:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,673,551
Активни 774
Страници 16,116
За един ден 1,302,066

Лютви Местан: Участието на ДПС в кабинета е най-доброто, което можеше да се случи на България

Лютви Местан е зам.-шеф на ДПС и на ПГ на движението. Има висше филологическо и юридическо образование. Той е заместник-председател на образователната парламентарна комисия.



- Г-н Местан, каква е оценката ви за двете години управление на правителството?

- Една обективна оценка за 2-годишния период на управлението на коалицията на НДСВ-ДПС е функция от наличието на обективен оценъчен инструментариум. В България не е изграден оценъчен инструментариум и затова оценките биха били субективни.

- Кажете субективната оценка.

- Ако изходим от гледна точка на свръхочакванията на избирателите, на базата на които се появи феноменът НДСВ, вероятно оценката, както личи и от рейтинга на кабинета, няма да изглежда много розова.

- Но очакванията не бяха от само себе си високи. Обещанията бяха големи.

- Така е, определено. Но ако изходим от реалните ресурси на държавата, а не от свръхочакванията на избирателите, тогава оценката следва да бъде положителна. Безспорен факт е, че в резултат на редица изменения, най-вече в законопроектите, които регулират икономическите отношения, корупцията намаля осезаемо. И това не е самооценка. Това е оценка и на среди, които не могат да бъдат обвинени в пристрастност към управляващите. Това е оценката и на редица външни наблюдатели, на специализирани международни организации, които проучват корупцията. Важна предпоставка за това е ясната роля на кабинета да се ограничат лицензионните режими. Това е безспорен успех.



------------

Друг безспорен успех е, че ние сменихме парадигмата на въпросите. Ако преди мандата на нашето коалиционно управление въпросът беше дали ще получим покана за ЕС и НАТО, сега въпросите вече са кога ще приключи последната ратификация за присъединяване към НАТО и ще успеем ли до април 2004 г. да приключим преговорния процес с Европейската комисия. Тази сменена парадигма се случи не просто по време на нашето управление, а и заради нашата политика. Разбира се, трябва да се отчетат и усилията на предишния кабинет на Иван Костов.

------------

- Външните успехи никой не ги оспорва, но те не хранят хората. Какво не успя да направи правителството?

- Имаме ясното съзнание, че трябва да се спре порочната практика да се оправдават вътрешнополитически неудачи с външнополитически успехи. Ние сме длъжници на избирателите за това, че не успяхме да доведем макроикономическата стабилност и външнополитическите успехи до микрониво - до нивото на трапезата и джоба на гражданите.

И понеже това още не се е случило, затова е нисък рейтингът и на парламента, и на правителството. Но фактът, че вече го дефинираме като проблем, издава воля за промяна, за коригиране на модела на управлението.

- Волята не е достатъчна. Каква е гаранцията, че промяна наистина ще има?

- Това не е само воля. Вече искаме конкретни резултати от министрите. Няма време да се дава доверие на кредит. И те трябва да се усетят още от утре.

- Давате последна възможност на премиера и на правителството?

- Има го и този нюанс, но това не е изказано от човек, който е отвън. Аз съм част от това управляващо мнозинство и казаното се дефинира и като наша самоотговорност. ДПС си позволява да дава препоръки с ясното съзнание, че те са и самопрепоръки. Не бягаме от отговорността си като част от управляващото мнозинство и ще я носим коректно. Освен това е важно не какъв кредит на доверие си даваме ние, политиците, а какъв кредит на доверие дават гражданите.

- Той май свърши.

- Точно защото не е висок, правителството трябва да премине на един друг по-ускорен режим на работа - със значително по-добра координация и задължително преодоляване на усещането за самодостатъчност на отделните министри. Необходими са конкретни действия.

- И какви са те?

------------

- Например очакваме от новия министър на икономиката Лидия Шулева да приключи приватизацията до края на мандата на управлението, за да се реши и големият въпрос за привличането на чуждестранни инвестиции. Необходимо е да се подобри радикално инвестиционният климат, който и сега не е лош.

-------------

- Опозицията казва, че приватизацията е най-големият провал на кабинета. Така ли е?

- Ако изхождаме само от резултатите, критиките на опозицията съдържат елемент на основателност. Не случайно очакваната промяна в икономиката като управление се случи. Критиките намериха адекватен отговор с това, че има нов министър на икономиката.

- Според някои Николай Василев остана в кабинета, защото парафира сделката за БТК с "Коч холдинг" по ваше настояване. Чуват се гласове дори от депутати от НДСВ, че ДПС иска все повече и повече власт.

- Това е безумие. Има легитимни органи, които се занимават с процеса на приватизация. А митът за разширяване на участието на ДПС във властта е един от новите политически митове. Но това е мит, който не съдържа истина в себе си. Не се нуждаем и не желаем повече власт, независимо от факта че ние крепим мнозинството.

- Кажете, какво направи ДПС за своите избиратели?

- Въпреки свръхпроизводството на тютюн за миналата година нямаше никакъв проблем с изкупуването му, с малки изключения. Нашите тютюнопроизводители получиха достатъчно добри премии. Министрите ни се справиха. Облекчиха се редица условия за достъп до САПАРД. От програма само за богатите вече достъпът е много по-широк. Промениха се определени правила и по отношение на ползването на преки субсидии от фонд "Земеделие". И не само заради тези примери считам, че участието на ДПС в коалиционния кабинет беше най-доброто, което можеше да се случи на България в рамките на 39-ия парламент.
4
1093
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
25 Юли 2003 23:10
Най-хубавото, което можеше да се случи на България, е бай Тошо още да ни управляваше. Тогава чичко Буш щеше да дойде да го свали и най-сетне америкаците щяха да ни превземат.
26 Юли 2003 01:03
афориз сигурно се майтапиш.найстина е смешно.ама ако толкова държиш да се чувстваш американец ожени се за дебела жена, гледай сладко отмъщение, кеч.на въпроса "чувал ли си за фернандо песоа" отговаряй с - Кой?и се бори с международния тероризъм.успех!!
26 Юли 2003 06:13
Има по-добро бе, фес мръсен, да ни направите турски вилает. Нагла мутра! Даже простакинята жена си направи шеф на агенция. Янките наложиха да ни управялват евреи и фесове. Но и тях ще надживеем.
26 Юли 2003 11:11
Главата си режа ако този многознайко не е завършил педагогика или психология - така е усвоил безсмислените изрази, че ми се доповръща... После нищо вече не разбрах, но от заглавието става ясно, че трябва да благодарим на ДПС и на Доган. Мерси, няма да благодаря...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД