От години насам българинът свързва лятото, освен с море и слънце, и със задължителната профилактика на топлата вода, продължаваща понякога месец и повече. А за хората, живеещи извън големите градове, това състояние е вечно и проблемите с подгряването на вода за битови нужди също са вечни.
Въпреки вродената изобретателност на българина поне досега разрешаването на този проблем почти винаги опира до използването на електрическата енергия. И постепенното вдигане на цените й накараха мнозина да се замислят за уредите, с които се извършва тази дейност.
Типичен пример за разработване десетилетия наред на технологии, които пестят ресурсите, е немската фирма "Стибел Елтрон", която мнозина у нас познават само от сушоарите в обществените умивални. "Стибел Елтрон" обаче е световен лидер в производството на бойлери и се специализира в тази дейност от 77 години. На практика от момента, в който основателят на фирмата д-р Теодор Стибел демонстрира
първия бързовар в света
на Лайпцигското изложение през 1924 година. Тогава тънкостенният цилиндричен уред с дръжка, който се потапял във водата, предизвикал истински фурор. Причината е, че демонстрацията била направена в съд с вода, в който имало и кубчета с лед и водата кипнала, преди ледът да се е разтопил. Дотогава за подгряване на вода се използвали или традиционните горива, или толкова масивни електрически нагреватели, че за загряване на корпуса им отивала повече електроенергия, отколкото за самата вода, а и работели изключително бавно. Теодор Стибел бил шокиран от факта, че на дотогавашните нагреватели за вода с форма на бутало им е необходимо толкова много време, за да се нагреят и след това да се изстудят. Неговият уред е проектиран със стена, тънка под 3 милиметра, образуваща цилиндър. Поставянето му в най-ниската част на уреда намалява топлинния капацитет и така самонагряването се свежда до минимум.
Стибел успява да продаде 100 такива бързовара на самия панаир и получил поръчки за още 600. Това му позволява да основе компанията си, която и до днес продължава да е семейна фирма, въпреки че за нея работят десетки хиляди служители по целия свят.
"Стибел Елтрон" е първата фирма в света, която произвежда хилядаватов проточен бойлер и налага на световния пазар този по-икономичен начин за отопление на водата. След Втората световна война "Стибел Елтрон" произвежда първата в света самолетна кухня, усъвършенства авиационните машини за кафе и произвежда първия в света стенен нагревател за кухня. През 1987 година компанията пуска на пазара първите в света напълно електронизирани проточни бойлери.
Проточният бойлер, появил се като хитроумна новост навремето, днес се е наложил напълно, защото
спестява над 30% от електроенергията,
която би отишла на вятъра в един обикновен обемен бойлер. Принципът му на действие е такъв, че е подходящ за държави като България с добре развита електроразпределителна система. При него водата се загрява моментално при преминаването й под налягане през нагревателите, работещи с голяма мощност. Колкото по-силно е налягането на водата, с толкова по-голяма мощност се включват нагревателите. Те се самоизключват при спиране на водата и така се спестява енергията, която би се изгубила за загряване на самия корпус. При обемните бойлери е нужно значително повече време за загряване, през което уредът черпи почти същото количество електричество от мрежата.
"Стибел Елтрон" произвежда и своеобразен комбиниран уред. Моделът SHZ, който съществува в различни варианти с вместимост от 30 до 150 литра и може да работи на монофазен или трифазен ток, на практика е едновременно обемен и проточен бойлер. Специални индикатори на таблото му показват колко вода е останала в корпуса. Ако е на свършване, се натиска бутон, който включва наведнъж и четирите му нагревателя и бойлерът заработва като проточен.
"Стибел Елтрон" пуска през 1987 година първия в света напълно електронизиран проточен бойлер от серията DHE. По-нататъшното им усъвършенстване ги налага на всички световни пазари, защото в края на 20-и век почти не останаха държави без енергийни или водни проблеми.
При напълно електронните проточни бойлери
желаната температура се задава предварително на уреда
и той автоматично смесва топлата вода със студена, поддържайки зададената му температура, независимо от налягането, което може да се мени във всеки момент. Така това, което при хидравличните бойлери се регулира с крановете, при електронните става много по-прецизно и това води до още по-голяма икономичност. Този тип бойлери са много подходящи и за използване във вани и джакузита, при които има нужда от постоянна температура на водата. През 2000 година цялостна система с такъв тип бойлери е монтирана от "Стибел Елтрон" в хотел "Royal Peninsula" в Хонконг. Тя е съчетана и с цялостно изградени системи за вентилация и отопление и решава напълно проблемите с комфорта на гостите на хотела в тази не особено богата на питейна вода държава.
Специално за региони, които имат проблеми с водата, "Стибел Елтрон" разработва моделите КА 15 и КА 50. Тези уреди се пълнят с вода само когато има налягане в мрежата. Нагревателят им е разположен в дъното на уреда и след включването му специален датчик започва да следи нивото на водата. Така нагревателят се самоизключва в критичния момент.
Друга новост, наложена от "Стибел Елтрон" на пазара, са соларните системи за отопление на вода. Търсенията на немските инженери в тази посока започват още при първата голяма световна петролна криза през 1973 година и свързаното с нея повишение на всички енергийни цени. Въпреки че Германия е разположена в зона с не особено активно слънчево греене - с максимум 1900 часа слънчево време в годината, от средата на 70-те години досега "Стибел Елтрон" е произвела и доставила половин милион квадратни метра соларни колектори заедно с цялостни системи за съхранение на енергията и инсталационните принадлежности. Моделът, наречен "Синият ангел", е способен не само да преработи в топлина и най-слабата слънчева радиация, но и да я съхрани. В специални серпентини под колекторите минава течност от рода на антифриза, която отнема топлината на слънчевия панел и я довежда до бойлер с вместимост между 300 и 600 литра. Уникалното при тази система е, че водата пак се смесва с помощта на допълнителен електронен бойлер, на който предварително се задава желаната температура. При слънчево време, когато нагрятата вода е с по-висока от желаната температура, електронният бойлер я регулира. Когато слънчевата активност е ниска, електронният бойлер също работи, но с по-голям разход на електроенергия.
КАРЕ-------
Новост дори за европейския пазар в момента са бойлерите с дистанционно управление от серията DHE. Те могат да се монтират така, че да се управляват и от табло, вързано по кабел с бойлера, ако се намират в мазето на къщата. Или пък с инфрачервено дистанционно, ако са монтирани на самия етаж. Дистанционното "стига" до 5 метра и е защитено от въздействието на други подобни устройства.
----------
|
|