- Г-н Ван Орден, как преценявате амбицията на България да ускори хода на преговорите и да бъде приета в ЕС с първата група кандидатки?
- В България има ново правителство. Част от целта на нашето посещение тук беше да видим какъв напредък е постигнат. Новото правителство дойде на власт с много амбициозни планове по отношение на икономическата реформа и други реформи, които трябва да доведат до членство в ЕС. Ние разбираме, че България не иска да бъде изоставена назад и иска да се движи напред колкото е възможно по-бързо, че иска да отвори всички глави за преговори. Но както беше споменато, по-важното е не отварянето на главите, а затварянето им. Би било лоша услуга за България, ако заявим нереалистични амбиции. Досега беше заявявана амбицията да приключите преговорите до края на 2004 с перспектива за членство през 2006 г. или 2007 г. И аз съм съгласен с комисаря Гюнтер Ферхойген, че тези амбиции не са нереалистични. Мисля, че на този етап не можем да кажем нищо повече от това. Имате много работа да свършите, но има към какво да се стремите.
- Според вас е твърде амбициозно да се опитваме да приключим преговорите преди края на 2004 г.?
- Надявам се, че България би била способна да го направи. Но чудя се... ако погледнем какво са постигнали "най-напредналите" страни, както сме свикнали да ги наричаме, дори там има определени трудности. Вероятно е, че някои от тях наистина ще се присъединят през 2004 г., но за да го направят, те трябва да приключат преговорите през 2002 г. Не мисля, че това е реалистично за България. Има още какво да правите.
- Има ли шанс България да участва в изборите за Европарламент през 2004 г.?
- Не ми се струва вероятно. Една страна не може да участва в изборите, ако не е член на ЕС.
- Дори ако все пак успеем да затворим всички глави дотогава?
- Абсолютно. Само пълноправните членове на ЕС участват в изборите. Това, което решихме по време на заседанието, е да потърсим подходящ начин, за да могат страните-кандидатки, които са приключили преговорите, да участват в дейностите на Европейския парламент. Но не и с депутати или участие в изборите.
- Имате предвид някаква форма на наблюдатели?
- Трябва да видим какво е постижимо, какво ни позволяват договорите на ЕС. Ние тук (в София - бел. ред.) се ангажирахме да разгледаме какви са възможностите, но не забравяйте, че евродепутатите, които сме тук, сме много малка част от целия парламент. Има 626 депутати от 15 държави и различни партии.
- Доколкото разбирам, сте се запознали с програмата на правителството. Какво е мнението ви за нея?
- Това правителство наследи добра икономическа ситуация - има макроикономическа стабилност, инфлацията е ниска, икономическите показатели са благоприятни. От друга страна, беше ясно, че тези макроикономически подобрения не са превърнати в реални ползи за населението. Това очевидно бе една от причините предишното правителство да загуби изборите. Сега имаме правителство с амбициозна програма. Тепърва ще видим до каква степен ще успее да я реализира. Не мога на този етап да коментирам, още е много рано - те са изкарали само три месеца от мандата си. Ще видим. Разбира се, всички желаем България да се развива добре и да осъществява икономически напредък.
- За кое в програмата сте най-песимистично и най-оптимистично настроен?
- Не мисля, че е редно да коментирам конкретни части. Ще почакаме и ще видим. Но ние ясно сме посочили, това бе записано и в доклада ми, който бе приет от Европейския парламент на 5 септември, кои са сферите, на които трябва да се обърне особено внимание - икономическият напредък, реформата на съдебната система, мерките срещу корупцията, отношението към малцинствата. Всичко това е ясно казано. Ако правителството обръща внимание на това, което казваме, мисля, че ще има бърз напредък.
- След визитата на премиера Сакскобургготски в Брюксел се появиха коментари, че тя ще помогне за това да получим по-добра оценка в годишния доклад на Европейската комисия. Възможно ли е подобен документ и заключенията в него да бъдат повлияни от едно посещение?
- Не знам дали може да се отрази на доклада, но визитите на такова ниво по принцип много помагат, защото това, което се опитваме да направим, е да задълбочим разбирането си едни за други. За премиера е полезно да се срещне с ключови фигури в Брюксел и Страсбург, за да знае какви са техните позиции. По същия начин в Брюксел и Страсбург могат да видят посвещението на премиера и да разберат какви са неговите притеснения. Не съм сигурен, че посещението би имало непосредствен ефект върху доклада, той отдавна е подготвен.
- Може ли според вас да се говори за дискриминация на малцинствата в България?
- От страна на правителството няма дискриминация, дори напротив. Няколко поред правителства провеждат реформи, за да преодолеят дискриминацията, която без съмнение съществува на междуличностно ниво в обществото.
|
|