Двама водещи юристи в БСП - Михаил Миков и Мая Манолова, не харесват предложението на лидера си Сергей Станишев за задължителното гласуване. |
"25 г. ние вървяхме по линия, в която ограничавахме хората да гласуват, за да не се злоупотребява с правото на глас. Отнехме им удостоверенията за гласуване на друго място, направихме много малък кръга на хората, които могат да гласуват. Изведнъж констатирахме, че не ходят да гласуват. Казваме: "Ще въведем задължително гласуване, за да не натежава корпоративният, купеният, контролираният и прочие вот". Добре де, ама ако тези хора живеят зле, живеят бедно, живеят трудно, не одобряват това, което върши властта, и се разходят до избирателните кутии и пуснат бяла бюлетина. Тогава купеният, корпоративният вот ще тежи точно толкова", заяви шефът на парламента Михаил Миков пред телевизия "Bulgaria on air". Според него не само българите в чужбина, но и тежко болните трудно биха упражнили вот задължително. "В момента подвижни секции обикалят за хората на легло, но трябва да имат удостоверение от ТЕЛК. Слава Богу, че не им искат бележка от Световната здравна организация. Тоест ние сме създавали години наред затруднения за хората да гласуват, като си мислим, че по този начин ще има по-малко фалшификации и злоупотреби. Сега изведнъж констатираме другия проблем", заяви Миков. И уточни, че не е категорично против, но настоява за дискусия.
Подобно е мнението и на Мая Манолова, зам.-председател на парламента и автор на настоящия Изборен кодекс. Преди месеци тя определи задължителния вот като "дървено желязо". "Не мисля, че със задължителното гласуване ще спре купуването на гласове, напротив - цената на един глас ще падне. ГЕРБ опитаха да въведат платената любов, а ние опитваме да въведем задължителната любов", заяви Манолова пред БНТ. Според нея идеята на лидера на БСП Станишев не е изход от ситуацията.
Предпазлив бе и депутатът Таско Ерменков. Друг червен народен представител - Страхил Ангелов, бе изключително гневен. Той припомни, че лично бе внесъл предложение за задължителен вот, който бе отхвърлен от съпартийците му. "Изведнъж обаче човекът, който яростно убеждаваше да не внасям такова предложение, което не е добро, не е правилно, излиза и казва обратното. И това ако това не е изблик на безсилие, не знам какво трябва да бъде", ядоса се Ангелов. Депутатът се очертава като вътрешнопартиен бунтар, тъй като определи цялостното поведение на соцлидера като "недопустимо, на моменти и неадекватно".
Сред останалите парламентарни сили твърдо против принудителния вот е ДПС. ГЕРБ, която през зимата внесе проект за задължително гласуване, сега иска въпросът първо да бъде гласуван на референдум. Анализатори тълкуват позицията като протакане и рамо за ДПС. Темата обаче ще бъде вкарана в парламента, тъй като "България без цензура" обеща да стори това чрез независимите си депутати. Неясна е актуалната позиция на "Атака", която преди време силно настояваше за задължителен вот.
-------КОНТРА
ДПС открито заговори, че вижда атака срещу себе си чрез задължителното гласуване. В петък лидерът на партията Лютви Местан заяви, че не му се иска идеята на Станишев да е отмъщение за падането на кабинета. Вчера зам.-шефът на ПГ на движението Тунчер Кърджалиев бе далеч по-директен. Той окачестви пред БНР задължителния вот като "назидателна акция срещу ДПС от ревнив партньор" и призна, че идеята ще засегне формациите с твърди ядра.
-------ПОДКРЕПА ПОД УСЛОВИЕ
Президентът Росен Плевнелиев заяви, че подкрепя задължителното гласуване, но настоява за референдум. Държавният глава предложи допитване по въпроса още през януари. Според Плевнелиев, освен да се въведе задължителното гласуване, трябва да се отговори и на въпроса как ще се даде възможност на българите в чужбина да гласуват.