Прословутият завод за боклук на София все още е на фаза изчакване на заветното "да" от Европейската комисия, която умува дали да финансира проекта. ЕК от своя страна от поне 5 месеца чака от София да изчисти грешка в превода от български на английски, което според общината бави решението. "Очакваме информация от България, която е важна, за да вземем положително решение. Всичко зависи изцяло от съдържанието на това, което ще ни се изпрати", коментира вчера председателят на дирекция "Регионална политика" към ЕК Валтер Дефа.
Информацията, която София трябва да изпрати на комисията, не е нищо повече от обяснение за разликата между предприятие и търговско дружество, която кметството мотае от юни. От "Московска" 33 решиха заводът да се експлоатира от общинско предприятие, при което не може да се говори за печалба, каквито са правилата на комисията. От ЕК обаче се опасяват, че предприятието също е търговско дружество, което формира печалба, а подобен проект не може да се финансира от комисията, тъй като се смята за непозволена помощ. "При нас има разлика между "Чистота Искър" и предприятие "Паркове и градини". На английски го предвиждат по един и същи начин като дружество. Трябва да обясним, че няма търговска цел, а самата община ще продава, ако има какво, и ще взима приходите, ако има такива", обясни кметът Йорданка Фандъкова.
Това е последният въпрос, който ще реши съдбата на софийския завод. Подробна информация комисията ще получи още в петък, обеща зам.-кметът по екология Мария Бояджийска. Валтер Дефа обаче не даде конкретен отговор на въпроса след колко време - след като България изпрати въпросната информация - Европа ще реши дали да финансира завода. "Зависи от съдържанието на информацията", коментира той.
Стойността на целия проект заедно с пречиствателната станция, която е готова, с компостиращите инсталации, които се строят, и завода е 360 млн. лв. От тях 256 млн. лв. трябва да са безвъзмездна помощ от ЕС, а останалите - заем и собствено финансиране.
ПЛАН "Б"
"Ще има криза с боклука само ако такава се създаде изкуствено. Имаме план Б, няма да има криза", категорична беше Фандъкова. Притесненията идват от това, че в края на годината сметището в Суходол ще се изчерпа. Затова общината реши да ползва старото депо в Долни Богров. За тази цел обаче общината трябва да получи комплексно разрешително от Изпълнителната агенция за околна среда, но процедурата е в начална фаза. Оттам са уверили зам.-министъра по екологията Ивелина Василева, че ще се съкратят административните процедури и ще се направи всичко възможно разрешителното да е готово през януари, когато се чака да се препълни депото в Суходол.