:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,722,029
Активни 445
Страници 6,932
За един ден 1,302,066
Мрежата

Съдят персонално онлайн пиратите

Университетските среди в САЩ са под обстрела на местното законодателство за авторски права, след като се превърнаха в най-големия развъдник на пиратство
Юристите на Американската асоциация на звукозаписните фирми (RIAA) са подали четири съдебни иска срещу администраторите на студентски локални мрежи за обмен на файлове.

"В компютърните мрежи на университетите в Америка има милиони нелицензирани музикални файлове", се казва в иска на RIAA. Поредната мишена са малките, локални мини Napster-чета, които служат на американските студенти за обмен на файлове помежду им и с останалите потребители на Интернет.

Обект на съдебно преследване са двама студенти от Rensselaer Polytechnic Institute, срещу възпитаници на университета Принстън и Технологичния институт в Мичиган. Студентите администрират сървъри с нелегални файлове.

По-голямата част от това, което се намира в университетските мрежи, е било изтеглено или от Napster, или чрез сега съществуващите peer-to-peer системи. Историята напомня битката между прогресивните университетски умове и Инквизицията пред средните векове.

Преди да предприеме драстичните мерки срещу четиримата, RIAA отправи официално предупреждение към управата на учебните заведения в САЩ да спрат достъпа до файлообменящите мрежи. Това, което се случва сега, е мярка, за която лобистите на лейбълите в Конгреса настояваха отдавна - да се водят реални съдебни процеси срещу лица, пипнати да обменят файлове от университетите.

Университетските среди в САЩ се смятат за една от най-постоянната потребителска аудитория на p2p мрежите. Ширококаналната, бърза Bandwidth Интернет връзка в университетите се ползва от студентските среди за download и upload на музика, филми и софтуер. Студентите бяха принуждавани да прекратят тази практика по различни начини. Най-драстичните бяха блокиране на достъпа до мрежи от рода на Kazaa и конфискация на машини с нелегални файлове. В учебните заведения се използват софтуерните продукти "Phynd," "Flatlan" и "Direct Connect" - търсачки и p2p клиенти за музика, филми и софтуер. Тези системи са близки до модела на Napster, но не съвсем.

Този път обаче нещата не са съвсем еднозначни, защото съдът ще трябва да реши дали една попроменена технология за обмен на файлове е същата като Napster и заслужава неговата съдба. Според студентите със или без този софтуер хората ще си обменят файлове. "Microsoft е този, който дава възможност на хората да си обменят файлове, ние само осигуряваме достъп до публична информация", заявят студентите.



Текст снимка: Системата DirectConnect е най-близка по принцип на действие до Napster. Юзърите се връзват към централен сървър и получават достъп до файловете от компютрите на останалите потребители.





Текст снимка: Обогатяването на Интернет с нови файлове е ангелско дело, download-ът е "дяволска работа".
537
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД