Микропроектите, финансирани от държавния бюджет, имат макроефект върху царските активисти. След като положиха доста усилия в усвояването на 12 млн. лв., отпуснати за благоустройство на малки селища, и от няколко седмици насам неуморно режат ленти на ремонтирани чешми, алеи за общуване и пазари, сега те са се насочили към друг фонд, боравещ с държавни пари - Социално-инвестиционният (СИФ).
Наскоро бяха одобрени 35 от общо 400 проекта на неправителствени организации (НПО) и общности, които ще бъдат финансирани оттам. За тях са отпуснати 3,1 млн. лв., или средно по около 100 000 лв. И съвсем логично се оказа, че голяма част от предпочетените
изобщо не са случайни
"Женска либерална мрежа" например ще подпомага пчеларите в Петрич. С 49 000 евро ще се купят 100 кошера и по-модерно оборудване за преработка на мед. Ще се обучават и 10-ина млади пчелари. Особеното в случая е, че начело на тази неправителствена организация е царският депутат Снежина Чипева. Разклоненията й в страната пък се ръководят от нейни съпартийци: Анелия Атанасова - във Варна, Лиляна Кръстева - във Враца, Мариана Костадинова - във Велико Търново, и т. н. Тя се включи активно и в усвояването на пари по малките проекти в общините.
Организацията вече е подготвила проект и за догодина, когато ще стартира друг компонент от СИФ - за активни мерки на пазара на труда. Тогава тя ще развива екологично земеделие в Шабла. Въпреки че още няма стартирала процедура за подбор на кандидатите, Чипева се похвали пред "Сега", че начинанието й вече е одобрено на административно ниво.
Друг спечелил кандидат е сдружение "Българска младежка инициатива", което ще прави сушилня за плодове и зеленчуци във Велики Преслав. Интересни при него са две неща. То е регистрирано в Софийския градски съд на 13. V. 2004 г. - само две седмици, преди да стартира финансирането на неправителствени организации и общности. Дотогава право да кандидатстват за пари от фонда имаха само общини. Другата особеност е, че шефът на УС на сдружението Велко Иванов доскоро е бил съдружник на царския депутат от Шумен Светослав Спасов във фирма "АСЕА". Компанията вече е в ликвидация.
"Регионалното туристическо сдружение Върбица" ще прави туристически център във Велики Преслав. В контролния му съвет е Дияна Карабелова, която до 11 май 2004 г. беше координатор на НДСВ във Върбица. Туристическият център ще глътне 40 000 лв. "Той е един от най-евтините. С парите ще направим две екопътеки и ще наемем четирима екскурзоводи. Двама души ще бъдат заети в офиса на сдружението, което ще координира действия в сферата на туризма", обясни пред "Сега" шефът на УС Радослав Радославов. Неправителствената организация кандидатства с още един проект - пред Министерството на младежта и спорта.
Асоциация "Аркадия" ще прави училище за родители в Русе, а Националният център за социална рехабилитация ще изгради в Плевен център за социални услуги и обучение. Управляващ и на двете организации е Пламен Стефанов Захариев. Той е в управата и на Национална фондация "Социална адаптация, развитие и интеграция", където е и социалният министър Христина Христова.
От синдикатите твърдят, че Борислав Великов и Снежина Гроздилова от НДСВ усилено лобирали за свои хора, които да спечелят пари от СИФ, но така и не представят конкретни данни и доказателства за това.
При анализиране на проектите, одобрени от СИФ, става ясно, че
най-предпочитаното занимание са пчелините
Освен вече споменатия проект в Петрич фондът отпуска 156 000 лв. за създаване на 3 пчелина с по 100 кошера в Смолянско. Договорът със "Съюз на българските дружества за заетост и структурно развитие" беше подписан на 20 септември и вече приключват трите тръжни процедури - за доставка на компютър и принтер, на восъчни основи и за покупката на "Лада Нива". "Автомобилът ни трябва, за да стигаме с него до пчелините", обясни шефът на сдружението Митко Петагов.
Пчелин ще правят и в с. Чернолик, община Дулово.
60 000 евро ще отидат по проект на фондация "Егида" за изграждане на 20 дка ябълкова градина и създаване на стадо овце в Гоцеделчевско. Около 20 безработни ще бъдат ангажирани с отглеждането на 300 овце и на овошки в с. Дебрен. "Първоначално предвиждахме да купим автомобил, но решихме да вземем трактор и едни компютър за счетоводството", обясни шефът на фондацията Красимир Сомлев. Договорът със СИФ бе подписан на 22 октомври и в момента експертите имат тежката дума какви сортове, кога и как да бъдат засадени.
СИФ отпуска 59 000 евро на неправителствена организация в с. Чернолик, община Дулово. За 7000 лв. ще бъде купен камион. "Така ще дадем работа на около 25 младежи, които вече са се записали в курс за квалификация", разказа Бирджан Абтулла, шеф на сдружението и директор на местното читалище.
Според изпълнителния директор на СИФ Благовест Георгиев някои от НПО са искали да купят нови автомобили и микробуси, но експертите на фонда снижили разходите за возило до цените втора употреба. "За автомобил не позволяваме повече от 6000-7000 лв.", обясни той. Орязали и неразумно завишените цени за наеми.
Прави впечатление, че част от сдруженията са
регистрирани малко преди старта на микропроектите
на общности. И тъй като подготовката на един добър проект изисква доста време, това може да се смята за косвен признак, че те са били сигурни в успеха си.
Така например Асоциацията за подпомагане на икономическото развитие и европейската интеграция в Дългопол, която спечели проект за изграждане на керамична работилница за около 100 000 лв., е регистрирана на 25 май 2004 г. Отскоро съществуват и "Рома 2004", което ще прави обществена баня в Кюстендил, и "ЕвроИнтегра", което ще строи 3 спортни площадки в Дупница, с. Крайници и с. Бистрица за 64 000 евро.
Правилата за работа на СИФ са доста гъвкави
Всеки кандидат има право да получи консултация във фонда. Проекта обаче си го пише сам и за своя сметка. Обикновено се ползва "банка" от консултанти, които са наясно с правилата на СИФ. 2 месеца е срокът за представяне на проекта. Той се пише едва след като общината е попаднала в т. нар. къси списъци. Това означава, че СИФ поема отговорност да финансира съответния проект и са оправдани разходите по подготовката му. Има обаче начини одобрен проект да бъде изваден от списъка по-късно и заменен с друг. Най-честият мотив за смяната е, че в някои свои части проектът не отговаря на някое от правилата на Световната банка. В края на септември от списъка на СИФ отпаднаха 11 общински обекта - като например изграждане на общински пазар в Якоруда и на канализация в с. Попица, община Бяла Слатина, и бяха добавени нови 11.
По принцип СИФ се управлява на трипартитен принцип - в ръководството има представители на правителството, на синдикатите и работодателите. Това би трябвало да е гаранция за обективност. Според синдикатите обаче доскоро УС не е получавал подробна информация за всяка от трите оценки на проектите - социално-икономическа, техническа и институционална. Последната оценка трябва да вземе предвид историята на неправителствената организация, ефекта от дейността й, хората, които стоят зад нея. "През последните две години получавахме обща справка с име на проекта и крайна оценка", твърди зам.-председателят на КНСБ Пламен Димитров, който е член и на УС на СИФ. Според него около десетина служители във фонда правят оценките и затова има проблем с прозрачността. Според лидера на КНСБ Желязко Христов и в офиса на Световната банка имали доста въпроси към работата на фонда. Официално обаче оценката на банката за работата на фонда е добра, макар да има препоръки.
Шефът на СИФ Благовест Георгиев твърди, че всички членове на УС имат подробна информация за оценките на проектите. Освен това те били наясно, че институционалната оценка няма никаква тежест при одобряването на начинанията. "Ако решим да работим само с качествени и доказани НПО, ще имаме проблем, защото такива са не повече от 5-6", смята Георгиев. Синдикатите също признават, че от 20-ина дни насам има промяна в работата на фонда и те вече са по-добре информирани за процеса на предварителна селекция и оценка. Всички изброени по-горе проекти са одобрени преди това.
В ход е
промяна и на правилата на работа на СИФ
Всъщност до юли 2004 г. работата на фонда бе напълно блокирана. Тогава бе сменен предишният шеф Илия Белитов. По закон директорът на СИФ отговаря за всичко, за което не е предвидено решение на УС. Така в определени периоди той се явява един от най-важните хора в държавата, защото взема решения за движението на колосални суми. За да ограничи властта на изпълнителния директор, преди дни УС на СИФ го задължи при внасянето на инвестиционната програма да представи не само индикативен списък, но и конкретните поименни проекти по всичките 4 направления по компонента за инфраструктура и финансиране на общности. По-рано шефът на фонда имал възможност да варира в зависимост от проектната готовност и така едни проекти да се заменят с други. За първи път са въведени и квоти за финансиране на всяко от четирите направления по първия компонент. 40% от бюджета за догодина ще отидат за проекти за социални заведения, 30% - за ВиК ремонти, 25% - за ремонт на училища, и само 5% - за благоустрояване. Гласувано е и съотношението за финансиране на инфраструктурни проекти спрямо проекти на общности да е 75:25. Тенденцията е да се върви към съотношение 50:50.
Според експерти
най-слабото място в работата на СИФ
остава - това е начинът, по който се определят изпълнителите на спечелилите проекти. Най-чисто схемата работи при общинските проекти. Най-лесно е да се прокарат определени приятелски фирми при проектите под 100 000 евро, за които има специален списък с компании, одобрени от фонда. В момента в него са 811 фирми. Чиновниците от СИФ и от общината решават кои 3-4 от тях да бъдат поканени да участват в т. нар. малки търгове. Няма ясно разписани критерии за избор, което отваря широко вратата за лобиране. Изборът на чиновника на практика не се контролира от никого. Затова синдикатите ще предложат всички изпълнители на проекти да се определят след открит и прозрачен търг. "Това би могло да стане, но ще намали бързината на усвояването на средствата", смята шефът на СИФ.
Социално-инвестиционният фонд е нещо като репетиция как ще усвояваме пари от структурните фондове на ЕС, които ще се отворят за нас през 2007 г. Идеята е добра, но реализацията й куца. Ето защо трябва спешно да се въведат строги правила. Като в пчелин.
Бог високо, цар нема никаква връзка с реала, остава саморазправа
Дали пък не ни е съдено да правим Велика френска революция, ма българска.
Само у нас са създадени всички условия за това.
И, ох, как са назрелиии....