно доколко децентрализирането на системата няма да доведе до такива изкривявания.
Доцент до (до)цента,
Професор до професора!
Мила моя, майната им!
Не мой си представя 50 и кусур универистета да бълват самостоятелно доценти и професори.