Учени в Израел и специалисти от Министерството на земеделието в САЩ откриха, че растенията, също както животните, имат 24-часов биологичен часовник, предаде АП. Както биологичният часовник на хората им казва кога да се събудят от сън, часовникът на растенията им напомня да се подготвят за слънцето.
"Будилникът казва на растенията да се приготвят за силното слънчево греене и отключва процеси, които им помагат да произвеждат храна", обяснява Отар К. Мату, специалист по физиология на растенията в Лабораторията за селскостопански изследвания.
Растенията са вкоренени в земята и не могат да се скрият от слънцето, затова са създали и усъвършенствали механизми, които им позволяват да оцелеят и в най-суровите условия. Растителният часовник контролира ензим, който модифицира протеина D1, важен за фотосинтезата. Учените предполагат, че модифицираният протеин напомня на растението да настрои метаболизма си така, че да се предпази от силната светлина. Ако растенията са изложени на силна ултравиолетова радиация, произвеждат флавоноиди, които действат като защита срещу слънцето.
"Часовникът се изключва вечер при залез слънце. Ако е тъмно и внесете растенията в помещение с изкуствено осветление, те помнят този часовник. Реално растенията никога не спят", подчертава Мату. Откритието, публикувано в сп. "Плант физиолъджи", може да помогне на учените в бъдеще да открият как растенията могат по-ефикасно да произвеждат повече храни, смята Мату.
|
|