- Г-н Георгиев, как става така, че току-що създадени неправителствени организации печелят проекти на СИФ? Нали според институционалната оценка, която се прави на НПО, те трябва да имат биография?
- Тази оценка няма високо тегло. Целта на този подкомпонент е да изгради социален капитал на местно равнище. Когато УС приемаше специалните правила за оценка на тези проекти, ние по навик бяхме сложили изискването представляващата общността организация да има две- или тригодишен опит. Това означава, че през последните две години трябва да е изпълнявала подобни проекти. Банката и членове на УС възразиха - казаха, че това противоречи на целта на този подкомпонент. Когато целево се създават неправителствени организации по повод нашия проект, те нямат никаква история. Но това се подкрепя и от самата банка.
- Няма ли опасност кампанийно да се създават НПО-та, свързани с хора от властта?
- Опасности има всякакви и аз мога да ви изредя и по-дълъг списък от опасности. Наше задължение е да подпомагаме местните общности за написване на документите. Така че ние и банката не виждаме нищо лошо в тази подкрепа, когато сведущи хора оказват помощ на общността за написване на документацията.
- Когато "Женска либерална мрежа" печели проект в СИФ, възниква въпросът дали начинанието наистина струва, или е минал заради лобизма.
- Лобизмът е факт навсякъде. Механизмите за предпазване от политически натиск са няколко. Първо, вътре във фонда. Става дума за колективни решения. Второ, имаме УС, който е създаден на трипартитен принцип - работодатели, профсъюзи и квота на правителството. Квотата на правителството сама за себе си е малцинство. Имаме и текущия мониторинг на банката. На три места имаме колективни решения. Всеки е свободен да лобира. А ако проектът мине, да изразява задоволство или недоволство. Това е тяхно право. Нашите процедури са чисти. Няма нищо лошо, че съответната женска организация с читав проект е спечелила.
- Какво се случва, ако СИФ не е доволен от изпълнението на даден проект?
- Всичко може да се върне назад и ние да изискаме средствата обратно по съдебен ред. За това кандидатите са наясно и те са подписали съответните документи. За всеки транш те подписват записна заповед. Всяко едно отклонение от предвидения план за доставки, за дейностите ги грози с искане за възстановяване на средствата. Заблуда е, ако си мислите, че СИФ дава накуп всички пари по проекта на съответното НПО. След като стартира проектът, ние им разкриваме специална сметка и там превеждаме парите. В нея има само пари от дела на фонда и никакви други. Общността ги получава чак след като ни убеди, че е направила съответните разходи в съответствие с плана.
- Синдикатите смятат, че е много лесно близки до властта фирми да попаднат в списъка за изпълнение на проекти до 100 хил. евро.
- Списъкът постоянно се актуализира. Първо, за да се увеличи. Колкото е по-голям изборът, толкова по-добре. В момента в него има 811 фирми. Периодично ние пускаме съобщения за изразяване на интерес в централни вестници. Всяка фирма, която ни представи писмо за намерения да участва в нашите тръжни процедури и презентацията си, попада тук. Тези фирми ги каним при т. нар. малки търгове - до 100 хил. евро. На квотен принцип се отправят покани - едната част са от страна на кандидата като инвеститор и другата - от СИФ. Важното е да се спази една от клаузите за тръжни процедури - да имаме поне трима участника.
- Да, но така има субективен момент?
- Винаги има субективен момент. Ние ги подбираме според нашите критерии за сложността на обекта - може ли фирмата да го изпълни. Избягваме да каним в една община фирми от далечни общини. Защото една от целите е да се подпомага местният бизнес. Но формално погледнато, няма ограничения. И те, и ние можем да каним от единия край на страната до другия край. Имаме отдел "Управление на проекти", които са запознати с историята на съответния проект и предлагат фирми от нашата квота.
- Но УС не одобрява тези фирми?
- Не, ако одобрява този списък, не знам как оперативно ще се движат нещата. Това означава УС да бъде постоянно заседаващ орган. И това е възможно, но трябва да се промени законът.
- Преди месец лидерите на КНСБ и КТ "Подкрепа" казаха, че точно тук депутатите упражняват натиск за определени фирми, и поискаха за всички проекти да има открити търгове.
- Не знам да са искали това. Но е възможно. От чисто оперативна гледна точка ще намали бързината на усвояване на средствата. Защото е свързано не само с разходи, но и с време. По принцип е възможно, но трябва да бъде съгласувано с банката.
- На вас лично обаждат ли ви се депутати?
- Трудно минава този натиск. Не от едно лице зависи ние да предложим тази или друга фирма. Това е колективно решение. Лично на мен не ми е оказван натиск за някоя фирма. Фондът работи в доста комфортна обстановка. Това се дължи на доброто взаимодействие с политическия кабинет на министерството, с министъра и с банката. Много са страните, които ни гледат. Засега нещата са под контрол.
|
|