Активни 277
СНОУБОРД

Жекова е втора в схемата за бордъркроса в Канада

Александра Жекова
Най-добрата българска сноубордистка Александра Жекова даде второ време в квалификациите за състезанието по бордъркрос в Блу Маунтин (Кан), валидно за Световната купа. По-бързото спускане по трасето за 24-годишната софиянка бе второто - за 1:11.53 мин., докато в първата квалификация тя финишира 4-та за 1:12.81.

По-бърза от Жекова бе само канадката Доминик Малте, която завърши за 1:09.81 и 1:09.63. По този начин българката избегна шанса да се срещне със суперфаворитката преди финалната серия. Малте бе поставена под №1 в схемата, а Жекова под №2. В 1/4-финалната серия на Сани са още Зоуи Джилигнс (Вбр), Мели Франсон (Швейц), Фей Гулини (САЩ), Симона Майлер (Швейц) и Джейд Кричлоу (Кан). На 1/2-финалите ще продължат трите най-бързи сноубордистки в серията.

Този сезон Жекова вече има едно второ и едно трето място на бордъркрос за Световната купа и се намира на трета позиция в класирането на дисциплината след Малте и контузената олимпийска шампионка Линдзи Джакобелис (САЩ).

При мъжете най-бърз в квалификациите за състезанието, което бе късно снощи, се оказа норвежецът Стиан Сивертсен - 1:06.93 мин., следван от световния шампион и годеник на Александра Жекова - Алекс Пулин (Авл) - 1:07.41.