Пиенето на прясно мляко повишава риска от рак, твърдят американски изследователи, цитирани от Ройтерс. Според екип от учени от Харвадското медицинско училище в Бостън и женската болница "Бригам" употребата на най-разпространената напитка има връзка с хормоналните нива и може да има канцерогенен ефект. Тя оказва влияние върху инсулиноподобния фактор 1 или IGF-1 - хормон, чиито високи равнища повишават риска от рак, твърдят д-р Холмс и нейните колеги в публикация в списанието на Американската асоциация за ракови изследвания.
Изследването разглежда успоредно и други два фактора, имащи връзка с рака - ражданията, които го снижават, и обявената наскоро за рискова хормонозаместваща терапия.
Базирайки се на данни от дългосрочно проучване, в което са участвали повече от 1000 медицински сестри, екипът на Холмс стигнал до извода, че тези, които употребяват повече прясно мляко, имат по-високи равнища на IGF-1.
IGF-1 взема важно участие в разтежа и функциите на много органи, но високите му равнища се свързват с повишаване на риска от рак на простатата, дебелото черво, белите дробове и гърдите. "Стигнахме до заключението, че високата консумация на мляко е свързана с високи нива на IGF-1", казва д-р Холмс. "Тази връзка повишава вероятността млечните диети да увеличават риска от рак, повишавайки нивата на IGF-1 в кръвта."
|
|