:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,672,784
Активни 723
Страници 15,349
За един ден 1,302,066

Майкъл Кашман: Предразсъдъците не бива да се залагат в закони

Без социална справедливост няма силна икономика, твърди евродепутатът
Кашман е депутат в Европейския парламент, от групата на ПЕС. Създател е на първата лобистка организация за правата на гейовете и лесбийките във Великобритания



- Какви точно са критиките ви към България по отношение третирането на хомосексуалистите, г-н Кашман?

- Има текстове в Наказателния ви кодекс, където има дискриминация. По отношение на хомосексуалните се инкриминират актове, които, когато са извършени от хетеросексуални, не се наказват по същия начин или дори въобще не се смятат за незаконни. Трябва да се отстранят тези дискриминационни разлики. В България трябва да се прилагат същите критерии, които прилагаме в ЕС. Стремежът към демокрацията, спазването на човешките права и уважението към малцинствата са ключови части от договора за ЕС - това не е нещо допълнително, което ако искаш - приемаш, ако не искаш - не. Трябва да има гаранции, че в случай на дискриминация българските законодатели и политици имат необходимите инструменти, за да се преборят с нея и да я премахнат. Всеки от нас има предразсъдъци, но те не трябва да бъдат залагани в законите. Трябва да разберете, че ние приемаме закони, в случай че дори един-единствен човек е подложен на дискриминация заради цвета на очите, косата си, религията, расата си и т. н. Това важи за всички държави от ЕС. Ние не осъждаме България, но и вие като всички нас трябва да се стремите към тези основни принципи.

- Т. е. вие не твърдите, че реално в България има случаи на дискриминация, а просто настоявате за изравняване на нашето законодателството с европейското?

- Точно така. Наскоро бе приета специална директива, която цели да бъде премахната дискриминацията на основа на религия и етнически произход. Тя важи със същата сила във Великобритания, както ще важи и в България, когато един ден стане член на ЕС. Приета бе и директива срещу дискриминацията при наемането на работа на основа религия, раса, възраст, сексуална ориентация.

- Значи смятате, че България също трябва да приеме специален закон в това отношение?

- Тези закони ще бъдат приложени от българското правителство ако не преди, то след като се присъедините към ЕС. Това са общи стандарти. Много е важно. Антидискриминационните мерки трябва да се взимат паралелно с икономическите мерки, защото без силна икономика не може да има социална справедливост, без социална справедливост не може да се постигне силна икономика.
848
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД