Заради изискването за виза броят на българските студенти, които искат да получат образование във висшите учебни заведения в САЩ, намалява. |
За последните няколко години, след като България стана член на Европейския съюз, броят на желаещите да учат в САЩ намалява. Една от основните причини е, че студентите трябва да имат виза, за да учат в САЩ, докато в рамките на ЕС придвижването става само с лични документи. Най-голямо е намалението през предходния отчетен период - 2010/2011, спрямо 2009/ 2010 г., когато желаещите да учат в американски университети намалява с цели 21.6% - от 2495 на 1957. По неофициални данни 82 на сто от българските студенти в американски висши училища не се връщат в родината, а 48% си намират работа още по време на следването си. Макар че в държавните институции няма официална статистика, наскоро агенцията за българите в чужбина пресметна, че в момента в чужди университети се обучават около 24 000 българи.
Броят на желаещите да учат в чужбина българи обаче намалява с около 24%, сочат данните на министерството на просветата от лятото. Тогава 4600 гимназисти пожелаха да легализират дипломите си за средно образование, за да кандидатстват в чужбина. За сравнение - през 2011 г. бяха заверени 6031 дипломи.
Нарастването на разходите за обучение е основната причина за по-ниския брой желаещи да учат в чужбина. Във Великобритания, закъдето се насочва немалък процент студенти, таксите от тази есен са повишени до три пъти и стигат до 9000 британски лири на година. Влошаването на чуждоезиковата подготовка е друга причина за намалелия брой кандидати.
Българското министерство на образованието не води статистика на студентите, които се обучават зад граница. Единствените данни, които дават известна представа за интереса на гимназистите към чужбина, е броят на легализираните дипломи.