Изследване на американски учени показва, че при хора, които имат ранни признаци на остеопороза, вероятността да са с увредени артерии е около 5 пъти по-голяма, отколкото при тези със здрави кости, съобщава Би Би Си. Оказва се, че ниската плътност на костното вещество е по-категоричен индикатор за сърдечно заболяване от важни рискови фактори като високо кръвно налягане, диабет или генетичната обусловеност.
За първи път остеопорозата се свързва със сърдечни заболявания, казва д-р Хилари Тран от болницата "Бомонт" в Роял Оук, щата Мичиган, ръководител на екипа от учени. Откритието обаче съответства на резултати от предишни изследвания, сочещи, че жени, които приемат заместители на витамин D, за да се предпазят от изтъняване на костите, получават по-малко инфаркти.
Остеопорозата засяга 1 на всеки 3 жени и 1 на всеки 12 мъже във Великобритания. Макар да се смята за болест на старостта, корените се крият в юношеството и най-вече в храненето в този период. Предполага се, че десетки хиляди жени имат остеопения - изтъняване на костите, което ги предразполага към остеопороза.
Екипът на д-р Тран в продължение на 2 г. изследвал 209 пациенти, повечето жени. Пациентите били разделени на групи според това дали имат нормална плътност на костите, остеопения или остеопороза. Резултатите от изследването показали, че за жени с ранни признаци на костно заболяване има 2 пъти по-голяма вероятност да имат увредени кръвоносни съдове. За жени със сърдечно заболяване в рода рискът е 2,79 пъти по-голям, а при високо кръвно налягане - 2,3 пъти. Други тестове посочили, че жените с ниска плътност на костите имат по-голям брой увредени кръвоносни съдове от жени с нормални кости.
|
|