Познавате ли растението мединила? Името му звучи необичайно и не твърде популярно. В действителност обаче това е едно от любимите растения на градинарите - било то лаици или майстори в тази област. Причината за което е само една. Мединилата е сред най-атрактивно цъфтящите стайни зеленини.
За огромната й популярност допринася и лесното отглеждане. Ако имате такова растение в дома, то знайте, че няма да се наложи да полагате много грижи за него.
Мединилата е родом от Филипините, затова и обича светлината и влагата. За да расте нормално цветето в жилището, трябва да му изберете достатъчно осветено място. Свежият въздух е също от значение. През лятото обаче пазете растението от преките слънчеви лъчи. В този период
най-добре го дръжте на сянка
Що се отнася до влагата, то през лятото мединилата се полива обилно, но с вода, която е престояла открита 24 часа. Внимавайте обаче почвата да не подгизва. Веднъж седмично правете и бани на цялото растение. Оросяването на листата пък трябва да е в най-лошия случай през ден. Торенето е веднъж седмично, а най-подходяща е течната тор, добавена към водата за поливане.
Мединилата не е капризна към температурите, но все пак не се чувства добре, когато термометърът падне под 15 градуса. Всъщност през зимата растението трябва да се държи в стая, в която температурата е 15 градуса. Светлината е от значение. През лятото цветето се чувства добре на стайна температура, така че не го вадете на открито.
Когато му избирате място в дома, имайте предвид, че става много разклонено. Щом красивите цветове прецъфтят,
трябва веднага да ги отрежете,
и то от основата им. А когато се покажат първите цветни пъпки, не трябва да пипате саксията и да я местите от едно място на друго.
Подрязването по принцип се прави през пролетта. Тогава може да подмените и пръстта. Най-подходяща за мединилата е обикновената градинска пръст.
Най-ефектни при това растение са цветовете му. Те издържат със седмици, огромни са, розови и свежо контрастират на тъмнозелените лъскави листа. Освен това висят на гроздове, като във всеки един може да има до 100 дребни цветчета. Впечатляващо, нали?
|
|