Вероятно на мнозина се е случвало след хубава ваканция край морето и постигнат бронзов загар за завиждане да спасяват с всички възможни средства изгорената си и силно осветена коса. Проблемът обаче не е само в променения цвят на кичурите, а в очевидния им нездрав вид. Че естествената украса на главата не изглежда добре, може да разбере всеки, без да има нужните познания. Логичната реакция след подобни поражения е да се правят подхранващи маски, да се смени шампоанът, вечер да се втрива специален лосион и т. н. Дори човек да не знае как вкъщи да си приготви въпросните смеси, в аптеките вече има огромно разнообразие от квалитетни продукти.
По-важният въпрос в случая е как може да се избегне или поне намали вредното влияние на слънчевите лъчи. Не мислете, че те засягат само кожата на тялото. UV-лъчите имат
същото вредно въздействие и върху косата
Според немската коафьорка Урсула Краус малка част от хората познават добре своите коси. Най-честата грешка, която се прави, е погрешният избор на миещи средства. А това неминуемо дава отражение. Каква е връзката със слънцето? Много просто - недобре поддържаната коса е много по-уязвима и много по-лесно и бързо губи своя блясък, здравина и цвят при по-интензивните летни лъчи. Това важи както за почивката на море или в планина, така и за градските разходки.
Основното, което трябва да знаете, е, че косата се мие само при необходимост. За всеки този период е различен. При някои замърсяването става още на втория ден, а при други едва след седмица. Когато се налага по-често миене, шампоанът се слага не повече от един път. Задължително се използва продукт, предназначен за честа употреба.
Има обаче един деликатен момент.
При стресово състояние
косата се омазнява много по-бързо. Същото става и в случаите, когато е изложена на вятър, силна топлина и силно слънце. Затова в подобни моменти е добре шампоанът да бъде сменен с по-лек, но хидратиращ. Той се размива с малко вода между дланите и едва тогава се нанася върху главата. Неправилно е изливането на съдържанието от шишето директно върху косата. При дълги коси шампоанът се слага само в основата. Върховете се измиват при изплакването и това им е напълно достатъчно. Иначе има опасност от прекалена дехидратация в тази част на косата.
През лятото не бива да се пропуска балсамът. Що се отнася до изсушаването, най-добре е това да става без сешоар и в никакъв случай на силно слънце. Маската е задължителна, ако косата е суха, чуплива, цъфтяща, къдрена или боядисвана.
За косите
най-опасно е обедното слънце
Ако ви се налага да стоите на открито в тези часове, непременно поставете предпазен крем или гел на главата (продават се във всички аптеки).
Има някои дребни хитрини, които ще запазят добрия вид на косите ви и в топлите дни. Една от тях е да подрязвате на всеки 6-8 седмици върховете - така ще избегнете грозното цъфтене по краищата. Ще се спасите от досадното избеляване на боядисаните кичури с шампоан, който съдържа някакъв естествен оцветител - лайка, къна, орех и т. н. Домашно приготвените отвари, с които се облива косата след измиване, също много помагат. Лайката изрусява, от люспите на лука се получава приятен червен нюанс, а орехът придава кестенови оттенъци. По принцип боядисваните коси са най-уязвими под слънчевите лъчи.
Желателно е през лятото да избягвате лака. Ако ви се наложи да го ползвате, непременно след това измийте косата.
|
|