Създадена в Австралия самомиеща се боя коренно ще измени облика на градовете, както навремето миещите се тапети предизвикаха революция в дизайна на домовете, предаде Би Би Си.
Идеята за направата на специалната боя, която не задържа мръсотията - тя се стича с падането на първия дъжд, специалистите заимстват от природата. Експертите са забелязали, че листата на лотоса - растение, което обитава водни басейни, винаги остават сухи. Те са установили, че растението притежава "непромокаемо" покритие, което се почиства от стичащата се по повърхността му водни струйки.
Австралийските учени от Университета в Сидни са разработили синтетична полимерна добавка към боята, която имитира свойствата на лотосовите листа. Авторите на разработката са на мнение, че боята може да се използва не само за сгради, но и за автомобили, за пътни знаци, за детски площадки и т.н.
Нека припомним, че в Китай бе изобретена боя, която променя цвета си в зависимост от сезона и помага да се съхрани топлината в жилището през зимата и да се охлажда през лятото. Покритието започва да акумулира топлината от слънцето, когато температурата на околната среда падне под 20 градуса, а когато се покачи, автоматично отразява светлината от повърхността. Това свойство се дължи на откритото вещество виолетов кристален лактон, което при различни температури променя цвета си от червено към зелено и синьо. За да не си взаимодейства лактонът с химическите вещества, които се съдържат в самата боя, специалистите го защищават с капсули от прозрачни полимери.
Благодарение на новите бои в градовете на бъдещето ще има къщи, които сменят цвета си в зависимост от сезона, а след дъжд ще изглеждат като пряснобоядисани. Преди това обаче учените трябва да ги направят по-трайни и по-ефикасни, което ще им отнеме години.
|
|