Главният прокурор Сотир Цацаров и съпругата му Меглена са продали апартамент в Пловдив. Жилището е с площ 92 кв. м, като за него двамата са получили 105 615 лв. Началникът на държавното обвинение е декларирал спестявания от 27 867 лв. и 45 739 евро. Съпругата му Меглена, която е нотариус, пък е отбелязала, че през изминалата година е изкарала над 177 хил. лв.
По стъпките на своя началник е вървял и градският прокурор на София Христо Динев, който също е правил сделки с имоти. Той е придобил заедно със съпругата си Силвия два апартамента в столицата. И двата са описани като ателие - съответно 82 кв. м и 84 кв. м. Те са придобити чрез замяна на един голям апартамент от 164 кв. м. Динев и съпругата му имат и доста голям ипотечен кредит - 467 866 лв.
Трима членове на Висшия съдебен съвет са декларирали придобиването на нови жилища през 2013 г. Магдалена Лазарова си е купила апартамент в София срещу 82 672 лв. Като произход на средствата бившата прокурорка е посочила обезщетение по Закона за съдебната власт и работни заплати. Обезщетенията се изплащат, тъй като по закон, когато един магистрат стане член на ВСС, се смята, че е напуснал системата. Очевидно обаче спестяванията не са се стопили с покупката на апартамента, защото Лазарова е декларирала и над 130 хил. лв. на влог.
Отново с обезщетение за напускане на съдебната система и собствени средства с жилище се е сдобила и Светла Петкова. За него е платила 51 722 лв. С апартамент се е сдобил и друг член на ВСС - Милка Итова. За 103 кв. м ателие с гараж е платила 136 908 лв. Парите са от кредит и собствени средства. Итова е посочила, че има 63 хил. евро заем.
--------ПО СМЕТКА
Конституционните съдии си приличат по това, че повечето от тях имат влогове или налични средства за около 40 хил. лв. Борис Велчев има заем от 10 хил. лв. към физическо лице. Румен Ненков пък е декларирал, че за близо 25 хил. лв. е придобил ценни книжа - недистрибутивни дялове с еминент ИФ "Пайъниър". Като произход на средствата е посочено "спестявания от трудови доходи".
|
|