Българите, които живеят в Украйна - а става дума за над 230 000 души, - вече не могат да идват в България така, както преди. Както трудно ще могат да посещават своята родина и 4-5 хиляди украинци, които по една или друга причина са станали български граждани. Защото сега и едните, и другите имат нужда от виза. Най-евтината - за срок от 30 дни, струва 50-53 долара. Толкова струва и билетът с влак от София до Киев. А средната заплата в Украйна е 30 долара.
Разбира се, на когото много се налага, ще замине, но масовото общуване - тъй наречената народна дипломация, едва ли ще се случи скоро. А през август т. г. например на Събора на българите на гроба на хан Кубрат край Полтава дойдоха неколкостотин души.
Едва ли догодина в България ще има и наплив от украински туристи. Защото тези, които спестяват за почивка на море,
ще предпочетат, да речем, Турция
Казват, че там обслужването не е лошо, а и виза срещу 20 долара може да се вземе направо на границата.
От 1 октомври 2001 г. България като асоцииран член на Европейския съюз и участник в преговорите за пълноправно членство въведе визов режим и така де факто са дистанцира от своята най-голяма диаспора, която е в Украйна. Българската страна едностранно денонсира спогодбата за безвизовите пътувания между СССР и НРБ от 1978 г., която беше валидна до 1 октомври. Причината? Официална София заявява, че Западът иска това. В съобщението на външното министерство на България пише: "...в съответствие с ангажиментите, поети от Република България в процеса на хармонизирането на визовата политика с регламента на страните от Шенген... от 1 октомври 2001 г. влиза в сила визов режим..." Сред "пострадалите" освен Украйна са и Руската федерация и Грузия.
Интересното в случая е, че Полша, Унгария и Чехия, които също крачат към ЕС и които, както се твърди, поне с няколко години ще изпреварят България с пълноправното си членство в тази организация, отказват да въвеждат визов режим с Украйна. И те ще отлагат, докато могат. Киев е предлагал същото да стори и София. Според генералния консул на Украйна в България Володимир Косий с визите
можеше да се почака поне една година - до 1 октомври 2002 г.
Президентът Петър Стоянов също не е във възторг от визовата бариера с Украйна. През септември тук беше украинският му колега Леонид Кучма и Стоянов заяви, че решението за визите трябва да отговаря на интересите на двете страни. Но само няколко дни след визитата българското правителство обнародва постановление, според което Украйна - стратегически партньор на България, попада в "сивата зона". Решението е странно, защото поставя в неудобно положение Стоянов - кандидат за втори мандат и на управляващото мнозинство. Не е трудно да се предположи, че представителят на левицата Георги Първанов непременно ще разиграе "визовата" карта и ще обвини властта за ограничаване на политическите, търговските, културните и човешките контакти със славянските народи.
Та стана дума за стратегическото партньорство. Украйна и България са подписали над 65 спогодби, включително и за реадмисия.
София и Киев винаги са се подкрепяли
на различни международни форуми, техните отношения не са обременени с имперското или комунистическото минало. Откакто е независима, Украйна предостави на етническите българи, които компактно живеят в Одеска и Запорожка област, културна автономия. По време на предизборната кампания за новото Народно събрание Соломон Паси - тогава кандидат на НДСВ, сподели, че за България отношенията с Украйна имат по-голямо значение, отколкото с Русия...
Кой ще пострада от инициативата на България? Може би трябва да се попитат българските бизнесмени, които и без това имат проблеми в търговията с Украйна (стокообменът постоянно намалява - от 306 млн. долара през 1997 г. на 124.5 млн. за първото шестмесечие на 2001 г.), или българските туроператори, които активно работят с украинските си колеги (това лято над 60 000 украинци са посетили България)? Или може би да се попитат обикновените българи, които висят на опашка пред украинското посолство? Защото щатът на консулството остана предишният, но работата му се увеличи многократно, казва Володимир Косий. Всеки ден се издават над 50 визи.
Спогодбата за визовия режим между Украйна и България ще бъде подписана в края на годината. Може би има смисъл дотогава дипломатите от двете страни да седнат на масата на преговорите и да отстранят това, което пречи, и да се въведат съществени облекчения. Според Любен Дилов-син например визата за украинците трябва да бъде на символична цена - не повече от 5 долара, и те да се вземат на границата. "Така и ЕС ще остане доволен, и хората ще бъдат удовлетворени" - споделя той.
КАРЕ
Българите в Украйна искат безплатни визи
Украинските българи да имат право на безплатни визи при пътуване за България. Това те искат в декларация, приета от Асоциацията на национално-културните дружества и организации на българите в Украйна. Нейният лидер Антон Киссе, цитиран от в. "Украйна молода", твърди, че документът е изпратен до държавните ръководства на България и Украйна. Според него въведеният от 1 октомври визов режим жестоко засяга интересите на най-голямата в света диаспора от българи - украинската. Тя наброява над 200 000 души, които компактно живеят предимно в две области - Одеска и Запорожка.
"Въведените от България визи се превърнаха в проблем за много етнически българи - споделя пан Киссе. - През последните десет години ние възстановихме не само роднинските и културни връзки с прародината си, но и установихме делови контакти. Сега само молбата за виза струва 20 долара, а за пакета от документи взимат още 33 долара. Експресната виза пък излиза 100 долара. По-рано с тези пари си плащахме пътя до България и обратно", съобщава "Българо-украински вести".
КАРЕ
Украинските туристи ще намалеят с 20-30%
С въвеждането на визовия режим украинските туристи, които искат да почиват в България, ще намалеят с 20-30%, твърди Людмила Тишченко от киевския туроператор "Гамалия". На същото мнение е и Ирина Базалюк от фирмата "САМ". Според нея украинците ще се пренасочат към Словакия, Полша, Турция или родния Крим.
|
|