Посещението на премиера Симеон Сакскобуррготски в Брюксел не приличаше на първите визити на Петър Стоянов, Иван Костов и Жан Виденов в столицата на Европа. Първо, то се забави - всички преди него бързаха да отидат в Брюксел веднага след избирането си. Вероятно за забавянето имаше уважителни причини - след изборите на 17 юни се навлизаше в период на отпуски, а през септември визитата бе отложена заради атентатите в САЩ. Но във всеки случай то не бе в полза на новия кабинет.
На второ място Симеон Сакскобуррготски остана верен на стила си и беше пределно сдържан във всяко нещо. Например не използва случая, за да обяви някакви новини. А само три дни след завръщането му стана ясно, че кабинетът има амбицията да изтегли напред датата, на която си поставя за цел страната ни да влезе в ЕС. Вестта, разбира се, не дойде от устата на премиера, подобни "сензации" наистина не са в неговия стил. Не бе издадена "тайната" и за това, че България иска до края на годината да бъдат отворени всички глави в преговорите за присъединяване. И за нея се разбра чак в София.
По време на визитата
в делегацията се заговори, че "има новина" от посещението
Журналистите наостриха уши, обаче никой от свитата на премиера не събра кураж да я съобщи. А самият Симеон Сакскобуррготски пожела да разкрие акценти от разговорите си.
Очевидно премиерът има по-добра нагласа да отговаря на въпроси, зададени му на чужд език. На пресконференцията в хотел "Софител", която първоначално беше предвидена само за чуждестранни медии, той се изразяваше елегантно на четири езика.
Много от срещите си той проведе на четири очи. Наистина неколцина от събеседниците му се оказаха негови стари познати, а и той общува с тях на езици, които не всички членове на българската делегация говорят. Симеон Сакскобургготски сигурно никога няма да включи в делегацията си преводач, така че има очевидна нужда от полиглоти, които да го придружават. Защото при официални посещения не е прието срещите да се провеждат на четири очи (тази визита беше неофициална).
Медийният интерес около посещението беше умерен. Присъствалите десетина чуждестранни журналисти на организираната от посолството среща с медиите произведоха
общо 3 публикации в белгийската преса
Четири месеца след изборите у нас куриозът "Цар станал премиер" очевидно вече не носи безплатен медиен и PR-ефект. Достатъчно е да се сравни интересът в Европарламента в Страсбург към Далай Лама с този към Симеон - някъде десет към едно.
Премиерът взе решение да пътува с 8-местния "Фалкон", вместо да качи български журналисти на правителствения Ту-154, както би направил всеки друг на негово място. Известно е тълкуването на външния министър Соломон Паси, според когото "не е редно кабинетът да си прави собствен пъблик рилейшънс за сметка на държавния бюджет".
Някак си самотен се движеше Симеон по коридорите в Страсбург, където само 4 български медии бяха изпратили свои представители. Зад всеки друг премиер на страна-кандидатка върви огромна свита хора с камери и микрофони. И в това няма нищо лошо. Еврочиновник от обкръжението на Романо Проди изрази изненада, че българският премиер е долетял с миниатюрен джет. "Никой не прави така", каза той.
Премиерът някак си странно
се движеше отделно от външния си министър,
който очевидно имаше собствена програма на същата територия. Двамата се засякоха по време и място само в НАТО. За това би могло да има две обяснения - едното е, че Соломон Паси е подготвял срещите на премиера. Само че това би могло да бъде вярно главно за НАТО, а Сакскобургготски имаше много други контакти. Второто обяснение е, че Стоян Ганев иззема ролята на външен министър и Паси не може да се противопостави.
Ганев акцентира и в разговори с журналисти в Брюксел, и в участието си в "Панорама" след завръщането си върху темата за микрокредитирането и намекна, че тя се посреща добре в средите на ЕС. Макар и идеите на бангладешкия доктор Мохамад Юнус, на които Ганев стана глашатай, да бяха посрещнати с насмешка у нас, "сивият кардинал" в кабинета очевидно не се е отказал от тях. Може би за да бъде изпълнено предизборното обещание за 5-те хиляди лева безлихвен кредит. Стана ясно също, че още не се е намерил механизъм, по който да бъдат отпуснати сумите. В концепцията на Ганев микрокредитирането, от една страна, и увеличените чуждестранни инвестиции, от друга, трябва да доведат до ефекта всеки да почувства промяната след прословутите 800 дни.
Очевидно около премиера
има сериозни проблеми с комуникацията
Симеон Сакскобургготски изглеждаше изненадан, че българските журналисти настойчиво го питат дали е вярно, че в Брюксел е представил програмата на правителството. Тогава той не знаеше, че кашата е забъркана в София от неговата говорителка Цветелина Узунова и от вицепремиерката Лидия Шулева. И че пресата не се заяжда, а си гледа работата.
Но това са неща, които остават невидими за домакините. Брюкселската премиера на премиера не беше нито по-лоша, нито по-добра от безброй подобни визити на висши политици в столицата на Европа. Най-забележителното в нея е самият той, защото Симеон Сакскобургготски е впечатляваща, дори несравнима фигура. Ако попадне в ръцете на добри експерти по комуникацията, този потенциал може да бъде използван много успешно.
|
|