Многобройните инициативи за провеждане на местен референдум се обогатиха с още една - за запазване на болница и връщане на закритите й родилно и хирургическо отделение. Идеята е на жители на община Провадия и се увенча с успех - допитването е насрочено на 14 май. Освен за болницата ще се гласува и дали местните солени минерални бани да бъдат възстановени с балнеолечебна цел.
Референдумът бе одобрен с внушително мнозинство в общинския съвет, но при съпротива на кмета Филчо Филев и негативни предварителни становища на комисиите към съвета. Аргументите против са, че въпросите не са от компетенцията на местната власт, а и по двата казуса има специфични моменти - за развитие на общинската болница няма средства, баните пък са в частни имоти, отдалечени от солното находище, което е дадено на дългосрочна концесия. Инициативният комитет обаче е на мнение, че е абсурдно най-близкото родилно отделение да е във Варна на 60 км, и цитира сигнали за раждания в линейки и лекарски кабинети. Освен това счита балнеолечението като средство за съживяване на западащата община. Баните затвориха около 2004 г., а дейността на болницата бе редуцирана през 2010 г.
Въпреки несъвършенствата на закона за прякото участие на гражданите във властта инициативите за местен референдум постоянно се увеличават. Трън се готви за допитване по повод златодобива, в Девин е внесена подписка за стопанисването на пещерата Дяволското гърло и изграждането на тръбопровод между Беденските бани и Пампорово. В Гърмен са депозирани подписи относно узаконяването на ромски постройки, съветът отказа да се произнесе, казусът е в съда. Най-тежка изглежда битката на жителите на софийския район "Младост", тъй като столичният общински съвет категорично не иска референдум.
Много е хубаво да има референдуми, стига да са разумни. И да не искат да се нарушават законите.
И да са изпълними.
Иначе е вредно.