Емисиите от въглероден двуокис могат да се инжектират в земната повърхност, за да се спаси чистотата на въздуха, предаде Ройтерс. Агенцията разказва за опита на норвежката петролодобивна компания "Статойл", която прилага ефективна технология, за да не попадне газът в атмосферата.
Природният газ от петролното находище Слейпнър Уест съдържа 9% въглероден двуокис, които нормално попадат във въздуха. За да не става това, "Статойл" инжектира газа в дълбок пласт порьозен пясък на 1000 м под морското дъно в Северно море.
Д-р Андрю Чадуик от Британската служба за геоложки проучвания в Киуърт, графство Нотингам, съобщава, че от 1996 г. насам под земята са заровени повече от 4 милиона тона въглероден двуокис.
Сеизмични снимки са показали струя от инжектиран въглероден двуокис във вътрешността на подземния резервоар, широк 400 км. Анализ е показал, че той има капацитет от около 600 милиарда куб. м, казва д-р Чадуик. Ако само 1% от капацитета му се използва, това ще е достатъчно, за да поеме едногодишното количество въглероден двуокис, отделено от повече от 900 ТЕЦ-а, работещи с каменни въглища, или 2300 електроцентрали, работещи с газ.
|
|