Около 8000 договора по клинични пътеки по-малко ще сключи здравната каса с договорни партньори, ако се спазват елементарни изисквания, обяви пред Нова тв зам.-министърът на финансите и член на УС на НЗОК Владислав Горанов. В момента те са общо 18 700. Касата работи с над 300 болници, а те сключват отделни договори за всяка пътека.
Очаква се още догодина да се въведат по-строги изисквания за сключване на договор. В момента касата е длъжна да работи с всеки, който има лиценз от МЗ. Според Горанов занапред за договор ще се иска и наличие на апаратура и специалист на постоянен трудов договор. "По причина, че няма лекари на постоянен трудов договор, веднага могат да бъдат премахнати 1000 договора по клинични пътеки. Поради липса на техника могат да бъдат премахнати над 5600 договора. По двете причини общо още 1600 договора отпадат", заяви зам.-министърът. Той даде и пример за лечебно заведение, което не би трябвало да има договор с касата за хирургия: от там показали документ, че хирургът ще идва на работа от 9 ч до 12 ч., показали и друг, според който анестезиологът ще работи следобед. "Нали разбирате как ще се правят операции, при положение че хирургът е сутрин на работа, а анестезиологът следобед", коментира Горанов. Друг пример като основание за "освобождаване" от договор бе лечебно заведение, удостоверяващо, че има договор за скенер с друга болница, която обаче дори не е в същата област.
Промените ще освободят ресурс от около 300 млн. лв., който ще бъде насочен към болниците, в които наистина се прави медицина, обеща Горанов. През 2008 г. здравната каса се опита да въведе подобни рестрикции за договори. След бурната реакция на болниците и на управляващи политици обаче условията за договор отново бяха доста смекчени.
|
|