Милкана Колчевска е родом от гр. Троян. Обича да пътува до малко познати места, които отскоро описва в блога си milkanabalkana.com. В Етиопия я отвеждат легендите за Савската царица и изгубения кивот, но това, което грабва сърцето й най-много, са безбройните, безкрайно бедни деца по прашните етиопски пътища, които са готови на всичко, за да стигнат до своето богатство - училището. Тези деца носят мъдрост и повод да преосмислим стремежите си във времена на презадоволени потребности и Made in China излишества.
---------------
Замисляли ли сте за стойността на една химикалка? 30 ст.? 60 ст.? 3 лв.? Хм, че защо пък да се замисля човек за това! Че то кога последно е влизала в потреба химикалката. Нали има тъчскрийни и клавиатури ...
Сега ще ви разкажа за едни деца, за които една химикалка означава много, а за някои от тях - тя побира в пълнителя си целия свят.
Добре дошли в света на най-желаните химикалки.
Етиопия е огромна държава, с население над 100 млн. души. И много млада - децата под 15 години съставляват почти половината от демографията му. Средната възраст е 25 години. С нашите 42 години средна човековъзраст сме си направо дъртички. Етиопия е една от многото държави от "третия свят", които впрягат цялата си фертилна мощ, за да могат да осигурят достатъчен резерв за оцеляване в нескончаемите времена на беднотия.
Децата са голямото демографско оръжие на Етиопия и най-голямото й богатство. Те са навсякъде и не можеш да останеш за миг необезоръжен от изобилния им чар. Вече ви разказах за етиопските детски усмивки, които те потапят в магията на чистата човешка душа. Но има и нещо друго, което те грабва за емоционалния комплекс "сърце - гърло" много силно.
Това е любовта на децата към училището. В дълбоко религиозна Етиопия освен църквата, национална светиня е и училището. До началото на миналия век образованието в страната е подчинено на Етиопската източноправославна църква.След това то се отделя от църквата и поема своя дълъг, трънлив, но много упорит светски път. До марксиската революция през 1974 г. делът на необразованите в Етиопия е все още много висок - 90%. Комунистите водят политика на увеличаване на образоваността в селските райони, които съставляват огромен процент от страната. От тогава насам образователната политика не е променяла посоката си и делът на образованост последните години се повишава до 50%. Днес образованието в Етиопия е безплатно и задължително. Изучават се все повече предмети, включват се уроци по родния племенен език. Официален език за страната е амхарски, но почти всеки етиопски район си има свой племенен език, като оромо, тиграй и т.н.
Английският език също е сериозно застъпен - децата започват да го изучават още от първи клас, като в по-горните класове ключови предмети като математика и хуманитарни науки се преподават изцяло на английски. Въпреки че образованието е безплатно и повсеместно, обаче, много от децата не могат да стигнат до класните стаи - заради
изключителната нищета, в която живеят
И тук идва въпросът с химикалките.
Една инициатива през 2004 г. прави проучване за причините децата да не ходят на училище въпреки подобряващата се държавна политика.
Оказва се, че повечето деца не стъпват в класните стаи, защото се налага да помагат на семействата си в носенето на вода за домакинството, гледането на по-малките братя и сестри и т.н. Но главната причина е невъзможността на семействата да закупят основните училищни консумативи като тетрадки и химикалки ... Да, за милиони деца, населяващи най-бедните периферни райони на страната, причината да не могат да отидат на училище е ...една химикалка.
Но знаете ли, това действа на децата много мотивиращо.
Защото вместо да те дърпат от всички страни с обичайните за бедните райони крясъци и подвиквания, те в повечето случаи ще се приближат до тебе и тихичко ще прошепнат с искряща надежда в очите - Do you have a pen? (Имаш ли химикалка?) Тези деца
правят всичко възможно,
за да ходят на училище. И го заявяват съзнателно с молбата си да получат своето всичко - твоята нищо неструваща химикалка Made in China. За тях химикалката е сламката, която ги свързва със светинята Училище. Сламката, която в техните очи е гредата, която ще ги преведе от прашния бряг на дома към светлия бряг на познанието - над бездната от нищета. Химикалката е техният "ключ", с който ще отворят вратата, тръшната от беднотията, за да поемат с етиопска скорост към най-голямото богатство - училището. За да прекарват деня си в класната стая с химикалка в ръка, вместо на полето с тежката мотика. (Второто така или иначе ще ги чака, като се приберат вкъщи. Трудът също е училище, все пак.) И вместо да пълнят тежките семейни туби с вода - да пълнят любопитните си главици със знания.
И докато тук не ми костваше почти нищо да напазарувам един наръч химикалки MADE IN CHINA с надпис BULGARIA, то разпределена във времето и пространството, емоционалната стойност на тези химикалки набъбна до огромни размери. Въоръжени със заветните химикалки, етиопчетата са готови да завладеят света с бързите си крака. И те наистина го правят. На някои от тях стигането до училище отнема часове заради огромните разстояния в страната. Много често срещана гледка, докато цепиш безкрайната етиопска шир, е да видиш групи деца, устремени към своето училище насред пущинака. Навсякъде около тях се шири прахоляк и пустош, но те греят в искрящите си ученически униформи! Сякаш "невъзможната" чистота на униформите им съответстваше на безкрайното им желание да ходят на училище. И сякаш тази борба за достъп до образование калява в етиопчетата осъзнатата воля да учат качествено. При тях училището на живота се е оплело преждевременно с училището на знанията, което е направило мозъците им гъвкави и неподатливи на обичайните модели на заучаване. Те този зубърски момент са го прескочили. Хубав пример за това са тези малчугани, които ни предизвикаха на географски дуел сред невероятните църкви на Лалибела. Повярвайте ни, сложиха ни в малкия си джоб. Излишно е да споменавам, че много добре
знаеха къде се намира София
Колко струва една химикалка ли? Струва толкова, колкото е силната волята ти да промениш света около себе си. Да превърнеш прахоляка в класна стая, да смениш дрипите си с цветна прахоустойчива униформа. Тези млади етиопчета, борещи се съзнателно за образование и съставляващи огромен демографски резерв на държавата, един ден ще променят визията на Етиопия за пред света - от страна на безкрайна бедност до земя с невероятно богата история, природа и образован човешки капитал. Ще проправят път на Етиопия към "цивилизования" свят, където отдавна й е мястото, точно както те сега проправят своя път напред към света на знанията ......с помощта на една подарена от тебе химикалка MADE IN CHINA ...
|
|