:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 221
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Румен Овчаров: Вече имаме правителство на малцинството

Снимка: Борислав Николов
ВИЗИТКА

Румен Овчаров е зам.-шеф на БСП и на парламентарната група на Коалиция за България. Роден е през 1952 г. в Бургас. Има висше образование инженер-физик. Зам.-шеф на енергийната парламентарна комисия. Бивши енергиен министър в правителството на Жан Виденов.



- Г-н Овчаров, какво показва оценката на БСП за двете години управление на НДСВ и ДПС?

- Не правим оценката си за управлението, за да потвърдим всеобщите констатации, че това правителство излъга надеждите на хората, че няма никакъв нов морал в политиката и т. н. Тези неща са до болка известни на всички. Направихме оценката, за да оценим политиката, тенденцията, а не гафовете на този или онзи министър.

- И каква е тенденцията?

- За съжаление не е положителна. Която и да е област от социално-икономическия живот на страната да погледнем, ще видим разминаването между желаното и направеното.



-----------

Ние дори сме записали в анализа си положителните неща, че има желание, има програми даже, разработени стратегии, приети закони. Но всичко това е останало на място - там, където е било написано. Останало е само на думи и на хартия. Няма нищо реализирано. Според мен ключовият недостатък на това правителство е реализацията на добрите идеи. И оттук идва и голямото разочарование на хората.

-------------



Така е във всяка сфера. Например каква реализация имаме в областта на социалната политика? Никой не вярва на приказките на Лидия Шулева за

намалената безработица. Просто защото тази намалена безработица не е за сметка на повишената заетост на българите. Заетостта в България е най-ниска в цяла Европа.

- След като има добри идеи, защо те остават на думи?

- Обяснението е просто - правителството няма необходимия управленски капацитет. Правителството се влачи след събитията, върви по линията на най-лекото съпротивление, взема решения тогава, когато няма смисъл да ги взема. Даже последните промени в кабинета са направени по този начин, че ефектът от тях е нулев дори за имиджа на правителството. Даже всичката еуфория около промените се оказа безсмислена.

- И какви промени нямаше да бъдат безсмислени?

- Не мисля, че каквито и да било промени могат да свалят това правителство.



---------------

Единствената промяна, от която има нужда, е промяната на министър-председателя. Той в личен план доказа, че е неспособен да бъде премиер. Той няма познания за състоянието на страната, няма чувствителност за проблемите на хората, няма никаква управленска култура, която да му позволява да взема съответните решения.

----------------



Той даже не управлява, а реагира тогава, когато няма как да не реагираш, когато всички интереси са стигнали до конфликтна ситуация, противоречията не могат да бъдат консолидирани, когато проблемите и конфликтите са стигнали до ситуация, в която каквото и да направиш, все ще сгрешиш. Проблемът на това управляващо мнозинство е, че няма кауза, която да ги обвързва всички заедно. Единственото, което ги държи все още заедно, е личният интерес и разбирането, че разпадът на правителството и мнозинството е крах на политическата им кариера, пък и на икономическата на много от тях.

На практика вече можем да говорим не за мнозинство, а за правителство на малцинството. Защото с всички напъни и събирания за промените гласуваха по-малко от половината депутати - 119.

- Казахте, че проблемът е лично в премиера. Ако той бъде сменен от друг, ще се промени ли нещо?

- Ако него го няма, няма го и това правителство. Това означава ново мнозинство. А в този парламент подобни промени не са възможни.

- Кажете по-конкретно, какво е най-характерно за правителството през първите 2 години от мандата му?

- Бих го нарекъл управление на хаоса. Управление, в което няма ясна визия за това какво и как трябва да се направи.

Така че най-характерното е липсата на реални възможности да се прави управленска политика и да се реализира тази политика.

- В коя сфера хаосът е най-голям?

----------

- В коя ли не е! Образованието, съдебната система с всичките й противоборства, енергетиката, икономиката, дори външната политика. Да не би там всичко да е наред. Нали и там виждаме сблъсък на лобита. Но най-големият хаос е в икономиката. Абсурдите, до които стигнахме в приватизационните сделки, са върхове в боричканията и опитите за налагане на личните и корпоративните интереси. Спомнете си сделката за "Булгартабак". Вижте докъде стигнахме с БТК! В момента имаме два парафирани договора с двама различни кандидати. И чакаме съдът да ни разреши проблема. Е, това ли е провеждане на стратегическа приватизация? Това ли е търсене на стратегически партньори? Съдът ли ще решава тези проблеми? Ако това не е хаос, не знам кое е.

- Все пак не виждате ли нещо положително?

- Е, да - намалената политическа конфронтация, започнатата децентрализация в регионалната политика, която обаче остана само на думи, общо взето, спазваните приоритети във външната политика.

- Защо общо взето?

- Защото се спазват по не най-добрия начин и на моменти поставят на карта тези стратегически за България интереси.

- Ако правителството е студент и трябва да му пишете оценка, каква ще е тя?

- 2 и 1/2.

- Все пак не е ли възможно да има промяна в политиката следващите 2 години?

- Не. Ако правителството продължава по тази линия на най-малкото съпротивление, просто ще бъдем свидетели на една агония, която се надявам да не продължи толкова дълго.
4
687
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
26 Юли 2003 00:44
==Бих го нарекъл управление на хаоса. Управление, в което няма ясна визия за това какво и как трябва да се направи.==
Не мога да не отбележа контраста между правителството, описано по-горе, и правителството на Овчаров с мин-пр Жан Виденов. Бих го нарекъл управление, в което имаше ясна визия за това какво и как трябва да се направи. И не само визия. Те го направиха. Браво и на тях, и на онези, дето почти насила ги докараха тогава и сега пак ги гласят.
26 Юли 2003 08:31
Абе наще, докога ще се оставяте тези
селски тарикати да ви пият кръвта!
Дръжте си се за почтения Симеон
Тези са по-кадърни само да окепазят я него,
но най-вече вас да преебат и то за кой ли път?
Ама нейсе, на курвата ще и платят а за вас си е навик вече!
26 Юли 2003 13:04
Интересно как ли вдигат кредитния рейтинг, след като има такъв хаос навсякъде, вкл. и в икономиката?
26 Юли 2003 14:40
Че сегашните управници са гола вода е видно и от близо и от далече, но поне няма опасност да ни вкарат в пъклото, както това направиха и се готвят да направят социалистите-комунусти. А този хубавец, не забравяйте, че беше министър при супер-успешния министър председател, с огромен управленчески успех - Жан Видинов. Вместо да се скрие или поне да си смени физиономията заради причинените мъки на народа си, гаднярът се изтъпанчва да дава акъл. Гьонсурат !!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД