Продажбата на лекарства чрез Интернет е може би единственото нещо, което ще се окаже неприспособимо за дигиталния свят.
Според проучването на този пазар, направено от специализираното американско списание "Quality and Safety in Health Care", от общо 104 най-посещавани фармацевтични сайтове в 41 липсва информация за продуктите, които се предлагат.
Предупреждението за е-лекарствата не е от скоро. Онлайн-аптеките се появиха в Интернет като закономерност заедно с останалите магазини, които оформиха съвременния онлайн бизнес. За разлика от останалите традиционни стоки обаче тези имат отношение към човешкия живот и здраве. В Австралия, Канада, Нова Зеландия и Великобритания вече има работещи регулации по повод предлагането на фармацевтични стоки чрез Интернет. Естествено, търговците на медикаменти се мъчат да ги заобиколят.
Тази седмица пред Ройтерс експертите от Университета "Виктория" в Австралия направиха поредната акция по превенция срещу онлайн медикаментите. Те обясняват, че в по-голямата част от случаите сайтовете за лекарства не обясняват добре (или въобще не обясняват) какви са показанията и противопоказанията на дадено лекарство. Само 30 сайта сред уебстраниците по темата в общо 13 страни (включително САЩ и Великобритания) съдържат линкове към други уебстраници и допълнителна информация за заболяванията. Примерът, който учените дават, е показателен. Общо 27 сайта продават медикаменти, лекуващи лека депресия. Сред тях само три са посочили, че антидепресантите могат да причинят усложнения, ако се вземат заедно с лекарства за сърдечни заболявания, епилепсия или контрацептиви. Останалите спестяват тази информация, карайки хората да смятат, че си купуват напълно безвредни лекарства.
Текст снимка: Виаграта е един от най-продаваните медикаменти в Интернет.
|
|