"Все още на много места кметовете не гледат на тези безработни като на реална работна сила. Често пъти те работят с намалено работно време, не полагат достатъчно по количество и качество труд", мотивира се Христова. В същото време 700 проекта на неправителствени организации и реалния бизнес чакали одобрение да работят по програмата "Шулева".
Кметовете вече подхванаха дисциплинарни уволнения. От областната управа в Плевен се похвалиха завчера, че през юли са уволнили дисциплинарно 6-ма заради нередовно явяване на работа и фалшиви болнични. Кметът на община Ген.Тошево пък каза по bTV, че при тях дисциплинарно изгонените са 10% от всички наети и уволненията ще продължат.
Съкратените от програмата се връщат на социални помощи - заплатата им от последния месец няма да се счита за доход за достъп до подпомагане. Дисциплинарно уволнените обаче се лишават от помощи за половин година и нямат право цяла година да се включват в програми за заетост.
КРИТИКА
Случващото се с програмата "От социални помощи към заетост" е част от предизборната кампания, коментира депутатката от БСП Емилия Масларова. Тъй като интересът на частните работодатели към програмата е слаб, средствата ще се насочат към неправителствени организации, по всяка вероятност, сформирани от представители на НДСВ, смята Масларова. Тя припомни указанието на жълтото ръководство от миналия месец областните координатори на НДСВ да започнат да създават неправителствени организации чрез лидерите на партията по места и те да кандидатстват за т.нар. демонстрационни проекти за благоустрояване на стойност до 10 000 лв. Според Малсарова има голяма вероятност парите по програмата "Шулева" да бъдат насочени към тези фондации.