И по сделката за скандалната телекомуникационна система на Външно скритият коз е в прокуратурата. Тя трябва да реши ще атакува ли Соломон Паси и Милен Велчев по обвинение за шпионаж. От НСС не е искано становище дали сделката, сключена от МВнР с израелската фирма "Гилат", за която тече проверка срещу двамата министри, е застрашавала националната сигурност.
Скандалът избухна по времето, когато се правеше опит за съставяне на правителство с мандата на БСП, а НДСВ изчакваше реда си. Военни следователи разпитваха Соломон Паси на два пъти.
Външният министър Ивайло Калфин обясни вчера, че въпреки постановлението на военната прокуратура от лятото, сделката не е спряна и до днес заради фактическа грешка.
Оказало се, че в писмото на прокуратурата от 19 юли е посочено, че се спира сделката с фирма "Гелат", а не с "Трансат", която е изградила системата. Израелската фирма Gilat Satellite Networks е доставчик на оборудването по договора между "Трансат" и МВнР, но с нея Външно няма никакъв договор.
Външно е информирало прокуратурата, че няма договор с "Гелат", но не е последвало второ постановление за спиране на сделката, обясни още Калфин. Междувременно делото било прехвърлено в Софийска градска прокуратура, след като отпаднали обвиненията, че по системата е предавана класифицирана информация.
Калфин още не е решил как да постъпи с новата комуникационна система и ще чака заключенията на прокуратурата и на Сметната палата. Според него в края на месеца те трябвало да му дадат отговор и за целесъобразността на сделката.
Ивайло Калфин отговаря вчера на депутатски въпрос на Минчо Христов от "Атака", който питаше ще се търси ли наказателна отговорност на екипа на Паси, допуснал да се подпише неизгоден договор с големи неустойки. Според Христов неустойката ще бъде от порядъка на 5 млн.евро. Калфин призна, че има записани неустойки в договора, но не можа да посочи конкретен размер. Самият Паси отказа коментар.
|
|