"И днес оцелях" казвал всеки ден след работа един от загиналите при взрива работник, разказаха пред телевизионните камери близките му. Занимавал се с ръчно обезвреждане на мините. Канел се е да напусне, но все е отлагал. Недоимъкът го е принудил да работи в завода, последната му заплата била 250 лв. Многократно казвал, че условията на труд са лоши и работата не е безопасна.
Най-лошите кошмари на семействата на работещите в четвъртък се превърнаха в реалност. През 2010 г. работещите в "Mиджур" били 120. След поредния инцидент тогава се уплашили и повечето напуснали. През последните месеци само 50 души са работили там. Те са от Превала, Монтана, Горни Лом, Лом, Белоградчик, Чипровци, Горни Лом и Средногрив. Близките им споделят, че работили за минимална заплата, защото нямали друг начин на препитание.
След жестокия инцидент хората от Горни Лом са в шок. След тътена те видели облак, подобен на гъба. Няма човек от селото, който да не чакаше на сутринта след взрива с насълзени очи, за да разбере какво се е случило и дали има оцелели. "Това е голяма трагедия. Имам познато момче, което работи в завода и е израсло с моите деца", сподели през сълзи жена. "Всички хора, които работят в завода, са ни приятели, познати."
Близки на работници от другите смени в завода се заричат, че няма да ги пуснат да работят там: "И милиони да им дават няма да ги пуснем вече. Да го затворят и да го няма тоя завод вече тука." Малко по-късно инспекцията по труда спря дейността му. Реално заводът се затвори сам, каза вътрешният министър Йордан Бакалов, който през последните два месеца имаше властта да отнеме разрешителното. На мястото зее само кратер.
Реално заводът се затвори сам, каза вътрешният министър Йордан Бакалов, който през последните два месеца имаше властта да отнеме разрешителното.
И на Господ ще му се свърши търпението, не само на един завод. Само жалко за кръвния данък. Дето казва един колега тук, то човешките животи са си били калкулирани в цената на търга.