Дори София няма депо, което да отговаря на европейските стандарти, а от години удължава срока на суходолското сметище. |
Още през 2009 г. Брюксел откри наказателна процедура срещу страната ни заради провала на плановете за ликвидиране на архаичните общински сметища и замяната им с модерни съоръжения. Както е известно, значителна част от европарите, които ЕС ни дава за екология, са предназначени именно за изграждане на нови депа за отпадъци. България обаче изостава и в "усвояването" на средствата, и в строителството и изобщо не спазва указаните срокове.
Ресорното Министерство на околната среда е поело ангажимент пред ЕК, че до юли 2015 г. у нас ще има 23 модерни съоръжения, а старите постепенно ще изчезнат. МОСВ обаче не е представило актуализиран график, а в Брюксел вече не вярват на голи обещания. Освен това процедурите за избор на изпълнители на новите депа се спъват от скандали и обжалвания и според ЕК "с оглед на съдебните спорове в българските съдилища е малко вероятно първоначалният график да бъде спазен".
Според евродирективата за депониране всички "складове" за отпадъци, които не отговарят на еконормите на ЕС, трябваше да бъдат закрити до 2009 г., а България получи няколко отсрочки. В крайна сметка търпението на Брюксел се изчерпа.
"Полагаме максимални усилия. В момента се изпълняват 19 проекта за депа", съобщи вчера ресорният министър Искра Михайлова. По думите й проблемът не е от вчера и е изключително сериозен. За 7 години са изградени само две - край София и Ботевград, а "докато не построим нови депа, няма как да се закрият старите", обясни Михайлова на извънредна пресконференция.
У нас депонирането си остава най-популярният метод, докато модерните държави наблягат на мерки за намаляване и оползотворяване на отпадъците. До 2020 г. България трябва да рециклира половината от битовия боклук - при 2-3% сега.